دکتر ماریا مردای 4 جراحی بینی 4 عوارض عمل بینی
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

عوارض عمل بینی

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

عوارض عمل بینی

بینی علاه بر اینکه مسیری برای عبور هوا و تنفس می باشد مسیری است که هوای وارده به داخل بینی را گرم و مرطوب می کند که این عمل وظیفه شاخک های بینی است که باعث می شوند هوای سرد و خش وارد ریه ها نشود. بینی همچنین معبری است به دلیل وجود سلول های بویایی در این ناحیه باعث می شود، بیمار حس بویایی و چشایی مناسب را هم داشته باشد. بینی به دلیل اینکه دقیقا در مرکز صورت قرار دارد باعث می شود مهم ترین جزء صورت از نظر زیبایی به حساب آید. بیماری که تحت عمل جراحی قرار می گیرد ممکن است مانند هر جراحی دیگری دچار عارضه شود.

برای انجام هرگونه کار زیبایی بهتر است به یک متخصص خوب مراجعه نمایید تا از بهترین روش و بهترین کیفیت برای شما انجام شود. جهت دریافت مشاوره از دکتر ماریا مرادی بهترین جراح بینی می توانید با شماره 88783973 و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید.

عوارض جراحی بینی

عمل جراحی بینی نیز شامل عوارض زیادی می باشد که شامل دو دسته کلی می باشند:

عوارض عملکردی

  • مهم ترین عوارض عملکردی مشکلات تنفسی می باشد که به دنبال جراحی بینی برای بیمار ایجاد می شود مشکلات تنفسی می باشد. به دنبال عدم اصلاح انحراف تیغه یا سپتوم میانی بینی بیمار باشد یا وقتی بینی کوچک می شود و انحراف اصلاح نمی شود فضا تنگ تر می شود و بیمار مشکلات تنفسی پیدا می کند.
  • عارضه دیگری که به دنبال بزرگتری شاخک هایی که در دیواره جانبی بینی قرار دارد مشکلات تنفسی ایجاد می شود که اگر جراح بزرگی شاخک های بینی را اصلاح نکند و فقط بینی را کوچک کند باعث می شود این مشکلات تنفسی برای بیمار ایجاد شود.
  • مشکل دیگری که ممکن است بعد از جراحی بینی ایجاد شود کوچک کردن بیش از حد بینی است که متاسفانه این موضوع برای بیمار چالش برانگیز می باشد و می تواند مشکلات تنفسی دراز مدتی را برای بیمار به همراه داشته باشد. دومین موردی که علاوه بر مشکلات تنفسی جزء عوارض عملکردی به حساب می آید خونریزی بعد از عمل می باشد. خونریزی بعد از عمل به علت زخم ها و مخاط هایی که به طور کامل ترمیم نشده اند ایجاد می شود. این خونریزی ممکن است طبیعی باشد اما به مرور زمان باید به حداقل خود برسد و بعد از چند ماه قطع شود. اگر عروق روی تیغه میانی و یا شاخک های بینی بیمار وجود داشته باشد که بعد از عمل اکسپوز شوند و توسط جراح سوزانده نشود به مرور زمان می تواند این مشکل را برای بیمار ایجاد کند و یا اگر به یک سری از عروق در جراحی آسیب زده شود می تواند در دراز مدت برای بیمار مشکل خونریزی را ایجاد کند.
  • مشکل مهم دیگری که ممکن است بعد از عمل جراحی بینی برای بیمار ایجاد شود سوراخ شدگی تیغه بینی می است که ممکن است از لبه های آن خونریزی کند که اگر این مشکل بعد از دو یا سه ماه بعد از جراحی طول بکشد حتما باید بررسی شود.
  • اگر هنگام اصلاح سپتوم یا تیغه میانی بیمار مخاط و غضروف باهم برداشته شود و کامل اصلاح نشود باعث می شود سوراخی روی تیغه بینی ایجاد شود باعث ایجاد مشکلاتی مانند خونریزی مشکلا تنفسی یا سوت کشیدن بینی برای بیمار ایجاد شود.
  • آبسه تیغه میانی بینی: اگر این آبسه زود تشخیص داده نشود باعث ایجاد عوارض زیادی هم از جهت تنفسی و هم از جهت ظاهری برای بینی بیمار ایجاد می شود.
بیشتر بخوانید
انواع جراحی بینی

عوارض زیبایی

به طور کلی 8 تا 15 درصد از جراحی ها ممکن است به جراحی ترمیمی یا جراحی مجدد منجر شود. اما مشکلاتی بعد از جراحی بینی از نظر ظاهری می تواند ایجاد شود، که منجر به انجام جراحی مجدد می شود. از جمله مشکلاتی که ممکن است ایجاد شود این است که جراح یک سری ایرادات را به طور کامل اصلاح نمی کند مانند قوزی که روی بینی بیمار وجود دارد و این قوز به طور کامل اصلاح نمی شود یا اسکلت بینی بیمار به اندازه کافی استحکام پیدا نمی کند و بعد از جراحی ممکن است افتادگی پیدا کند و یا انحرافی که به طور کامل اصلاح نمی شود. این موارد در جراحی بینی ثانویه  قابل اصلاح می باشد.

اما گاهی مواردی هم ممکن است در اثر برداشت بیش از حد بافت بینی، بخشی از بینی بیمار فرورفته باشد که به یک بازسازی دارد و جراح باید غضروف از قسمت های مختلف مانند پشت گوش بردارد.

زمان مناسب ترمیم بینی

حداقل باید 12 تا 18 ماه از جراحی اولیه بینی باید گذشته باشد زیرا در این مدت بینی باید ریکاوری شود و عوارض هولناکی که ممکن است روی پوست بیمار مانند نکروز پوست ایجاد شود، برطرف شود. اما اگر زمان بیشتری از جراحی اولیه بینی گذشته باشد و پوست ریکاوری شده باشد احتمال بروز این عوارض کمتر است. در این مدت بینی باید فرم گیری کامل خود را پیدا کند.

اگر بیماران بعد از جراحی دچار مشکل و یا عارضه ای شدند به هیچ وجه عجول نباشند و حداقل یک تا دو سال به بینی فرصت بدهند تا بینی فرم گیری کامل خود را پیدا کند.

راه های ارتباطی با دکتر ماریا مرادی:

info@drmariamoradi.com

88783973 – 021

پیج اینستاگرام

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 12 =

تماس با پزشک