دکتر ماریا مرادی / جراحی زیبایی صورت / مراقبت های بعد از اتوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

همانطور که گفته شد بافت ها می توانند تاثیر زیادی در زیبایی چهره افراد داشته باشند . بهتر است این جراحی در سن کودکی انجام شود ،زیرا ممکن است فرد توسط افراد دیگر مورد تمسخر قرار گیرد،که این امر می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود . اتوپلاستی به بازسازی بافت گوش و رفع عیوب و همچنین بیرون زدگی ها می پردازد و بیمار بلافاصله بعد از جراحی می تواند تغییر ایجاد شده را احساس کند .

مراقبت های فرد بعد از هر جراحی  می تواند عامل مهمی در داشتن یک نتیجه خوب و موفق باشد .

بعد از جراحی اتوپلاستی بعد از گذشت چند ساعت بیمار از بیمارستان مرخص می شود .

مراقبت صحیح از پانسمان ها و حفظ بهداشت از اهمیت ویژه ای برخودار می باشد . بعد از اتوپلاستی پانسمان ها به مدت یک هفته بیرون گوش زده می شوند در نتیجه فرد باید بهداشت پانسمان را در این یک هفته به خوبی رعایت کند .

مراقبت-های-بعد-از-اتوپلاستی

معمولا بعد از جراحی اتوپلاستی جراح برای بیمار دارو ها و پانسمان هایی را تجویز می کند . پیروی از دستورات جراح بینی به درستی و دقیق می تواند در روند بهبودی جراحی نقش بسزایی داشته باشد .

جراح بعد از اتوپلاستی استفاده از هدبند را برای بیمار تا دو هفته تجویز می کند . استفاده از هدبند می تواند مانع از تحریک و اسیب گوش ها شود .

بعد از گذشت دو هفته از جراحی بیمار باید از هدبند فقط در شب ها استفاده کند و دیگر لازم نمی باشد که در طول روز از این هدبند استفاده کرد .

بعد از هر جراحی عوارض همراه بیمار می شود که در مدت زمان کوتاهی از بین می رود . اتوپلاستی نیز همانند دیگر جراحی ها نیز با عوارضی همراه است . بیمار بعد از جراح اتوپلاستی مقداری کبودی و تورم در اطراف گوش مشاهده می کند که جای نگرانی وجود ندارد به گذشت مدتی آثاری از این کبودی ها و تورم باقی نمی ماند .

بعد از جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی از تکان دادن شدید سر و وارد امدن ضربه به گوش ها خودداری کنید .

تا یک هفته بعد از جراحی اتوپلاستی از ورزش های سنگین مثل والیبال و بسکتبال خودداری کنید .

در صورت بروز هر گونه درد شدید حتما باید به جراح خود مراجعه کنید .

خوابیدن بعد از اتوپلاستی

یکی از مراقبت های بعد از اتوپلاستی که بیماران باید به آن بسیار توجه کنند نحوه خوابیدن بعد از این جراحی است.

بیماران بعد از جراحی زیبایی گوش ، اندکی تورم را تجربه خواهند کرد که تا دو هفته ماندگار خواهد بود. پس از تکمیل روند جراحی، یک هدبند در اطراف گوش های شما قرار داده می شود. این هدبند باید تمام مدت حتی در زمان خواب، بر روی گوش های شما باشد. پزشک، این هدبند را در طول جلسه فالوآپ بر می دارد.

بمنظور حفاظت از نتایج و محدود کردن درد یا تورم اضافی، بیمار باید دستورالعمل های زیر را در خصوص خوابیدن بعد از عمل جراحی دنبال کند.

  • بیمار باید به پشت بخوابد.

در هفته اول بعد از جراحی زیبایی گوش، بیمار در موقع خواب، حتماً باید به پشت بخوابد. خوابیدن به پهلو می تواند باعث وارد آمدن فشار به ناحیه درمان، بروز درد، افزایش تورم و کاسته شدن از کیفیت نهایی نتیجه درمان شود.

  • بیمار باید با قرار دادن چند بالش، سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهد.

بمنظور محافظت از گوش ها در طول دوره ریکاوری و بمنظور تضمین کسب نتایج بهینه، بهتر است با گذاشتن چند بالش، سر خود را بالا بیاورید. این کار، از چرخیدن در حین خواب در طول شب، جلوگیری می کند. این موقعیت خوابیدن، باعث کاهش درد، کبودی و تورم و در نتیجه سپری شدن سریع تر روند بهبود می شود.

  • بیمار بهتر است به حالت لم داده بخوابد.

بیمارانی که خوابیدن برای آنها در موقعیت توضیح داده شده در بالا، بر روی تخت، دشوار است، بهتر است به جای آن، خوابیدن در حالت لم داده بر روی صندلی های مخصوص را انتخاب کنند. این امر باعث می شود تا سر، در موقعیت بالاتر قرار گرفته و از حرکت کردن سر در طول شب، جلوگیری به عمل آید.

خارش و درد

بعد از عمل جراحی زیبایی گوش، این احتمال وجود دارد که بیمار اندکی درد و خارش را در ناحیه درمان، تجربه کند. خارش، یک عارضه جانبی می باشد که در اثر زدن بخیه، اتفاق می افتد. خشک شدن بخیه ها باعث بروز چنین تجربه ای می شود. بمنظور جلوگیری از لمس شدن گوش ها در بیماران کم سن تر، توصیه هایی در اختیار والدین قرار داده می شود. پزشک توصیه می کند که کودک را در منزل نگه داشته و او را تحت مراقبت قرار دهید. این کار باید تا یک هفته انجام شود. لمس کردن ناحیه درمان و بخیه ها می تواند نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار داده و گاهی باعث بروز عفونت می شود. بنابراین، از لمس کردن ناحیه درمان حداقل به مدت یک هفته بعد از روند جراحی، باید جلوگیری به عمل آورید.

دوش گرفتن بعد از جراحی گوش

بعد از عمل گوش، محل جراحی تا چند روز پانسمان می شود. از آنجایی که جلوگیری از خیس شدن پانسمان در مراقبت های بعد از اتوپلاستی بسیار حائز اهمیت است، شما نمی توانید تا زمان برداشته شدن آن، موهای خود را بشویید. ولی حمام کردن، در عین مراقبت از پانسمان ها و جلوگیری از خیس شدن آنها، ممکن می باشد. وقتی پانسمان ها برداشته شد، می توانید طبق روال نرمال، موهای خود را بشویید. بمنظور جلوگیری از تجربه کردن درد در هنگام شستشوی موهای خود، بسیار مراقب باشید تا حتی المقدور گوش ها را لمس نکنید.

تمیز کردن گوش ها بعد از اتوپلاستی

با استفاده از یک گوش پاک کن، آغشته شده به پراکسید هیدروژن، به آرامی ناحیه درمان را پاک کنید. از فشار آوردن به ناحیه درمان در زمان تمیز کردن گوش خودداری کنید. به آرامی گوش پاک کن را بر روی ناحیه درمان، بگذارید و بردارید و از کشیدن گوش پاک کن بر روی ناحیه جراحی شده، خودداری کنید.

آیا می توان بعد از جراحی گوش ، از هدفون استفاده کرد؟

 بعد از جراحی گوش

در طول یک ماه اول بعد از عمل، در گوش خود هدفون نگذارید. هرگونه فشار به ناحیه درمان می تواند نتیجه روند جراحی را تحت تاثیر قرار دهد. شما می توانید یک ماه بعد از جراحی، از هدفون استفاده کنید.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
جراحی پلک

جراحی پلک

چشم های انسان بخش عمده ای از احساسات او را بیان کرده و جرئی ترین تغییرات در احساسات در این عضو از صورت پدیدار می شود. بنابراین، ماهیچه های اطراف چشم ها به...

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش

طبق تحقیقات انجام شده، امروزه از هر 20 هزار نوزاد متولد شده حداقل یکی دچار برآمدگی گوش می باشد. همچنین عوامل ژنتیکی و وراثتی در ایجاد این عارضه دخیل می...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.