مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی پلک

چشم های انسان بخش عمده ای از احساسات او را بیان کرده و جرئی ترین تغییرات در احساسات در این عضو از صورت پدیدار می شود. بنابراین، ماهیچه های اطراف چشم ها به طور دائم در حال فعالیت می باشند. متاسفانه، این فعالیت ماهیچه ها، می تواند به میزان قابل ملاحظه ای در فرایند پیری در پلک های ما دخیل باشد. بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، روندی است که جراحان پلاستیک صورت دارای بورد تخصصی از جمله دکتر ماریا مردای ، با اجرای آن بر روی صورت افراد واجد شرایط، این آثار پیری ناشی از فعالیت ماهیچه های پلک را درمان می نمایند. این روند چهره جوان را در چشم ها از طریق جوان سازی پلک های بالا و پایین به صورت شما باز می گرداند.

جراحی پلک دکتر ماریا مرادی

پلک ها چگونه پیر می شوند؟

چشم های جوان و زیبا، یکی از جذاب ترین ویژگی های صورت می باشند. در واقع، آنها مستحق مورد توجه قرار گرفتن بسیار زیادی می باشند. با گذر زمان، چشم های ما جوانی خود را از دست داده و پیر به نظر می رسند. پوست ظریف اطراف چشم ها، فاقد چربی پشتیبان بوده و به شدت در برابر تغییرات ناشی از بالا رفتن سن، مستعد می باشد. به راحتی کشیده شده و چین و چروک و توده های پف یا کیسه مانندی در آن شکل می گیرد. همه این ها می تواند زیبایی ذاتی چشم ها را تحت تاثیر قرار داده و باعث خسته و کسل به نظر رسیدن آنها شود.

دغدغه ها در پلک های بالایی

با بالا رفتن سن، پوست پلک بالایی اغلب شروع به افتادن می کند. پوست اضافی می تواند بخشی از پلک را پوشش دهد. گاهی اوقات این پوست اضافی تا روی مژه ها نیز پیشرفت پیدا می کند.

این پوست اضافی آرایش کردن را دشوار نموده و باعث کوچک تر به نظر رسیدن چشم ها می شود. در موارد پیشرفته پیری پلک ها، پوست اضافی می تواند در بینایی نیز اختلال ایجاد نموده و به سمت بالا نگاه کردن را برای بیمار، دشوار نماید.

در برخی افراد، تغییرات بالا رفتن سن، در گوشه های بیرونی پلک ها بیشتر نمایان بوده و باعث خسته و غمگین به نظر رسیدن صورت می شود.

تغییر دیگری که می تواند باعث پیر به نظر رسیدن چشم ها شود، از دست رفتن حجم در اطراف پلک های بالایی و شقیقه می باشد. این اغلب باعث فرو رفته یا توخالی به نظر رسیدن چشم ها شده و باعث می شود که استخوان حدقه چشم برجسته تر به نظر آید. این تغییرات حجم در پیر تر به نظر رسیدن فرد، نقش قابل ملاحظه ای را ایفا می نماید.

دغدغه های پلک پایین

پلک های پایین، اغلب دچار مشکل تشکیل پف یا توده های کیسه مانند بعنوان بخشی از فرایند پیری می شوند. این کیسه ها یک سایه دائمی را در زیر چشم ها ایجاد می کنند که باعث خسته و خواب آلود به نظر رسیدن چشم ها می شود. بیشتر اوقات، علاوه بر این توده های کیسه مانند، پوست در پلک های پایینی، افتاده می شوند و خطوط بسیاری در ان شکل می گیرد.

همه این تغییرات ناشی از بالا رفتن سن، در اطراف چشم ها، حتی در صورت جذاب بودن صورت، می توانند باعث ایجاد چهره ای خسته و پیر شوند.

چه کسانی داوطلب ایده آل برای جراحی پلک هستند؟

پوست افتاده ای که پلک های بالایی را پوشانده و پفی که در زیر چشم ها ایجاد می شود، مشکلات رایجی هستند که می توانند با استفاده از روند بلفاروپلاستی درمان شوند. افراد دارای چشم های پف آلود و آنهایی که شکل ظاهری چشمان شان، به دلیل وجود پوست افتاده در پلک بالا، خسته به نظر می رسد، اغلب داوطلبین خوبی برای این روند محسوب می شوند.

دکتر ماریا مرادی، یک ارزیابی کامل از چشمان شما را در طول جلسه مشاوره، به منظور تعیین داوطلبی شما برای جراحی بر روی پلک های بالا، پایین، یا هر دوی آنها، انجام می دهد.

روند جراحی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک یک روند جراحی بسیار ظریف می باشد. بیشتر اوقات جراح پلک این روند را با استفاده از بی حسی موضعی انجام می دهد. نخست چشم ها با یک بی حسی موضعی، بی حس می شوند و سپس پوست اضافی برداشته شده و پف زیر چشم کاهش داده می شود. تلاش می شود تا برش ها در موقعیت هایی ایجاد شوند امکان مخفی کردن آنها در چین های طبیعی پوست و خطوط اطراف چشم، برای طبیعی تر به نظر رسیدن نتیجه جراحی، وجود داشته باشد.

روند جراحی پلک بالا

در جراحی زیبایی پلک بالا، پزشک، پوست اضافی، ماهیچه های مازاد و چربی اضافی را برای بازیابی پلک های جوان و باز تر شدن چشم ها، بر می دارد.

روند جراحی پلک پایین

جراحی زیبایی پلک پایین اصلی ترین دغدغه در برداشتن چربی اضافی در زیر چشم ها می باشد. جراح این روند را از طریق یک برش کوچک بر روی سطح داخلی پلک انجام می دهد و در نتیجه ای ایجاد جای زخم های بیرونی اجتناب می نماید. در بسیاری موارد پیشرفته پیری پلک ها، علاوه بر برداشتن چربی اضافی، پوست این ناحیه نیز محکم می شود. در این روند، جراح برشی را در چین طبیعی زیر مژه ایجاد می نماید. وقتی چربی اضافی و پوست افتاده برداشته شد و کانتور طبیعی در پلک ها خلق گردید، جراح، برش ها را با بخیه های کوچکی می بندد و کمپرس های سرد را بر روی پلک ها قرار می دهد.

بعد از جراحی پلک چه انتظاری دارید؟

زمان مورد نیاز برای بهبود بعد از جراحی پلک در بیماران مختلف، متفاوت می باشد. این تا حد زیادی به نوع و دامنه روند وابسته است. به طور میانگین، 3 تا 7 روز زمان لازم است تا فرد بتواند روند بهبود را سپری کرده و فعالیت نرمال روزمره خود را از سر گرفته یا به محل کار خود بازگردد. کمک گرفتن از عینک یا آرایش کردن می تواند در پوشش دادن کبودی احتمالی بر جای مانده از درمان موثر واقع شود.

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک در بیماران مختلف، متفاوت می باشد. جراح، طرح جراحی شما را بعد از برگزاری جلسه مشاورهف به صورت سفارشی، با در نظر گرفتن آزمایشات فیزیکی و اهداف زیبایی شما، ترسیم و طراحی می نماید.

روند های مضاعف

روندهای دیگری می تواند به میزان قابل ملاحظه ای نتایج به دست امده از روند جراحی پلک را تکمیل نماید. لیفت ابرو می تواند به عنوان یک روش فوق العاده در چارچوب سازی چشم ها از طریق بهبود دادن شکل و موقعیت ابروها، موثر واقع شود. تزریق چربی نیز می تواند حجم و شکل گونه ها را به منظور بازیابی تاثیرات جوانی بلفاروپلاستی، ارتقا دهد. پوست پلک ها از طریق درمان های غیر عمل از قبیل لیزر پیلینگ، بوتاکس یا فیلرهای پوستی موقتی، قابل کشیده شدن و صاف تر شدن می باشد.

نتایج عمل پلک چقدر ماندگار است؟

طول ماندگاری نتایج جراحی پلک به جزئیات جراحی وابسته است. تکنیک های خاصی باعث خلق نتایج ماندگار تر در مقایسه با برخی تکنیک های دیگر می شوند. در طول مشاوره، جراح ایده هایی را در خصوص نوع نتایجی که می توان از عمل پیش بینی کرد، در اختیار شما قرار می دهد. به طور کلی، عمل پلک حداقل تهاجمی، نتایجی را خلق می کند که حداقل تا 5 سال ماندگار می باشد. مهم ترین جراحی هایی که مستلزم برداشتن پوست هستند، می توانند نتایجی را به دست دهند که ماندگاری آنها حتی تا یک دهه دوام خواهد داشت. درک این مطلب که بلفاروپلاستی مثل هر جراحی دیگر جوانسازی صورت، از پیشرفت فرایند پیری جلوگیری نمی کند، بسیار حائز اهمیت می باشد.

جای زخم های بر جای مانده از روند جراحی پلک چگونه است؟

بیماران تا حدی به دلیل ترس از بر جای ماندن جای زخم بعد از جراحی، از روند بلفاروپلاستی می گریزند. بیشتر اوقات، برش ها به صورت تخصصی و استراتژیک در چین های طبیعی پلک ها ایجاد می شوند. بدین ترتیب تقریباً هیچ جای زخم آشکاری بعد از سپری شدن روند بهبود بر جای نمی ماند.

مزایای جراحی پلک

عمل پلک بر روی مردان و زنان با اهداف زیر انجام می شود:

  • کاهش افتادگی پلک بالا
  • به حداقل رساندن پف زیر چشم ها
  • افزایش میدان دید
  • حذف خطوط و چین و چروک های اطراف چشم
  • حفظ چهره طبیعی

آیا جراحی پلک دردناک است؟

عمل زیبایی پلک تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی با هدف جلوگیری از احساس درد در بیمار انجام می شود. کبودی و تورم و گاهی سفت شدن ناحیه درمان بعد از جراحی، اجتناب ناپذیر است.

هر گونه درد با مصرف داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک، قابل کنترل می باشد و به طور کل، بلفاروپلاستی به عنوان یک روند بدون درد شناخته می شود.

آماده شدن برای جراحی پلک

صرفنظر از اینکه قرار است جراحی شما تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود، شما بابد از یکی از نزدیکان یا دوستان خود بخواهید تا شما را بعد از تکمیل روند به منزل بازگردانده و در طول 24 تا 48 ساعت اول بعد از جراحی، از شما مراقبت نماید.

همچنین از شما خواسته می شود تا مصرف داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی و استعمال سیگار را حداقل دو هفته قبل از جراحی ترک کنید. کوتاهی در ترک مصرف این مواد می تواند مشکلات و خطرات در طول جراحی پلک و پس از آن را افزایش دهد.

فرق جراحی پلک با لیفت صورت چیست؟

جراحی پلک، پلک های بالا و پایین را درمان می کند و دغدغه آن بخش پایینی صورت نمی باشد. در حالیکه لیفت صورت، دغدغه های مربوط به آثار پیری و بالا رفتن سن در ناحیه میانی و پایینی صورت را مورد  هدف قرار داده و در بخش بالایی صورت دخالتی ندارد. بیماران می توانند هر دوی این روندها را به منظور بازیابی جوانی در کل صورت خود، انتخاب نمایند.

آیا جراحی پلک بر روی بینایی تاثیر می گذارد؟

برخی بیماران متوجه تار شدن موقتی بینایی خود بعد از بلفاروپلاستی می شوند. این امر نباید باعث ایجاد نگرانی در شما شود. جراحی پلک یک روند زیبایی است و بر روی خود چشم ها هیچگونه تاثیری را بر جای نمی گذارد. علت تار شدن بینایی در طول مدت محدود بعد از جراحی، استفاده از پمادهای موضعی تجویز شده توسط پزشک برای کمک به پیشرفت روند بهبود می باشد. این حالت بعد از سپری شدن دوره بهبود و عدم نیاز به استعمال پمادهای موضعی رفع می شود. بیماران بلفاروپلاستی، بعد از جراحی متوجه دامنه ای از بهبود در بینایی خود می شوند که این امر به دلیل برداشته شدن پوست اضافی می باشد که گاهی به عنوان مانع بر سر راه بینایی فرد، قرار می گرفته است.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مردای

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
لیفت ابرو

لیفت ابرو

افراد بسیاری با مشکل افتادگی ابرو ها مواجه هستند و این افتادگی باعث شده است که حالت چهره فرد اخم الود بنظر برسد با بکارگیری روش های متعددی مانند لیفت...

بیشتر بخوانید
افتادگی پلک

افتادگی پلک

جراحی زیبایی پلک به منظور بالا کشیدن پلک افتاده و ورم پشت پلک انجام می شود. ورم پلک با افتادگی پلک با هم متفاوت است درنتیجه عمل آن نیز متفاوت است. قبل از...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *