مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی زیبایی گوش

طبق تحقیقات انجام شده، امروزه از هر 20 هزار نوزاد متولد شده حداقل یکی از آن ها دچار برآمدگی گوش می باشد. همچنین عوامل ژنتیکی و وراثتی در ایجاد این عارضه دخیل می باشد، و 60 درصد از افرادی که دارای گوش های برآمده می باشند دارای سابقه ی این برجستگی در پدر و یا مادر و یا در فامیل های درجه دوم خود، با درجات متفاوت هستند. برای رفع این مشکل می توان از جراحی زیبایی گوش استفاده نمود .در این مقاله که توسط دکتر ماریا مرادی تهیه شده است همراه باشید

جراحی زیبایی گوش

علت جراحی اتوپلاستی یا همان جراحی زیبایی گوش

علت این جراحی برجسته بودن غضروف گوش می باشد که این امر سبب می شود شکل گوش دفرمه و نامطلوب شود. افرادی که درگیر این عارضه هستند ممکن است در جامعه دچار عدم اعتماد بنفس و مشکلات روحی و روانی در حیطه ی ارتباطات اجتماعی شوند. به دنبال رفع این عارضه ، جراحی ای که دردناک نمی باشد و فعالیت های روز مره ی فرد را تحت الشعاع قرار نمی دهد، صورت می پذیرد تا شکل گوش به حالت نرمال و طبیعی خود برگردد.

جراحی اتوپلاستی قدمتی طولانی دارد که از قرن 7 ام در میان هندویان باب بوده است. با پیشرفت روند جراحی زیبایی گوش در قرن 20 ام تکنیک های نوین و جدید در این حیطه ظهور کرد.  به دنبال پیشرفت و ترقی در تکنیک های بکار برده شده در جراحی زیبایی گوش ، بیمار دیگر عوارض نامطلوب و یا برگشت گوش به حالت قبل بعد از جراحی را ندارد و بعد از جراحی رضایت کافی را دارد.

از نظر بررسی بعد ژنتیکی برجسته شدن گوش ها باید به این نکته اشاره کرد که، هنگامی که گوش در جنین شکل می گیرد و غضروف های آن رشد می کنند، عوامل ارثی می توانند سبب برجسته شکل گرفتن گوش در جنین شوند.

علل متفاوتی در ایجاد برجستگی گوش وجود دارد که از میان آن ها به دو مورد زیر اشاره می کنیم:

عدم تشکیل چین آنتی هلیکس ( قسمت بالایی لاله ی گوش هلیکس نام دارد وچین های  آن را آنتی هلیکس می گویند.) اگر این قسمت از لاله ی گوش صاف باشد سبب  برجسته شدن گوش به سمت جلو می شوند.

در حالت طبیعی، غضروف کنک موجود در لاله ی گوش حاوی ضخامتی معین می باشد. اگر میزان این ضخامت زیاد باشد سبب می شود تا گوش برجسته دیده شود. (این نقطه از گوش محلی می باشد که به هنگام جراحی های متعدد و  پیوند غضروف، مورد استفاده قرار می گیرد و جز بانک های غضروفی طبیعی فرد به حساب می آید.)

دلایل نیاز به جراحی اتوپلاستی

یکی از دلایل که نیاز به جراحی زیبایی گوش می باشد ، برجسته بودن غضروف گوش است .

عوارض جراحی زیبایی گوش

جراحی لاله گوش یکی از جراحی های کم خطر می باشد . ولی مانند تمامی جراحی ها مقداری ریسک ممکن است داشته باشد .

همانوم یا جمع شدن خون زیر پوست در ناحیه لاله گوش یکی از عواض این جراحی می باشد . هنگامی که غضروف نیار به جراحی دارد ممکن است بعد از برش دادن آن زیر پوست خون جمع شود .  بهتر است هفته بعد از جراحی زیبایی گوش به پزشک برای انجام معاینات مراجعه شود . در این صورت اگر پزشک متوجه جمع شدن خون زیر پوست شود با سرنگ لخته های خون را خارج می کند . اگر مدت زمان بیشتری از جمع شدن خون بگذرد ، ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد .

یکی دیگر از مواردی که در تمامی جراحی ممکن است ایجاد شود عفونت می باشد . پزشک برای جلوگیری از این مشکل ممکن است به بیمار آنتی بیوتیک تجویز کند و پاماد مخصوصی برای پشت گوش در صورت نیاز داده می شود . در صورت توجه به صحبت های دکتر احتمال ابتلا یه عفونت بسیار کاهش می یابد .

برای کاهش این عوارض بهتر است جراحی توسط متخصص که دارای تجربه و مهارت کافی می باشد انجام شود .

بهترین جراح زیبایی گوش

توجه داشته باشید که انتخاب بهترین جراح گ.ش و حلق و بینی تاثیر زیادی در نتیجه جراحی شما دارد . این جراحی اگر توسط یک پزشک ماهر و حاذق انجام نشود، ممکن است عوارض جران ناپذیری به همراه داشته باشد .

هزینه جراحی زیبایی گوش بر چه اساسی تعیین می شود ؟

هزینه انجام جراحی زیبایی گوش بر اساس هزینه کلینیک، دستمزد جراح ، علت انجام جراحی زیبایی و همچنین روش مورد استفاده در همان جلسه مشاوره تعیین شده و به دشما اطلاع داده می شود .

دکتر ماریا مرادی از بهترین جراح گوش در ایران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر مرادی با شماره 88783973 تماس حاصل نمایید .
پیج اینستا گرام دکتر ماریا مرادی

نمونه جراحی زیبایی گوش دکتر ماریا مرادی

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی زیبایی گوش می باشند؟

جراحی زیبایی گوش معمولاً برای افرادی توصیه می شود که:

 • گوش های آنها از سر فاصله داشته باشد.
 • گوش ها بزرگتر یا کوچکتر از حالت عادی باشند.
 • گوش ها به دلیل آسیب دیدگی ، وارد آمدن ضربه یا مشکلات ساختاری از بدو تولد ، بدشکل باشند.
 • افرادی که قبلاً جراحی زیبایی گوش انجام داده و از نتایج آن ناراضی هستند.
 • افراد دارای سن 5 سال به بالا.
 • افراد دارای سلامت کامل و فاقد بیماری زمینه ای که بتواند خطر عوارض جانبی را افزایش داده یا بر روند بهبود تأثیر بگذارد.
 • افراد غیر سیگاری . سیگار کشیدن می تواند جریان خون در ناحیه تحت درمان را کاهش داده و روند بهبود را کند نماید.

روند جراحی گوش

قبل از روند جراحی زیبایی گوش : مشاوره

قبل از انجام عمل جراحی ، پزشک به بررسی سابقه پزشکی و پاسخگویی به سوالات مربوط به داروهای مصرفی ، جراحی های گذشته و هر گونه بیماری فعلی یا قبلی ، می پردازد. جراح شکل ، اندازه و محل قرارگیری گوش های شما را ارزیابی کرده و از آنها عکس می گیرد.

وی درباره روند های مناسب برای درمان مشکل ، خطرات مرتبط و هزینه های احتمالی به گفتگو با بیمار می پردازد. جراح همچنین به انتظارات شما از این عمل گوش فرا می دهد.

در طول روند جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی یک عمل سرپایی است و بر حسب ویژگی ها و پیچیدگی روند ، بین 1 تا 3 ساعت طول می کشد.

جراحی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی با تزریق آرام بخش انجام می شود. بیهوشی عمومی به طور معمول گزینه مطلوب تری برای کودکان کوچکتر محسوب می شود.

تکنیک جراحی خاص مورد استفاده به نوع اتوپلاستی برگزیده بستگی دارد. به طور کلی ، روند عمل گوش شامل موارد زیر است:

 • ایجاد برش ، پشت گوش یا داخل چین های گوش
 • دستکاری بافت گوش که می تواند شامل برداشتن غضروف یا پوست ، چین خوردگی و شکل دادن به غضروف با بخیه های دائمی یا پیوند غضروف به گوش باشد.
 • بستن برش ها با بخیه.

بعد از جراحی زیبایی گوش

پس از انجام عمل ، روی گوش پانسمان می شود. حتماً پانسمان را تمیز و خشک نگه دارید. علاوه بر این ، سعی کنید موارد زیر را هنگام بهبودی مد نظر قرار دهید:

 • از لمس کردن یا خاراندن گوش خود اجتناب کنید.
 • در موقع خواب ، روی گوش خود تکیه نکنید.
 • لباسی بپوشید که برای از تن در آوردن آن مجبور نباشید آن را روی سر خود بالا بکشید.
 • در صورت جذبی نبودن بخیه ها ، پزشک در خصوص زمان مراجعه برای برداشتن آنها به شما اطلاع رسانی خواهد کرد.

چه چیزی باعث برجسته شدن گوش می شود؟

گوش بیرونی معمولاً در زاویه حدوداً 21 تا 30 درجه در طرفین سر قرار دارد. اگر زاویه بیش از 30 درجه باشد ، گوش ها بیرون زده به نظر خواهند رسید.

این حالت به دلیل ویژگی های ژنتیکی یا شرایط تاثیر گذار بر رشد غضروف ، یا وارد آمدن آسیب و تاثیر آن بر روی شکل گوش ها بوجود می آید. هر یک از این عوامل می تواند بر یک یا هر دو گوش تأثیر بگذارد. البته داشتن گوش های برجسته شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

گوش های برجسته می تواند جنبه ارثی داشته باشد. در حدوداً 30 درصد از کودکان ، داشتن گوش های برجسته در بدو تولد طبیعی به نظر می رسد. این حالت اغلب در سه ماه اول زندگی از بین رفته و گوش ها به حالت نرمال بازمی گردند.

سخن آخر

اتوپلاستی یک جراحی زیبایی گوش است که برای تنظیم اندازه ، شکل یا موقعیت گوش های شما مورد استفاده قرار می گیرد.

افراد به دلایل متعددی عمل جراحی زیبایی گوش را انجام می دهند. این موارد می تواند شامل گوش هایی بیرون زده ، بزرگتر یا کوچکتر از حالت عادی یا دارای شکل غیرطبیعی باشد.

اتوپلاستی دارای انواع مختلفی بوده و نوع و تکنیک مورد استفاده به نیازهای بیمار بستگی دارد. بهبودی در این روند معمولاً چند هفته طول می کشد.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مردای

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
لیفت ابرو

لیفت ابرو

افراد بسیاری با مشکل افتادگی ابرو ها مواجه هستند و این افتادگی باعث شده است که حالت چهره فرد اخم الود بنظر برسد با بکارگیری روش های متعددی مانند لیفت...

بیشتر بخوانید
افتادگی پلک

افتادگی پلک

جراحی زیبایی پلک به منظور بالا کشیدن پلک افتاده و ورم پشت پلک انجام می شود. ورم پلک با افتادگی پلک با هم متفاوت است درنتیجه عمل آن نیز متفاوت است. قبل از...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *