دکتر ماریا مرادی / جراحی بینی / طرز خوابیدن بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

طرز خوابیدن بعد از عمل بینی

یکی از نکاتی که باید بعد از جراحی بینی به آن دقت داشته باشید، نحوه و حالت خوابیدن شما تا زمانی است که به بهبودی برسد. طرز خوابیدن بعد از عمل بینی یک امر بسیار مهم برای مراقبت از ظاهر و سلامت بینی بعد از عمل به شمار می رود که باید مورد بررسی قرارگیرد. خوابیدن به پهلو، به روی شکم و موارد دیگر از جمله موارد ممنوعه نحوه استراحت بعد از رینو پلاستی می باشد. در این مطلب همراه ما باشید تا به طور کامل انواع نکات ایمنی هنگام خواب را بیان کنیم.

 

طرز خوابیدن بعد عمل بینی

 

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد ازعمل بینی یکی از مهم ترین نکات پیرامون بهبودی بینی می باشد که فرد باید آن را رعایت کند. یکی از اصلی ترین مواردی که هنگام خواب و بعد از جراحی باید به آن توجه نمود، این است که هنگام خواب سر بالاتر از بدن قرار گیرد؛ به این منظور می توان چندین بالشت را زیر سر و گردن  و یک  بالشت را در سمت راست و چپ صورت قرار داد. قرار داد تا سر بالاتر باشد. علاوه بر آن بیمار به هیچ عنوان نباید به پهلو چرخیده و باید حتما صاف بخوابد.

طبیعی است که بیمار تحت جراحی بینی قرار گرفته، به دلایلی از جمله  قرار گیری تامپون درون بینی  و سخت بودن تنفس، خواب راحتی نداشته باشد. بنابراین ابتدایی ترین نکته این است که حتما به پشت بخوابید، و بهترین پوزیشن را برای قرار گیری سر به صورت صاف انتخاب کنید.

یکی از مهمترین نکاتی که بعد از جراحی بینی بسیار مهم است این است که به هیچ عنوان به روی شکم نخوابید؛ این کار فشار زیادی بر سر، گردن و صورت می شود. در نتیجه این فشار بینی تحت تورم بیشتر و آسیب های احتمالی قرارمی گیرد.

چرا طرز خوابیدن بعد از عمل بینی اهمیت دارد؟

بخش عمده اکسیژن رسانی به بدن به طور کلی از طریق خواب تامین می شود. اهمیت طرز خوابیدن بعد ازعمل به چند دلیل است. اولین نکته مهمی که اهمیت طرز خوابیدن بعد از عمل بینی را تحت تاثیر قرار می دهد، این است که اختیار ارادی فرد هنگام خواب از کنترل خارج و ممکن است چرخش یا ضربه به بینی وارد شود.

علاوه بر آن نکته حائز اهمیت دیگر موضوع خونرسانی و ترمیم بافت های آسیب دیده هنگام خواب به شمار می رود. همچنین خوابیدن باعث می شود زمان زود سپری شده و دوران نقاهت شما کوتاه تر شود.  بنابراین رعایت برخی نکات هنگام خواب، در کنار ترمیم سریعتر بافت های آسیب دیده، موجب کاهش تورم بینی و همچنین از آسیب هایی که موجب افزایش دوران نقاهت می شود جلوگیری می کند. چرا که وارد شدن هرگونه ضربه (حتی کوچک) در روزهای ابتدایی جراحی می تواند سبب تغییر فرم و حالت بیی شود.

 مهمترین نکات برای خواب بعد از رینو پلاستی

برای داشتن خواب آسوده پس از عمل به نکات مهمی که جراح بینی در اختیارتان گذاشته دقت کنید:

  • سر 45 درجه بالا تر از بدن قرارگیرد
  • راه های چرخیدن سر و بدن را ببندید (پرهیز از غلت زدن)
  • با فاصله از دیگران بخوابید تا موجب برخورد نشوید
  • به بینی دست نزنید
  • برای جلوگیری از خشک شدن گلو و سرفه هنگام خواب، آب کنار خود بگذارید (تنفس با دهان موجب خشکی گلو می شود)
  • دارو های تجویز شده را حتما سر تایم بخورید
  • انتخاب بالشت راحت و نرم
  • از تخت خواب استفاده کنید
  • محل خوابتان خنک باشد
  • از برخورد دست یا چرخش هنگام خواب جلوگیری شود

خواب به بهبودی پس از عمل بینی کمک می کند؟

خواب سالم یکی از بهترین مهمترین اقدامات جهت تقویت سیستم ایمنی به شمار می رود. انجام جراحی بینی و تغییرات ایجاد شده درون بدن باعث می شود که بدن احساس خستگی یا نیاز به استراحت داشته باشد. خوابیدن می تواند به فرایند بهبودی سریعتر شما کمک زیادی کرده و سرعت آن را بهبود بخشد. علاوه برآن سوخت و ساز بدن هنگام خواب بیشتر شده  و همین موضوع باعث میشود میران خونرسانی در کل بدن افزایش یافته و در نتیجه ماهیچه ها و بافت های آسیب دیده با سرعت بیشتری تحت بازسازی قرار گیرند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بعد از گذشت یک ماه

شاید فکر کنید که بعد از گذشت یک ماه از جراحی، بینی شما دیگر نیاز به مراقبت ندارد، اما باید بدانید بعد از یک ماه هم شما باید برخی نکات مراقبتی را رعایت کنید. برای مثال اصلی ترین آن این است که به روی شکم نخوابید یا از تماس بالشت به بینی پرهیز شود. ممکن است بینی دچار تورم بیشتری شده و زمان طولانی تری برای برطرف شدن ورم نیاز داشته باشد.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

تنوع شکل های بینی در میان افراد مختلف، یک موضوع گسترده و جذاب می باشد. بنابراین، وقتی فردی برای قرار گرفتن تحت جراحی بینی یا رینوپلاستی تصمیم گیری می کند،...

بیشتر بخوانید
جراحی بینی

جراحی بینی

آیا جراحی بینی برای شما هم فرایندی جالب است و می‌خواهید در مورد آن اطلاعات کسب کنید؟ همه ما برای یکبار هم که شده زمانی که جلوی آینه ایستاده و چهره خود را...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =