مدت زمان مطالعه ۵۱ دقیقه

جراحی بینی

جراحی بینی یک روند جراحی است که شکل بینی شما در آن تغییر داده می شود. انگیزه برای رینوپلاستی گاهی تغییر شکل ظاهری و گاهی بهبود تنفس و در مواردی، هر دوی آنها می باشد، در این مقاله که توسط دکتر ماریا مرادی بهترین جراح بینی تهران تهیه شده است همراه باشید تا هر آنچه درباره این عمل جراحی نیاز است را بدانید. بخش فوقانی ساختار بینی از استخوان و بخش تحتانی آن از غضروف تشکیل شده است. عمل بینی می تواند استخوان، غضروف و پوست یا هر سه آنها را تغییر دهد.

مزایای جراحی بینی

اگر قصد انجام عمل بینی را دارید، شاید دچار مشکل زیبایی – از قبیل نوک بینی برجسته، پل بینی کج یا سپتوم دارای انحراف – یا نقص عملکردی ( فانکشنال ) در بینی خود هستید که نیاز به درمان دارد. وقتی این مشکلات با موفقیت رفع شد، شما می توانید شاهد مزایای بالقوه بی شماری باشید که برخی از آنها عبارتند از:

 • شکل ظاهری متقارن و متوازن در صورت
 • شکل جذاب تر در بینی که با دیگر ویژگی های صورت شما هماهنگ می باشد.
 • یک بینی کوچک تر و متناسب تر که با بقیه اجزای صورت هماهنگ است.
 • یک شکل ظاهری جذاب تر و صاف تر به مدد برداشته شدن قوز و دیگر نقص ها از روی بینی
 • توانایی برای تنفس راحت تر
 • کیفیت بهبود یافته زندگی
 • بالا رفتن اعتماد به نفس در نتیجه بهبود یافتن چهره

چه افرادی داوطلب ایده آل برای جراحی بینی هستند؟

داوطلبین ایده آل برای جراحی بینی ، عموماً افراد دارای سلامت عمومی خوب و زیباجویانی می باشند که از نتایج درمان، انتظارات منطقی داشته باشند. جراح بینی ، قادر به درمان بیماران در دامنه های سنی مختلف بوده و حداقل سن برای دختران، جهت قرار گرفتن تحت جراحی رینوپلاستی، 15 سالگی و برای پسران، 18 سالگی می باشد. همچنین لازم است که زیبا جو، تا زمان تکمیل رشد بینی، قبل از قرار گرفتن تحت عمل بینی، دست نگه دارد، چون اقدام به جراحی قبل از تکمیل فرایند رشد بینی و در سنین پایین می توان به تغییر نتایج جراحی منجر گردد.

اگر قصد دارید به یک یا چند مورد از تاثیرات زیر در بینی خود دست پیدا کنید، جراحی دماغ راه حل شما می باشد:

 • تغییر اندازه، شکل یا زاویه بینی
 • اصلاح آسیب دیدگی های فانکشنال از قبیل سپتوم کج
 • بهبود تنفس
 • صاف کردن برآمدگی یا فرورفتگی روی بینی
 • خلق یک شکل ظاهری متقارن
 • بهبود شکل ظاهری سوراخ های بینی

در جلسه مشاوره قبل از عمل دماغ ، پزشک به شما کمک می کند تا درک کاملی از این موضوع که عمل بینی چگونه می تواند به شما در تحقق اهداف زیبایی و فانکشنال تان به دست آورید. همچنین تمامی جنبه های روند نیز در این جلسه مورد بحث قرار می گیرد.

جراحی زیبایی بینی

جلسه مشاوره جراحی بینی

قبل از اینکه بلافاصله به قرار گرفتن تحت عمل بینی اقدام کنید، باید جلسه ای را جهت مشاوره با جراح بینی منتخب خود مقرر نمایید. در طول این جلسه، شما و جراح، درباره دامنه وسیعی از موضوعات مرتبط با روند – از قبیل تاریخچه سلامت، داروهایی که فعلاً در حال مصرف آنها هستید و کلیه موضوعات دیگری که می تواند داوطلبی شما را تحت تاثیر قرار دهد، گفتگو می کنید. پزشک، اهداف منحصر به فرد شما را بررسی کرده و نقص های زیبایی و فانکشنال بینی تان را که مایل به اصلاح و درمان شدن آنها هستید، مورد ارزیابی قرار می دهد. همه این اطلاعات، به او در تشخیص این مطلب که آیا دستیابی به نتیجه مطلوب شما از طریق جراحی بینی امکان پذیر است یا خیر، کمک می کند.

پس از تکمیل مشاوره، جراح زیبایی بینی یک طرح سفارشی را بر اساس نیازهای شما، ترسیم می کند. او توصیه هایی را در خصوص بهترین دستاورد رینوپلاستی برای شما، نتایج مورد انتظارتان و نوع بیهوشی که بیشترین منافع را برای شما داشته باشد، ارائه می دهد. سپس قدم به قدم در کل مسیر، شما را همراهی می نماد تا شما در تمام این سفر، احساس تنهایی نکنید.

روند عمل بینی

بر اساس دامنه نیازهای شما، جراح، جراحی زیبایی بینی باز یا بسته را اجرا می نماید. جراحی بینی به روش باز، شامل ایجاد برش هایی در داخل بینی به همراه یک برش کوچک در زیر بینی بین دو سوراخ بینی می باشد. این روند، معمولاً برای موارد پیچیده تر مورد استفاده قرار می گیرد.

در جراحی بینی به روش بسته، برش ها مطلقاً در داخل بینی ایجاد می شود. در هر دو تکنیک، هیچگونه جای زخمی بعد از سپری شدن روند بهبود، قابل مشاهده نخواهد بود.

در طول مشاوره، جراح به شما در انتخاب بهترین دستاوردی که بیشترین منافع را بر اساس تغییرات مورد نظر شما، دلایل منحصر بفرد تان برای قرار گرفتن تحت جراحی رینوپلاستی، و شکل طبیعی بینی تان، به همراه داشته باشد، کمک می کند. برای مثال، اگر شما خواهان تغییر قابل ملاحظه ای در بینی خود باشید، یا اگر به دلیل وارد آمدن آسیب یا ضربه شدید، نیاز به قرار گرفتن تحت عمل زیبایی بینی را داشته باشید، جراح معمولاً عمل بینی باز را توصیه می کند. این روند، به او این امکان را می دهد تا تغییرات دقیقی را در ساختار پایه شکل داده و دامنه وسیعی از مشکلات زیبایی و فانکشنال را درمان نماید.

برعکس، اگر بینی شما به تنظیمات جزئی از قبیل اصلاح پل بینی نیاز داشته باشد، عمل بینی بسته، یک دستاورد ایده آل محسوب می شود.

جراح برای کمک به شما در احساس راحتی بیشتر در طول روند، عمل بینی را تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می دهد. در طول جراحی، بافت اضافی، غضروف و استخوان، برداشته شده و بینی شما برای درمان نیازهای فردی تان، دوباره شکل داده می شود.

بسیاری از جراحان در گذشته از دستاورد کوکی کات در جراحی بینی استفاده می کردند. در این دستاورد بدون در نظر گرفتن ویژگی های ساختاری بینی، همه بینی ها به یک شیوه مشابه، تحت جراحی قرار می گرفتند و در نتیجه، در برخی از بینی های دارای ساختار استخوان و غضروف ضعیف، به دلیل برداشته شدن غضروف و استخوان، اسکلت بینی سست شده و نتیجه نامطلوبی از عمل بینی حاصل می گردید. دستاورد جراحان عصر حاضر، با استفاده از پیشرفت های رخ داده در عرصه عمل بینی، چیزی متفاوت با این روند است. جراح دستاوردهای هنری و خلاقانه ای را بر اساس حفظ کیفیت های منحصر به فرد بینی زیبا جو، برای خلق یک بینی زیبا برای او، به کار می بندد.

فرایند ریکاوری

بر جای ماندن تورم و کبودی تا چند روز بعد از روند عمل دماغ، دور از انتظار نیست. احساس درد ملایم، امری طبیعی بوده و با مصرف داروهای مسکن، تسکین می یابد. حداقل در طول چند روز اول بعد از جراحی، باید سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار داده و گاهی بر اساس موقعیت شما، بینی تان پانسمان می شود.

بیماران اغلب می توانند یک هفته بعد از جراحی بینی، به محل کار خود بازگردند، ولی در طول حداقل سه هفته اول بعد از جراحی، انجام هیچگونه فعالیت سنگینی توصیه نمی شود.

به هر بیمار جزئیات منحصر به فردی توصیه می شود که می تواند به او در بهبودی بهتر و صحیح تر در طول دوره ریکاوری کمک کند.

انواع روش جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی به دو روش  باز و بسته انجام می شود، در روش جراحی باز یک برش کوچک بر روی کلوملا ایجاد می شود و پس از جدا کردن پوست از بینی تغییرات مورد نیاز اعمال می شود، اما در روش بسته هیچ برشی بر روی پوست بینی ایجاد نمی شود که در ادامه به بیان تفاوت ها و مزایای این دو روش خواهیم پرداخت.

انواع روش جراحی بینی

در جراحی بینی صرفنظر از تکنیک استفاده شده، برخی از رایج ترین دلایل که بیماران به واسطه آنها به سمت انجام عمل بینی ترغیب می شوند، درمان می گردد. این دلایل شامل نارضایتی از شکل مادرزادی بینی، یا تمایل به اصلاح مشکلات ایجاد شده در اثر وارد آمدن آسیب از قبیل آسیب های ورزشی، تصادف، دعوا کردن و موقعیت های دیگر می باشد. بیشتر مراجعین به دکتر ماریا مرادی جراح بینی در تهران ، در زمان صحبت کردن درباره احساس خود نسبت به بینی شان به موارد زیر اشاره می کنند:

 • اندازه بینی ام مناسب و متناسب با صورتم نیست ( بینی ام خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است ).
 • بینی ام قوز دارد.
 • بینی ام خیلی پهن است.
 • نوک بینی ام خیلی گوشتالو، خیلی برجسته، خیلی آویزان یا خیلی بزرگ است.
 • بینی ام کج یا نامتقارن است.

اینها چند مورد از ده ها موردی هستند که در طی جراحی دماغ، قابل درمان می باشند.

در طول رینوپلاستی، جراح با کار کردن روی اسکلت داخلی بینی، تغییراتی را در استخوان و غضروف بینی ایجاد می نماید. هنر و علم در سفارشی کردن هر جراحی، زمانی رخ می دهد که جراح دقیقاً میداند که استخوان و غضروف برای دستیابی به اهداف بیمار، باید دستخوش چه تغییراتی قرار گیرند

تفاوت بین جراحی بینی باز و بسته

درک تفاوت بین روش باز و بسته از جهت قابلیت هر یک از آنها اهمیت دارد. در عمل بینی، استخوان و غضروف، تغییر داده می شوند و تنها دو روش باز و بسته برای دسترسی یافتن به این ساختارها وجود دارد. دکتر ماریا مرادی، تغییرات الزامی را با روند باز ، اجرا می کند.

در طول روش بسته، دو برش در داخل بینی ایجاد می شود. از طریق این برش هاست که تغییرات در بینی انجام می پذیرد. اما رینوپلاستی باز همان دو برش را دارد و مضاف بر آن، یک برش دیگر، در ستونچه بینی ایجاد می شود. این برش نهایی برش ترانس کلوملا نامیده می شود و به جراح این امکان را می دهد تا پوست بینی را کنار بزند. بر حسب آنچه جراح به دنبال انجام آن است، هر دستاورد دارای مزایای منحصر به فرد خود می باشد.

مزایای جراحی بینی به روش باز

این روش به جراح اجازه می دهد تا به آناتومی داخلی بینی، دسترسی پیدا کند. دکتر ماریا مرادی، معتقد است که با استفاده از تکنیک های مدرن و دقیق امروزی، استفاده از دستاورد باز، اغلب گزینه بهتری می باشد. دلیل این باور سه چیز است:

 1. رینوپلاستی باز به شما این امکان را می دهد تا به درستی آناتومی بینی را تجزیه و تحلیل کنید. دکتر ماریا مرادی با به کار گیری تخصص به واقع مثال زدنی خود، زمان قابل ملاحظه ای را صرف بررسی آناتومی دقیق بینی هر بیمار می نماید. همین موضوع، رمز خلق یک اثر دقیق و بی عیب و نقص در بینی بیمار می باشد. عمل بینی به روش باز به جراح این فرصت را می دهد که بتواند عدم تقارن و ناهنجاری هایی که در آزمایش بینی از بیرون، دیده نمی شود را مشاهده نماید.
 2. علاوه بر خلق شرایطی برای مشاهده بهتر آناتومی بینی، عمل بینی باز، به جراح شرایطی برای اجرای روند با دقت با بالاتر را می دهد. بینی آنچنان اندام ظریفی است که هر قدر دقت و ظرافت در آن بیشتر رعایت شود، نتیجه کار نیز بهتر خواهد بود.
 3. مزیت یگر جراحی بینی باز، از نظر دکتر ماریا مرادی، فراهم آوردن امکان استفاده از تکنیک های گرافتینگ در بسیاری از مورد های تحت درمان می باشد. در عمل زیبایی بینی به روش باز، گرافت ها با دقت بیشتری قابل جایگذاری می باشند. با این تکنیک، ساختار بینی تحت پشتیبانی قرار گرفته و تقویت می شود.

مزایای جراحی بینی بسته

مزایای بیشماری در خصوص عمل جراحی به روش باز وجود دارد که در بالا متذکر شدیم. البته، دستاورد بسته نیز می تواند بعنوان یک دستاورد بسیار کاربردی، مورد استفاده واقع شود. در شرایطی که اصلاحات مورد نیاز در بینی، دارای دامنه گسترده نمی باشد، رینوپلاستی بسته می تواند گزینه کاربردی به حساب آید. هر چند برش ایجاد شده در جراحی زیبایی بینی به روش باز در ستونچه بینی در بسیاری از بیماران به مرور زمان محو شده و قابل رویت نمی باشد، ولی عدم ایجاد برش خارجی در روش بسته، خود یک مزیت محسوب می شود. بعلاوه، یک رینوپلاستی بسته، دارای دوره ریکاوری کوتاه تری نیز می باشد.

نتیجه جراحی بینی

هیجان انگیز ترین جنبه جراحی بینی، بدون شک، نتیجه نهایی می باشد. قبل از عمل بینی، جراح بینی، نتایج پیش بینی شده را با استفاده از تکنولوژی عکس برداری دیجیتال، مرور می کند، بنابراین شما می توانید آنچه بعد از روند، مورد انتظار است را تا حدود مشاهده کنید.

در خصوص نتایج واقعی به دست آمده از عمل بینی، باید بگوییم که این نتایج، به طور تدریجی و به آرامی نمایان می شوند. در واقع، گاهی مشاهده نتیجه نهایی جراحی بینی، به یک سال زمان نیاز دارد. در طول این دوران، شکل بینی، جا می افتد و تمام تورم و کبودی، محو می شود. در نگاه کلی، شما می توانید شاهد یک تفاوت در شکل، ظاهر و عملکرد بینی در طول چند هفته اول بعد از جراحی باشید.

                                         

آمادگی قبل از جراحی بینی

اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید، اولین قدم، مشاوره با جراح خوب بینی می باشد. قبل از جراحی، عکس های بیماران مختلف جراح منتخب خود را مشاهده کنید و پزشک را از جنبه هایی که خواهان تغییر یافتن آنها در ساختار بینی خود هستید، مطلع سازید.

درباره تاریخچه پزشکی خود و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید یا اخیراً استفاده نموده اید، به پزشک اطلاع رسانی نمایید. همچنین ناهنجاری های خونی یا سایر مشکلات پزشکی، باید ارزیابی شود. جراح با سایر پزشکان برای تعدیل داروهای شما، قبل از عمل بینی وارد گفتگو می شود.

اگر از آپنه خواب رنج می برید، به تست خواب نیاز خواهید داشت. به دلیل مشابه نبودن دو بینی، روند هر بیمار، شکل سفارشی داشته و منحصر به فرد خواهد بود.

پزشک عکس های دیجیتالی نرم افزاری را برای برآورد نتیجه جراحی بعد از طی روند بهبود، تهیه می کند. توانایی برای مشاهده تغییرات بر روی صورت، اعتماد به نفس شما را نسبت به نتیجه بالا برده و امکان ایجاد هر گونه تغییر جزئی قبل از قرار گرفتن تحت جراحی را با هدف رسیدن به جذاب ترین نتیجه، محقق می نماید.

سن مناسب جراحی بینی

بینی اندامی است که رشد آن تا 16 سالگی ادامه می یابد. پس از این سن، رشد بینی متوقف می شود. به همین دلیل جراحان بینی، جهت انجام جراحی بر روی بینی بیمار، قبل از این سن، اقدام نمی نمایند و تا زمان تکمیل رشد بینی، دست نگه می دارند.

مراحل جراحی بینی به دست بهترین جراح بینی

 • بیهوشی

در این مرحله از جراحی رینوپلاستی ، بیمار به دست متخصص بیهوشی، تحت بیهوشی قرار گرفته و متخصص در تمام طول فرایند جراحی، علائم حیاتی بیمار را تحت کنترل قرار می دهد.

 • ایجاد برش

بعد از انجام بیهوشی، جراح با توجه به نوع تکنیک منتخب باز یا بسته برای انجام جراحی، برش هایی را در بینی ایجاد می کند. در تکنیک بسته، کلیه برش ها در داخل بینی ایجاد می شود و تکنیک باز، علاوه بر برش های داخلی، یک برش مضاعف عرضی نیز بر روی ستونچه بین دو سوراخ بینی را به همراه دارد.

 • اصلاح ایرادات بینی

جراح بینی با استفاده از تکنیک های مختلف، ایرادات بینی از قبیل ناهمواری ها و قوز روی پل بینی، پهن بودن بینی، ضعیف بودن چارچوب بینی، بزرگ بودن نوک بینی و سایر ایرادات را رفع نموده و پیرایش های لازم را انجام می دهد.

 • بخیه زدن

بعد از تکمیل جراحی، پوست بینی در موقعیت قبلی خود قرار داده می شود و برش های ایجاد شده، بخیه زده می شوند. بلافاصله بعد از جراحی، پروسه متورم شدن بینی، بعنوان واکنش طبیعی بینی به فرایند جراحی، آغاز می شود. در خصوص فروکش کردن تورم باید اندکی صبر به خرج داد.

انواع فرم بینی

بینی همه افراد با یکدیگر تفاوت هایی دارد. این تفاوت های فردی، ویژگی های منحصر به فرد هر شخص را شکل می دهد. بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه با ما باشید تا شما را با انواع فرم های بینی آشنا کنیم.

 • بینی گوشتی

بینی های گوشتی با ویژگی های دارا بودن پوست ضخیم و چارچوب غضروفی ضعیف شناخته می شوند. جراح بینی، در طول فرایند جراحی، با استفاده از تکنیک هایی، پوست بینی را نازک کرده و چار چوب غضروفی آن را تقویت می کند. در تقویت چارچوب غضروفی، از غضروف های گرفته شده از گوش یا دنده استفاده می شود. نتیجه این تقویت چارچوب، جلوگیری از بازگشت بینی به شکل اولیه است. جراحی بینی گوشتی اندکی چالش برانگیز تر است.

 • بینی استخوانی

بینی استخوانی با مشخصه های نازک بودن پوست و قوی بودن ساختار غضروفی شهرت دارد. این فرم بینی به پیوند غضروفی نیاز نداشته و اغلب پیرایش در آن انجام می شود.

 • بینی کج

انحراف در بینی یک پدیده مادرزادی یا اکتسابی است که در اثر وارد آمدن ضربه در تصادفات یا سایر حوادث اتفاق می افتد. انحراف بینی اغلب باعث کج شدن سپتوم می شود و پزشک معمولاً تکنیک سپتوپلاستی را برای درمان این مشکل مورد استفاده قرار می دهد. برخی اوقات سپتوپلاستی با فرایند رفع ایرادات زیبایی بینی ترکیب می شود و تحت فرایند سپتورینوپلاستی، بینی صاف شده و در ضمن رفع ایرادات فانکشنال، ایرادات مربوط به زیبایی آن نیزدرمان می شود.

جراحی بینی برای بیماران قلبی

عمل بینی برای بیماران قلبی اندکی چالش برانگیز بوده و امکان قابل اجرا بودن یا نبودن آن به تشخیص پزشک و میزان گستردگی بیماری وابسته است. در خصوص جراحی بینی برای بیماران قلبی، اتفاق نظری وجود ندارد. برخی این جراحی را برای بیماران قلبی، خطرناک دانسته و برخی معتقدند به دلیل بهبود شرایط تنفس، می تواند تاثیر مثبتی برروی عملکرد قلب داشته باشد. انتخاب یک متخصص خوب برای بهره مندی از یک تشخیص درست در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

چه کسانی داوطلب ایده آل جراحی بینی محسوب نمی شوند؟

زمانی که به جراحی بینی فکر می کنیم این سوال در ذهن مان نقش می بندد که آیا من کاندید خوبی برای عمل زیبایی بینی هستم یا خیر؟ شرایطی که برای داوطلبی جراحی ، شرایط ایده آلی محسوب نمی شوند شامل موارد زیر می باشند:

 1. چاقی شدید
 2. سن کمتر از 16 سال در دختران و کمتر از 18 سال در پسران
 3. خانم های باردار
 4. خانم های شیرده
 5. افراد به شدت سیگاری
 6. افراد مبتلا به مشکلات خونی مثل هموفیلی
 7. افراد مبتلا به مشکلات روانی از قبیل بدریخت انگاری
 8. افرادی که ورزش های مبارزه ای از قبیل بوکس، تکواندو و کشتی انجام می دهند.
 9. افراد مبتلا به بیماری های خاص

تفاوت جراحی بینی خانم ها و آقایان

یکی از عمده ترین فاکتورهایی که باعث بروز تغییراتی در عمل دماغ بانوان و آقایان شده است، تفاوت در آناتومی بینی این دو جنسیت است.

بینی آقایان معمولاً بزرگ تر بوده و پهنای آن در قسمت تحتانی در مقایسه با بخش فوقانی بینی بیشتر است. بعلاوه، پوست بینی در آقایان ضخیم تر است.

بینی خانم ها در مقایسه با بینی آقایان ظریف تر بوده و پوست آن نازک تر است.

یکی دیگر از دلایل متفاوت بودن جراحی بینی آقایان و خانم ها، گرایش آنها به سمت مدل بینی است. خانم ها اغلب بینی هایی را ترجیح می دهند که ظریف تر و به اصطلاح زنانه تر هستند. به همین دلیل، مدل های بینی از قبیل مدل بینی فانتزی و نیمه فانتزی در میان خانم ها طرفداران بیشتری دارد.

بر عکس این موضوع در مورد آقایان مصداق دارد. کمتر آقایایی را می توان پیدا کرد که خواهان داشتن یک بینی ظریف و زنانه باشد. به همین دلیل، آقایان بیشتر به سمت مدل بینی طبیعی گرایش دارند و می خواهند که تنها نواقص و ایرادات ظاهری بینی آنها رفع شود و شکل ظاهری بینی کاملاً طبیعی به نظر برسد. بینی سربالا یا بینی که قوس روی پل آن زیاد باشد، اصلاً مطلوب آقایان نیست.

مدل های بینی

در حوزه جراحی بینی ، سه مدل بینی معرفی شده اند و بیماران، ایده مورد نظر خود را با ذکر یکی از این سه مدل به جراح خود انتقال می دهند. مدل بینی طبیعی، مدل بینی فانتزی و مدل بینی نیمه فانتزی

در ادامه به بررسی ویژگی های هر یک از این سه مدل می پردازیم.

 • مدل بینی طبیعی

مدل بینی طبیعی که می توان آن را بعنوان یکی از پر طرفدارترین مدل های بینی معرفی کرد، مدلی است که در آن تغییرات در بینی با رعایت ویژگی های زیر، ایجاد می شود:

تیغه بینی در مدل بینی طبیعی، صاف است و هیچگونه قوسی در آن ایجاد نمی شود.

زاویه بین لب و بینی بین 90 الی 95 درجه است.

ضخامت تیفه بینی، کاملاً طبیعی است.

اندازه سوراخ های بینی، کاملاً طبیعی است.

 • مدل بینی فانتزی

ویژگی های مدل بینی فانتزی با مدل بینی طبیعی بسیار متفاوت است. در بینی فانتزی، زاویه بین لب و بینی بیش از 100 درجه است . به همین دلیل نوک بینی رو به بالا است.

همچنین سوراخ های بینی، در مقایسه با بینی طبیعی، بسیار جمع تر می شوند و تیغه بینی نیز نازک شده و قوسی بر روی آن شکل داده می شود.

 • مدل بینی نیمه فانتزی

همانطور که از نام این مدل می توان حدس زد، ویژگی های دو مدل بینی طبیعی و فانتزی، در مدل بینی نیمه فانتزی در هم تلفیق شده اند. زاویه بین لب و بینی در مدل بینی نیمه فانتزی، بین 95 الی 100 درجه می باشد و بنابراین، نوک بینی به اندازه مدل بینی فانتزی، رو به بالا نیست. بعلاوه، قوس ایجاد شده بر روی پل بینی در مدل نیمه فانتزی در مقایسه با مدل فانتزی، اندکی کمتر است.

جراحی بینی دکتر ماریا مرادی

خطرات جراحی بینی

رینوپلاستی یک روند بسیار بی خطر است که میلیون ها نفر در سراسر دنیا، بدون درگیر شدن با مشکلات، از این جراحی به شکلی موفقیت آمیز بهره مند شده اند. جراح با تجربه، بخش عمده تمرکز خود را به جراحی پلاستیک صورت و حفظ تناسب کلیه ویژگی های صورت اختصاص می دهد.

البته، عمل بینی نیز مانند هر روند جراحی دیگری، خطرات جزئی را به همراه دارد که همگی آنها با هدف اطلاع رسانی کامل به شما، در اولین جلسه مشاوره، که مهم ترین جلسه محسوب می شود، مورد بحث قرار می گیرد.

جراح بینی

انتخاب جراح بینی

بینی، یکی از ویژگی های مرکزی صورت است. انتخاب جراح مناسب به شما در کسب نتیجه مورد نظر، اجتناب از بروز خطرات، و احساس اعتماد به نفس در تصمیم گیری برای قرار گرفتن تحت عمل بینی ، کمک می کند. جراح بینی خوب بخش عمده ای از فعالیت های خود را بر روی روندهای جراحی و بدون جراحی صورت، متمرکز نموده است. تجربه و آموزش های جراح به او درک عمیقی از ساختار و توازن صورت و چگونگی بهبود آن برای خلق هارمونی و جذابیت بیشتر در ویژگی های صورت، ارائه داده است.

جراح بینی خوب، اضطرابی را که می تواند به همراه هیجان در زمان قرار گرفتن در معرض یک تجربه متفاوت در بیمار شکل گیرد، به خوبی درک می کند.

یک جراح بینی خوب، پشتیبان و همراه بیمار بوده و به او در تمامی فازهای روند عمل بینی، یاری می رساند.

هزینه جراحی بینی

هزینه دقیق جراحی بر اساس پیچیدگی مورد ، متغیر می باشد. در طول مشاوره، جراح به طور کامل، طرح درمان پیشنهادی خود را شرح داده و جزئیات دقیق قیمت گذاری برای روند را ذکر می نماید. اگر عمل بینی شما با اهداف درمانی انجام پذیرفته باشد، شرکت های بیمه می توانند کل یا بخشی از هزینه این جراحی را پوشش دهند. پزشک جزئیات این بخش را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

تغذیه بعد از جراحی بینی

 تغذیه بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است، چون دوره ریکاوری شما را راحت تر و سریع تر می نماید. تغذیه خوب به شما کمک می کند تا نتیجه بهتری را از عمل بینی خود کسب کرده و عوارض جانبی بعد از جراحی را به حداقل برسانید. بنابراین مهم است بدانید چه غذاهایی می تواند به بدن شما برای داشتن یک ریکاوری بهتر و بهبود بهینه کمک کند.

غذاهای نرم:

به منظور کمک به بدن و سیستم گوارش، و به دلیل اینکه جویدن غذاهای سفت بعد از جراحی بینی، خطرناک است، بسیار توصیه می شود که در دوره ریکاوری، غذاهای نرم از قبیل عصاره سیب، ماست، تخم مرغ، پوره سیب زمینی، سوپ مرغ و غیره میل کنید.

غذاهای پر فیبر:

غذاهای پر فیبر جزو توصیه های دارای الویت به دلیل کمک آن به سیستم گوارش برای دفع بهتر مدفوع و اجتناب از یبوست می باشد. این غذاها عبارتند از:

 • غلات از قبیل اسپاگتی، برنج قهوه ای پخته شده، نان کامل، و پاپ کرن
 • میوه های تازه از قبیل سیب، پرتقال، توت فرنگی، گلابی و غیره
 • سبزیجات تازه، مثل هویج پخته شده، سیب زمینی پخته، نخود سبز پخته، بروکلی و اسفناج آب پز و غیره

غذاهای ضد التهابی:

یکی از مهم ترین انواع غذاهایی که باید بعد از جراحی زیبایی بینی خورده شود، غذاهای ضد التهاب می باشد، چون این غذاها همانطور که از نامشان پیداست، به کاهش التهاب کمک کرده و به بهبود سریع تر و آسان تر زخم ها کمک می کنند. این نوع غذا اصولاً شامل غذاهایی است که دارای چربی های اشباع نشده مونو بوده و از میان آنها می توان به آووکادو، ماهی های چرب، روغن زیتون، برخی سبزیجات از قبیل توت فرنگی، بلوبری، بروکلی، قارچ، انگور و گوجه فرنگی اشاره کرد.  برخی غذاهای ضد التهاب دیگر شامل شکلات تلخ و چای سبز می باشد.

غذاهای بهبود دهنده زخم:

نوع مهم دیگر غذاهایی که باید در دوره ریکاوری بعد از عمل دماغ خورده شود، غذاهای بهبود دهنده زخم می باشد. این غذاها به دستیابی به بهبود کامل و سریع زخم کمک می کند. این غذاها شامل غذاهای غنی از پروتئین از قبیل گوشت، ماهی، تخم مرغ، ماست، و غذاهای غنی از ویتامین C، از قبیل مرکبات، آب پرتقال، و غذاهای حاوی مقدار زیادی روی ( زینک ) مثل غذاهای دریایی می باشد.

غذاهای تسکین دهنده اضطراب:

از آنجاییکه درد و ناراحتی از علائم اصلی هستن که باید در طول دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی تسکین داده شوند، داشتن اطلاعات در مورد غذاهایی که می تواند به تسکین درد و در نتیجه، اضطراب ناشی از آن کمک کند، حائز اهمیت است. غذاهایی از قبیل آجیل، شکلات تلخ، چای سبز و بابونه در این خصوص مفید می باشند.

عوارض جانبی جراحی بینی

یکی از رایج ترین عوارض جانبی ، عدم رضایت بیمار از بینی خود می باشد. این عارضه جانبی زمانی رخ می دهد که بیمار در مرحله انتخاب بهترین جراح بینی تهران ، سهل انگاری کرده و عمل بینی خود را به دست جراحی بسپارد که از مهارت و تجربه کافی برای خلق یک نتیجه فوق العاده برخوردار نباشد. تغییر اندازه بینی به میزان نامناسب ، ناهمواری هایی بر روی پل بینی ، یا نوک بینی پینج دار و نامتقارن بودن طرفین بینی ، مواردی است که ممکن است در پی این انتخاب نادرست ، حادث شود. دکتر ماریا مرادی ، بهترین دکتر جراحی بینی در تهران معتقد است که برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی ، باید در زمان انتخاب جراح بینی خود ، دو نکته را مد نظر قرار دهید : تخصص فنی و برخورداری از یک نگاه هنری. از نظر دکتر مرادی ، عمل رینوپلاستی ، ترکیب علم و هنر است و باید برای تضمین دستیابی به یک نتیجه موفقیت آمیز ، دستاورد فنی دقیقی را به کار بست.

او در ادامه ، توضیحات بیشتری در خصوص عوارض جانبی جراحی بینی را یادآورد می شود.

 • خونریزی و عفونت

دو عارضه جانبی خونریزی و عفونت در موارد بسیار نادر اتفاق می افتد. خوشبختانه اقداماتی وجود دارد که جراح بینی ، با به کار گیری آنها ، احتمال بروز این عارضه را به حداقل می رساند و سپری شدن یک فرایند جراحی و ریکاوری سالم را تضمین می کند. دکتر ماریا مرادی ، قبل از جراحی بینی ، در طول جلسه مشاوره خود ، پس از بررسی کامل سابقه پزشکی و لیست داروهای مصرفی شما ، مصرف برخی داروها ، مکمل ها و ضد التهاب ها را که می توانند خطر بروز خونریزی در فرایند عمل بینی را افزایش دهند ، ممنوع اعلام می کند.

برای پیشگیری از عفونت نیز داروهای آنتی بیوتیکی را برای شما تجویز می کند که موظف به مصرف آنها طبق دستور هستید. وی همچنین کرم های آنتی بیوتیکی را تجویز می کند که در طول هفته منتهی به روز عمل بینی ، باید بر روی بینی خود استعمال کنید.

 • چالش های تنفسی

این یکی از خطرناک ترین عوارض جانبی رینوپلاستی است. در اکثر جراحی های بینی ، اندازه بینی ، کوچک تر می شود. این کاهش اندازه در صورت غیر استاندارد بودن ، گاهی به بهای به خطر افتادن عملکرد بینی ، تمام می شود. اینجاست که تخصص و مهارت بهترین جراح بینی ، اهمیت خود را یک بار دیگر نشان می دهد. دکتر ماریا مرادی اینگونه شرح می دهد که اگر در حین عمل بینی ، مجاری بینی ، خارج از دامنه استاندارد ، باریک شوند ، تنفس نامطلوب ، پیامد حاصل خواهد بود. بنابراین ، علاوه بر اینکه ظاهر بینی بعد از جراحی ، باید جذاب باشد ، یکپارچگی ساختار آن نیز باید به خوبی حفظ شود.

او با استفاده از گرافت های غضروفی پشتیبان ، در نقاطی که ضعف ساختار در آنها پیش بینی شده است ، نه تنها تغییری در تنفس ایجاد نمی کند ، بلکه ساختارهای حیاتی این اندام را تقویت کرده و باعث بهبود عملکرد و وظیفه بینی یعنی فرایند تنفس می شود.

 • اسکار های رینوپلاستی

همانطور که پیش تر در مقاله شرح داده شد ، عمل بینی تحت دو روش باز و بسته قابل اجرا می باشد. در رویکرد بسته ، برش ها تنها در داخل بینی ایجاد می شوند. در روش باز یک برش در پوست متصل کننده سوراخ های بینی چپ و راست ، ایجاد می شود. در هر دو روش ، اسکار می تواند باعث بروز عوارض جانبی شود. برای مثال بافت اسکار تهاجمی در داخل بینی می تواند باعث متراکم شدن بافت داخل بینی شده و کانتور بینی ناهماهنگی را بوجود آورد. اسکار بیرونی نیز می تواند با شکل ظاهری خود ، تحت عمل قرار گرفتن بینی تان را علنی کند.

ورزش کردن بعد از جراحی بینی

ورزش کردن بعد از جراحی بینی

بعد از یک روند زیبایی یا جراحی ، دغدغه این را دارید که چه زمان می توانید به روال عادی ورزش کردن بازگردید. ولی استراحت کردن و سخت نگرفتن به خود، در این دوران بسیار اهمیت دارد. درگیر شدن در فعالیت های ورزشی بلافاصله بعد از جراحی، می تواند مشکلات جدی و خطرناکی را از قبیل التهاب و تورم، باز شدن مجدد زخم ها، جای زخم شدید بعد از جراحی، و عفونت به همراه داشته باشد. پزشک به بیماران خود توصیه می کند تا حداقل شش هفته قبل از بازگشت به ورزش نرمال دست نگه دارند، ولی این بدان معنا نیست که شش هفته در تخت خواب بمانید. ورزش سبک به تسریع روند بهبود کمک می کند. در طول روز، دو تا سه بار پیاده روی کوتاه، به اجتناب از تشکیل لخته های خون، ترومبوز عمیق رگی و امبولیسم کمک می کند. عامل کلیدی، شروع با ورزش های سبک و آسان و بازگشت تدریجی به روند نرمال می باشد.

جدول زمانبندی ورزش برای چند هفته اول بعد از عمل بینی:

هفته اول:  سه بار پیاده روی پنج دقیقه ای در روز

هفته دوم: سه بار پیاده روی ده دقیقه ای در روز

هفته سوم: سه بار پیاده روی پانزده دقیقه ای در روز

هفته چهارم: چهار بار پیاده روی پانزده دقیقه ای در روز؛ در خصوص امکان از سر گیری نسخه سبک تر ورزش های معمول خود، با جراح گفتگو کنید.

هفته پنجم: با ملایمت روند نرمال ورزش خود را آغاز کنید

هفته ششم: شروع به افزایش دادن شدت ورزش خود کنید

عمل زیبایی بینی باعث حساس شدن عروق بینی شما شده و شروع زود هنگام ورزش بعد از جراحی، می تواند باعث خونریزی و تحت تاثیر قرار گرفتن نتایج نهایی شود. شما باید بعد از جراحی از دویدن، بالا و پایین پریدن، یا خم شدن حداقل تا یک هفته خودداری کنید. در طول شش هفته بعد از عمل بینی، بسیار مراقب بینی خود در زمان ورزش کردن باشید. استخوان های بینی برای بهبود، به شش هفته زمان نیاز دارند و جزئی ترین کبودی می تواند شکل بینی شما را تغییر داده و نیاز به انجام جراحی دیگری را الزامی نماید. برای اطلاعات کامل به مقاله ورزش بعد از عمل بینی مراجعه کنید.

استحمام بعد از جراحی بینی

یکی از رایج ترین سوالات بعد از عمل بینی، چگونگی استحمام برای اجتناب از آسیب دیدگی پانسمان بینی می باشد.

بعد از رینوپلاستی، یک اسپلینت برای شکل دادن به بینی جدید شما و جلوگیری از حرکت کردن آن مورد استفاده قرار گرفته و تا هفت روز برای محافظت از بینی، بر روی آن باقی می ماند. برخورد کردن یا خیس نمودن اسپلینت می تواند نتیجه نهایی جراحی بینی را خدشه دار نموده و باعث ایجاد احساس خارش در بینی و حتی از دست رفتن دوام آن و جدا شدنش از بینی شود.

به خاطر داشته باشید که با توجه به مصرف داروهای مسکن بعد از عمل بینی برای تسکین درد، حالت سرگیجه خواهید داشت. پس مراقب باشید این حالت باعث زمین خوردن و وارد آمدن شربه به بینی شما نشود.

از آب ولرم با دمای پایین برای جلوگیری از سرگیجه استفاده کنید.

بهتر است قبل از جراحی زیبایی بینی حمام کنید تا چند روز بعد از جراحی، حمام کردن الزامی نباشد.

شب قبل از برداشتن اسپلینت بهتر است حمام کنید تا اسپلینت شل شده و روز بعد، در جلسه ملاقات با پزشک، راحت تر از بینی شما جدا شود.

بعد از برداشتن اسپلینت، در طول دوره چسب زدن به بینی، به راحتی می توانید حمام کنید. اگر چسب بینی شما خیس شد، بلافاصله بعد از خروج از حمام، با باد خنک یک سشوار، چسب را خشک کنید.

ولی در صورت خیس شدن چسب، می توانید آن را در حمام بردارید، پوست بینی خود را برای تمیز نمودن چربی از روی سطح پوست، با صابون بشویید، و بلافاصله بعد از خروج از حمام، بینی خود را چسب بزنید.

یک هفته بعد از برداشته شدن اسپلینت و بخیه های عمل بینی، می توانید نتیجه کلی را مشاهده کنید، ولی فراموش نکنید که برای مشاهده نتیجه نهایی، به زمان بیشتری نیاز دارید.

خوابیدن بعد از جراحی بینی

خوابیدن بعد از جراحی بینی

خوابیدن بعد از جراحی ، برای تقویت سیستم ایمنی و داشتن یک ریکاوری سریع الزامی می باشد. علت این است که بدن شما برای بهبود کامل بعد از روند، باید سخت تلاش کند. وقتی شما می خوابید، منابع از قبیل اکسیژن و مواد مغذی را به بافت و ماهیچه آسیب دیده اختصاص می دهید. بهتر است هشت ساعت کامل خواب شبانه را فراموش نکنید.

خوابیدن به پلو یا شکم در طول چند هفته بعد از روند به دلیل اجتناب از وارد آمدن فشار بر روی بینی، توصیه نمی شود. استراحت کردن به پشت، در حالتی که کمر در یم موقعیت بالا برده شده قرار داشته باشد، تورم بعد از عمل بینی را به حداقل می رساند. برای دستیابی به زاویه صحیح خوابیدن، می توانید چند بالش را در زیر سر خود قرار داده یا بر روی یک صندلی استراحت، لم دهید. به هیچ عنوان اجازه ندهید حیوانات خانگی به شما نزدیک شوند، چون گاهی به طور ناخواسته بینی شما مورد ضربه واقع شده و آسیب می بیند.

نکاتی که برای خواب و استراحت در دوره ریکاوری باید مد نظر قرار دهید عبارتند از:

 • آماده کردن یک ناحیه ریکاوری راحت
 • استفاده از چند بالش برای پشتیبانی از موقعیت خواب و قرار دادن سر در موقعیت بالاتر از بدن
 • میل کردن داروی مسکن بلافاصله قبل از رفتن به تخت خواب

چسب زدن به بینی

در بسیاری مواقع بعد از جراحی بینی ، چسب زدن به بینی به بیماران توصیه می شود. علت اولیه چسب زدن به بینی، تحریک پوست برای جمع شدن و شکل گرفتن بر اساس استخوان و غضروف پایه می باشد.

چسب زدن به بینی برای بیمارانی که دارای پوست ضخیم هستند، بسیار مفید می باشد. در بیماران دارای پوست ضخیم، جمع شدن پوست بعد از جراحی، به زمان بیشتری نیاز دارد. این نوع پوست ها در برابر شکل گیری بافت اسکار متراکم تر بین ساختار اسکلتی غضروف – استخوان و پوست، مستعد تر هستند. در این بیماران، زمان بیشتری در مقایسه با زمان میانگین، برای فروکش کردن پوست و جمع شدن آن، مورد نیاز است. در برخی مواقع، بافت ناخواسته اسکار، در رشد کانتورهای دائمی و برامدگی هایی که می تواند نتیجه نهایی رینوپلاستی را تحت تاثیر قرار دهد، دخیل می باشد. چسب زدن به پوست بینی می تواند احتمال بروز این رویدادهای نامطلوب را به حداقل برساند.

 به بیماران توصیه می شود چسب زدن به بینی را تا 2 الی 3 هفته بعد از جراحی بینی ، انجام دهند. مواردی وجود دارد که در آن چسب زدن باید برای مدت زمان طولانی تری ادامه یابد. از زمان شروع بهتر است چسب زدن را به مدت چند ماه برای کسب حداکثر میزان نفع حاصل از درمان، ادامه دهید. به بیماران توصیه می شود در طول این مدت، قبل از خواب، هر شب به بینی خود چسب بزنند. چسب را می توان صبح هنگام، قبل از شروع فعالیت های نرمال روزانه، از روی بینی برداشت. اگر بتوانید چسب بینی را برای مدت طولانی تر روی بینی نگه داشته و تنها آن را به شب محدود نکنید، نتیجه بهتری برایتان حاصل خواهد شد.

انتخاب چسب

بهتر است بیماران یک رول 2/1 اینچی از نوار چسب کاغذی پزشکی را از داروخانه محلی خود تهیه کنند. چسب 3M ضد آلرژی بوده و در صورت استفاده مکرر بر روی پوست، مشکلی را ایجاد نمی کند. بعلاوه، این نوع چسب کاغذی، ارزان بوده و تهیه آن کار دشواری نمی باشد.

پوست خود را تمیز کنید.

قبل از چسباندن چسب بر روی بینی، حتماً بینی و گونه ها را خوب با پد الکلی تمیز کنید. این کار به از بین بردن چربی و لوازم آرایش که مانع خوب چسبیدن چسب به بینی می شوند، کمک می کند.

نحوه چسباندن چسب

نحوه چسب بینی

همیشه در زمان چسباندن چسب به بینی، در مقابل آیینه بایستید تا مطمئن شوید چسب ها را به درستی بر روی بینی می چسبانید. مدیریت بعد از جراحی پوست، بخش بسیار مهمی از فرایند می باشد. وقتی فرایند چسب زدن را آغاز می کنید، چند تکه نوار چسب را که به اندازه کافی بلند است، ببرید، به طوریکه هر قطعه چسب جدا شده، از هر طرف تا لبه گونه ها پیش رود. شما باید اندازه هر قطعه نوار چسب بریده شده را متناسب با جهت چسب زدن از بالا به پایین تنظیم کنید، از اینرو تکه چسب بریده شده برای نوک بینی قاعدتاً باید بلند تر باشد. به خاطر داشته باشید که هدف اصلی، فشردن پوست روی استخوان و غضروف می باشد.

وقتی اولین تکه چسب به خوبی در محل مناسب خود قرار گرفت، به سمت پایین، چسب زدن را ادامه دهید. برروی پل بینی، بیشتر چسب بچسبانید. حتماً چسب ها باید 30 تا 50 درصد یکدیگر را همپوشانی کنند. پس از تکمیل، چسب ها باید به خوبی پوست بینی را فشرده نمایند.

برداشتن چسب

برداشت چسب

برداشتن چسب باید با دقت بسیار زیاد انجام شود. شما نباید انتهای چسب را با سرعت بکشید. این کار نتیجه چسب زدن بعد از جراحی بینی را به طور کامل مختل می کند. شما باید جدا کردن چسب را با یک تکنیک درست انجام داده و از محلول مخصوص که می توان از داروخانه تهیه کرد، برای سست و شل کردن چسب از روی بینی استفاده کنید.

همچنین می توانید با گرفتن یک دوش آب گرم، و استفاده از صابون، کار شل کردن چسب را انجام دهید. بهتر است با استفاده از یک موچین، لبه چسب را گرفته و به آرامی از روی پوست جدا کنید. چسب را تحت زاویه 180 درجه به سمت عقب بکشید. حفظ همین جهت یابی را موازی با سطح پوست ادامه دهید. این کار به حداقل میزان کشیده شدن پوست و تحت تاثیر قرار گرفتن استخوان و غضروف پایه کمک می کند.

سوالات رایج در جراحی بینی

 • آیا بعد از عمل بینی، خونریزی طبیعی است؟

در حالت طبیعی، خونریزی  بعد از 24 ساعت کاهش می یابد. در طول این مدت یک پد در زیر بینی قرار داده می شود تا خون خارج شده از بینی را جذب کند. در زمان آغشته شدن پد به خون می توانید آن را تعویض کنید.

خونریزی با کمیت مختصر، طبیعی می باشد و حتی می توان آن را نشانه خوبی دانست، چون ضایعاتی از قبیل ترشحات بر جای مانده از عمل، به همراه خون از مجاری بینی خارج می شوند. ولی اگر کمیت خون خارج شده از بینی زیاد بوده و با گذر زمان متوقف نشد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 • برای کاهش تورم بینی چه باید کرد؟

مصرف مواد مغذی و میوه ها که منابع غنی ویتامین محسوب می شوند، می تواند به کاهش تورم کمک کند.

بعلاوه، قطع مصرف نوشیدنی های الکلی و تنباکو نیز برای کاهش تورم، الزامی است.

قرار دادن کمپرس یخ در طول 48 ساعت اول بعد از جراحی، توصیه پزشک در کاهش تورم است.

محدود کردن فعالیت های ورزشی و قرار دادن سر در موقعیت بالاتر از بدن نیز می تواند به کاهش تورم کمک به سزایی نماید.

 • آیا می توان بعد از جراحی بینی فین کرد؟

خیر یه هیچ وجه نباید بعد از عمل بینی فین کرد. بقایای جراحی در مجاری بینی و تورم نرمال بعد از جراحی باعث ایجاد حس گرفتگی در بینی می شود. شاید این حالت شما را به فین کردن تحریک کند. ولی باید بدانید که فین کردن بسیار خطرناک است و به بینی تازه جراحی شما فشار وارد کرده و می تواند خطر پارگی و خونریزی شدید را به همراه داشته باشد. بعد از برداشته شدن گچ بینی، شستشوی بینی را طبق دستور پزشک انجام دهید.

 • آیا نتیجه جراحی بینی گوشتی باز می گردد؟

برخی افراد تصور می کنند که بینی گوشتی بعد از عمل جراحی، دوباره به حالت اولیه خود بازمی گردد. با تکنیک های مدرن امروزی، چنین تصوری دیگر صحیح نیست. همانطور که شرح داده شد، در جراحی بینی گوشتی، چارچوب بینی تقویت می شود و در نتیجه پشتیبانی لازم در بینی شکل می گیرد. بنابراین شکل بینی دوباره به حالت قبل از عمل خود بازنخواهد گشت.

 • ورم بینی چند وقت بعد از جراحی از بین می رود؟

ورم کلی بینی اغلب در یک وره 4 الی 6 ماهه از بین می رود. ولی ورم نوک بینی معمولاً مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و ماه ها زمان لازم است تا فروکش کند. بعلاوه، ورم بینی در پوست های ضخیم، دیرتر می خوابد. معمولاً یک دوره یک ساله برای فروکش کرده کامل تورم در بینی، زمان لازم است.

 • آیا عمل بینی سایر بخش های صورت را تحت تاثیر قرار می دهد؟

بله. بینی به دلیل واقع بودن در مرکز صورت، بر روی نمایان شدن ویژگی های سایر اعضای صورت از قبیل گونه ها، لب ها و چشم ها تاثیر گذار است. در واقع یک جراح بینی خوب، در زمان ترسیم طرح درمان، تغییراتی که قرار است در بینی انجام شود را متناسب با سایر بخش های صورت در نظر می گیرد.

 • آیا عمل بینی، خطرناک است؟

امروزه به مدد پیشرفت های تکنولوژی و علم و مهارت و تجربه بالای جراحان در این حوزه، عمل بینی بعنوان یکی از جراحی های بی خطر شناخته شده است.

 • تامپون بینی چقدر باید در بینی بماند؟

پزشک معمولاً 48 ساعت بعد از جراحی، تامپون را برمی دارد.

 • چه مدت بعد از عمل، باید به بینی چسب زد؟

زمان برداشتن چسب بینی به صلاحدید پزشک وابسته است، ولی چسب بینی اغلب برای یک دوره یک ماهه، بیشترین تاثیر خود را در کمک به کاهش تورم و کمک به پوست در سازگار شدن با چارچوب جدید خود بر جای می گذارد.

جراحی بینی در افراد دیابتی

افراد مبتلا به دیابت در زمان تصمیم گیری برای انجام جراحی بینی ، دچار نگرانی هایی می شوند ، چون این ریسک وجود دارد که بهبود بعد از روند جراحی ، با مشکلاتی روبرو شود.

البته ، جراحی زیبایی ، برای افرادی که کنترل دقیقی بر روی سطوح گلوکز خون خود دارند ، امکان پذیر می باشد.

اگر شخص مبتلا به دیابت ، به انجام جراحی زیبایی بینی علاقمند باشد ، جراح ، پس از انجام تست ها و بررسی های لازم ، تعیین می کند که آیا می توان سطوح گلوگز خون را برای پیشبرد فرایند ، تحت کنترل قرار داد یا خیر. در این مرحله ، آزمایش هموگلوبین A1C انجام می شود که کیفیت کنترل سطوح گلوکز خون بیمار را در طول یک دوره دو یا سه ماهه ، مورد بررسی قرار می دهد. اگر این سطح ، کمتر از 7 درصد باشد ، می توان پروسیجر را به مرحله اجرا در آورد.

بعلاوه ، جراحی می تواند بر روی واکنش بدن به انسولین تاثیر گذار باشد ، بنابراین ، جراح باید فرایند را در یک همکاری مشترک با پزشک دیابت ، هم در طول عمل و هم در دوره ریکاوری ، پیش ببرد.

جراحی بینی مادامی که بیمار در تمام طول روند ، دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک را به طور کامل رعایت کند ، قابل اجرا می باشد.

جراحی بینی در افراد دیابتی

تزریق کورتون

تزریق کورتون برای بیشتر جراحی های بینی ، یک بخش مهم محسوب می شود. وقتی سخن از رینوپلاستی به میان می آید ، کورتون با هدف کاهش التهاب در بافت های بینی بعد از جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از رینوپلاستی ، می توان برای کاهش تورم و بهبود بافت اسکار ، کورتون را مورد استفاده قرار داد.

تورم در طول جراحی بینی ، امری اجتناب ناپذیر است ولی درجه تورم یا ادم به نوع رینوپلاستی انجام شده ، دامنه تغییرات رخ داده در بافت ها و نوع پوست بیمار وابسته است.

در بیشتر بیماران ، فاز اولیه تورم ناشی از فرایند رینوپلاستی ، معمولاً در حالت طبیعی ، در یک دوره 14 روزه بعد از جراحی فروکش می کند. البته ، فاز های بعدی تورم نیز وجود دارند که می تواند ماه ها و حتی تا یک سال بعد از عمل بینی نیز ادامه پیدا کند.

در این نوع تورم های پایدار ، پزشک از تزریق کورتون برای مورد هدف قرار دادن و حذف تورم بعد از جراحی استفاده می کند.

کورتون ، فرایند بهبود را سرعت می دهد و بیمار می تواند زودتر از یک دوره 6 الی 12 ماهه فرایند بهبود ، به نتیجه دلخواه دست پیدا کند.

تزریق کورتون همچنین می تواند برای پیشگیری از رشد بافت اسکار بعد از عمل زیبایی بینی مورد استفاده قرار گیرد. بیمارانی که پوست بینی نسبتاً ضخیم و بافت بینی نرمی دارند در برابر شکل گیری بافت اسکار متراکم بین استخوان و غضروف و پوست بینی ، آسیب پذیر تر هستند. این بافت اسکار می تواند شدت پیدا کند و مانع جمع شدن و شکل گیری پوست ، متناسب با چارچوب استخوانی و غضروفی پایه شود. در این بیماران کورتون به صورت استراتژیک تزریق می شود تا از شکل گیری این نوع بافت نامطلوب جلوگیری کند.

علت تورم بعد از جراحی بینی چیست؟

تورم در محل جراحی، یک رویداد طبیعی بعد از رینوپلاستی بوده و هیچ استثنایی در آن وجود ندارد. با توجه به اینکه رینوپلاستی یک روند تهاجمی است، تورم علامتی است که بدن در آغاز فرایند بهبود، بعنوان اولین واکنش خود به التهاب، نشان می دهد. بعلاوه، بافت نرم در برابر تورم، بسیار مستعد است.

تورم بعد از جراحی بینی ، دلیل دیگری نیز دارد و آن ، احتباس یا به دام افتادن مقداری مایع مستقیماً در زیر پوست بینی می باشد.

تورم بعد از عمل بینی، چقدر طول می کشد؟

بخش عمده ای از تورم که بعد از رینوپلاستی تجربه می کنید، واکنش التهابی بدن شما به یک روند تهاجمی می باشد که بعد از حدوداً سه هفته شروع به فروکش کردن می نماید. تقریباً 90 درصد تورمی که بعد از جراحی شاهد آن هستید، در دو الی سه ماه اول ، فروکش می کند. البته، بخشی از تورم در اطراف نوک و پل بینی اتفاق می افتد که اغلب به دلیل احتباس مایع رخ داده و تا 18 ماه ماندگار خواهد بود.

باعث می شود که رگ های خونی در پوست بینی ، باریک تر شده و تورم بعد از رینوپلاستی با سرعت بیشتری فروکش کند. مراقبت از بینی در برابر سرما یا گرمای شدید ، بسیار حائز اهمیت است. در هوای سرد ، در زمان خروج از منزل ، به خوبی بینی تان را بپوشانید. در هوای گرم نیز از قرار دادن بینی در معرض نور خورشید ، بپرهیزید.

نکاتی برای کمک به تورم بعد از جراحی بینی

با توجه به اینکه تورم، امری اجتناب ناپذیر بعد از عمل بینی است، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش آن، انجام دهید.

 •  دنبال کردن دستورالعمل های پزشک

پزشک جراح شما، صاحب دهه ها تجربه در زمینه جراحی بینی است و صدها روند جراحی بینی را انجام داده است. او قطعاً بهترین اقدامات را برای تجربه کردن یک دوره ریکاوری سریع و بدون مشکل، توصیه خواهد کرد. این اقدامات، نکات مربوط به کنترل تورم را نیز شامل می شود.

 •  قرار دادن سر در موقعیت بالاتر از بدن

بهترین راه برای کنترل تورم در طول چند روز اول بعد از جراحی، قرار دادن چند بالش در زیر سر می باشد. به این ترتیب، بدن شما در حالت لم داده قرار خواهد گرفت.

 • استفاده از کمپرس سرد

بلافاصله بعد از عمل بینی، بر روی بینی شما کمپرس سرد قرار داده می شود که گاهی تا چند ساعت به صورت تناوبی بر روی محل درمان ، قرار داده شده و براشته می شود. البته، از قرار دادن کمپرس سرد مستقیماً بر روی بینی خودداری کنید، چون فشار وارد آمده بر روی بینی، می تواند نتیجه جراحی را به خطر بیاندازد. کمپرس سرد را ابتدا در پارچه یا حوله ای تمیز بپیچید و سپس بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید تا پوست شما دچار سوختگی ناشی از سرما نشود.

 •  اجتناب از سرفه و عطسه کردن

 البته، سرفه و عطسه کردن، حالاتی اجتناب ناپذیر و غیر قابل کنترل می باشند. بهترین راه این است که از منابع حساسیت زای محرک بینی و ریه ها، بپرهیزید. سیگار نکشید و خود را در معرض دود سیگار یا دیگر محرک های حساسیت زای موجود در هوا، قرار ندهید.

 • خودداری در استفاده از هر گونه پوشش چشمی

پوشش های چشمی شامل عینک طبی یا عینک آفتابی می تواند بر روی پل بینی، فشار وارد کرده و باعث حساس شدن بینی و طولانی شدن دوره ریکاوری و بروز مشکلاتی در این دوره شود. از عینک زدن تا زمان رسیدن به نقطه ریکاوری کامل، خودداری کنید.

 • اجتناب از نوشیدن الکل و استعمال سیگار

استفاده از تنباکو و محصولات مشتق شده از آن و نیز نوشیدن الکل، تاثیر مستقیم بر روی ایجاد حساسیت داشته و می تواند طول مدت ریکاوری و ماندگاری التهاب را افزایش دهد. بعلاوه، الکل می تواند باعث کاهش سطح آب بدن شود. بنابراین، بهترین کار، اجتناب از نوشیدن الکل و استعمال سیگار تا زمان تکمیل شدن دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی می باشد.

 •  مرخصی گرفتن از محل کار

استراحت کردن بخش مهمی از فرایند ریکاوری شما محسوب می شود. در صورت امکان، بعد از عمل ، از محل کار خود مرخصی بگیرید. طول مدت مرخصی باید در مشاغلی که شامل فعالیت های فیزیکی سنگین است، طولانی تر باشد.

 •  اجتناب از فعالیت و ورزش های سنگین

در دوره ریکاوری به شما توصیه می شود تا جهت اجتناب از ابتلا به یبوست و سایر مشکلات، فعالیت خود را البته در سطح بسیار پایین حفظ کنید تا فشار خون به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا نکند. افزایش فشار خون می تواند باعث تشدید تورم شود. فعالیت خود را به کارهای سبک مثل پیاده روی در طول دوره ریکاوری محدود کنید.

 • آبرسانی به بدن

نوشیدن هر چه بیشتر آب، به معنی کاهش احتمال وقوع احتباس مایع می باشد. هیدراته ماندن بعد از رینوپلاستی به بدن کمک می کند تا تورم ناشی از احتباس مایع به حداقل برسد.

جراحی بینی و بارداری

تصمیم گیری برای انجام عمل زیبایی بینی ، می تواند بعنوان یکی از تصمیم های مهم در زندگی تلقی شود. این تصمیم مهم گاهی با پیش آمدن یک رویداد در زندگی ، از قبیل تجربه شیرین مادر شدن ، با اختلالاتی روبرو می شود. بانوانی که برای انجام جراحی بینی خود برنامه ریزی کرده و قبل از فرا رسیدن موعد عمل ، متوجه می شوند که باردار هستند ، دچار اندکی سردرگمی می شوند. جراحی رینوپلاستی ، با توجه به ماهیت گزینشی آن ، در طول دوره بارداری ممنوع می باشد. شاید برخی با خود بگویند که رحم بعنوان محل پرورش جنین و بینی بعنوان عضوی که قرار است جراحی زیبایی بر روی آن انجام شود ، دو اندام کاملاً تفکیک شده از هم می باشند ، ولی باید خاطر نشان کنیم که عمل دماغ عمدتاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و ورود داروهای بیهوشی به چرخه بدن شما در حین جراحی ، می تواند برای جنین ، خطر آفرین باشد.

در برخی موارد ، جراحی زیبایی بینی دارای هدف درمانی می باشد. برای مثال ، فرد به علت انحراف در سپتوم ، دچار باریک شدگی یا انسداد در مجاری بینی شده و همین امر ، تنفس را برای او دشوار نموده است. در چنین شرایطی با توجه به اهمیت تامین اکسیژن کافی برای بدن از طریق تنفس ، رینوپلاستی به یک پروسیجر الزامی تبدیل می شود. پزشک ، با مورد ارزیابی قرار دادن تمام جوانب امر ، در خصوص تشخیص به انجام یا خودداری از انجام عمل ، به جمع بندی خواهد رسید.

جراحی بینی و بارداری

آیا نتایج رینوپلاستی با بارداری ، تحت تاثیر قرار می گیرد؟

در طول دوره بارداری ، نمودار تغییرات شرایط بدن ، یک نمودار سینوسی با فراز و نشیب های فراوان است. برای مثال ، دیواره های بینی ، متورم شده و گاهی ضخیم می شوند. برخی بانوان نیز در طول این دوره ، تولید بیشتر مخاط بینی را تجربه می کنند که می تواند به گرفتگی و انسداد مجاری بینی منجر شود. نکته قابل توجه این است که این تاثیرات خوشبختانه موقتی بوده و این تورم و انسداد مجاری بعد از دوره بارداری ، فروکش می کند. بنابراین ، اگر قبل از باردار شدن ، عمل بینی انجام داده اید و در طول بارداری ، تورم و سایر تغییرات در بینی تان را تجربه کنید ، بدانید که این تغییرات موقتی بوده و تاثیری بر روی نتیجه جراحی بینی شما بر جای نخواهند گذاشت.

بهترین فصل برای انجام جراحی بینی

اگر قصد انجام جراحی رینوپلاستی را دارید ، بهتر است بدانید که هر فصلی برای انجام این فرایند مناسب بوده و از نظر زمانی ، محدودیتی برای انجام آن وجود ندارد. البته ، برخی پزشکان معتقدند که بنا به وجود دلایل و مزیت های متعدد ، انجام جراحی در زمستان و اوایل بهار ، بهترین زمان محسوب می شود. در زیر به ذکر برخی از این دلایل می پردازیم :

هوای خنک

پوست بینی در طول دوره ریکاوری بعد از جراحی ، در برابر تغییرات دمایی بسیار حساس می شود. هوای خنک تر باعث می شود که رگ های خونی در پوست بینی ، باریک تر شده و تورم بعد از رینوپلاستی با سرعت بیشتری فروکش کند. مراقبت از بینی در برابر سرما یا گرمای شدید ، بسیار حائز اهمیت است. در هوای سرد ، در زمان خروج از منزل ، به خوبی بینی تان را بپوشانید. در هوای گرم نیز از قرار دادن بینی در معرض نور خورشید ، بپرهیزید.

آلرژی های فصلی

در طول دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی ، احساس گرفتگی بینی ، کاملاً طبیعی است. ولی اگر از آلرژی های فصلی رنج می برید ، فصل زمستان به دلیل کمتر بودن سطح علائم آلرژی زا ، بهترین گزینه محسوب می شود.

قبل از تعطیلات نوروز

با توجه به اینکه یکی از مهم ترین فاکتورها در مراقبت های بعد از رینوپلاستی ، فراهم نمودن یک دوره استراحت حداقل یک هفته ای می باشد ، تعطیلات نوروز می تواند فرصت خوبی برای بهره مند شدن از این دوره استراحت و سپری کردن ریکاوری بدون داشتن دغدغه در خصوص غیبت از محل کار ، محسوب شود. در طول این دوره تعطیلات ، بخش عمده ای از تورم بعد از جراحی ، فروکش کرده و بعد از سپری شدن دوره ریکاوری می توانید با بینی زیبا و جدید خود در محل کار و اجتماع حاضر شوید.

جراحی بینی با طراحی سه بعدی

طراحی سه بعدی در فرایند جراحی رینوپلاستی ، یک تکنیک جدید به شمار می آید که از نگاه روانشناختی ، تاثیرات قابل ملاحظه ای را در مدیریت نگرانی و استرس بیمار از نتیجه جراحی بر جای گذاشته و می تواند به عنوان یک الگوی مناسب برای جراح محسوب شود. عمل بینی یکی از رایج ترین فرایندهای زیبایی است که در سراسر دنیا مورد استقبال بسیاری از بانوان و آقایان می باشد.

جراحی بینی با طراحی سه بعدی ، ترکیبی از علم پزشکی و تکنیک های پیشرفته مهندسی است که در کنار هم با مشارکت هنر ، دست به خلق یک اثر هنری یعنی بینی زیبای شما ، بعد از جراحی بینی زده اند.

در طول فرایند مشاوره ، بیمار درباره ایده ها و اهداف خود از فرایند رینوپلاستی حرف می زند و جراح نیز از نگاه خود ، بهترین مدل برازنده صورت بیمار را بر می گزیند. گاهی این دو مسیر ، به یک نقطه تلاقی دست نیافته و درک روشنی از بحث های انجام شده ، به دست نمی آید. در این میان ، طراحی سه بعدی بینی ، یک روش راه گشا محسوب می شود به گونه ای که به واسطه آن ، یک پیش فرض از آنچه قرار است بعد از جراحی بینی ، خلق شود ، آماده می شود. یعنی بیمار می تواند بینی جدید خود را قبل از قرار گرفتن تحت جراحی بینی ، مشاهده کند.

در این فرایند که از اسکنر های سه بعدی استفاده می شود ، عکس هایی از بیمار گرفته می شود و سپس بر اساس طرح درمان ترسیم شده بر اساس اطلاعات به دست آمده در طول فرایند مشاوره ، طراحی سه بعدی از تمام زوایا انجام می شود. با آنالیز طرح های خلق شده ، بیمار و پزشک به یک نقطه اشتراک اتفاق نظر رسیده و فرایند جراحی ، بر اساس قالب کنترلی نهایی اجرا می شود.

آیا رینوپلاستی تنها برای درمان مشکلات ظاهری انجام می شود؟

هر چند بخش عمده ای از بیماران متقاضی جراحی بینی ، بنا به دلایل زیبایی ، تحت این پروسیجر قرار می گیرند ، ولی بخشی از بیماران نیز به دلیل داشتن مشکلاتی از قبیل انسداد بینی ، تحت رینوپلاستی فانکشنال قرار می گیرند. در این موارد ، بیمار اغلب دچار یک یا چند مشکل آناتومیکی است که می توان با فرایند جراحی ، آن را درمان نمود. این مشکلات شامل سپتوم کج ( استخوان و غضروف جدا کننده ای که به شکلی ناهنجار به یک طرف بینی انحراف پیدا کرده است ) ، تخریب مجرای بینی ( حرکت بافت نرم بینی به داخل ) و هایپرتروفی توربینت ( غشای مخاطی متورم که فضای مجاری عبور هوا در بینی را پر می کند ) می باشد. آزمایش برای ارزیابی ماهیت انسداد ، برای تعیین تکنیک مناسب جهت اجرا ، مورد نیاز می باشد. حتی در فرایند درمان فانکشنال بینی ، تکنیک های لازم برای رفع عیوب و ایرادات ظاهری بینی نیز با هدف خلق ظاهری زیبا در این اندام ، به طور همزمان قابل اجرا می باشد.

تزریق کوکتل به بینی

یکی از انواع عمل بدون جراحی بینی ، با نتیجه موقتی ، فرایندی است که در آن با تزریق آنزیم های دارای خاصیت چربی سوزی ، با هدف جمع کردن نوک بینی و بالا کشیدن یا اصطلاحاً لیفت بینی دنبال می شود. این فرایند به دلیل موقتی بودن نتیجه حاصله و محدود بودن دامنه مانور برای تغییرات اساسی و ماندگار در بینی ، اغلب نمی تواند نتیجه دلخواه را خلق نماید.

تزریق فیلر به بینی

تزریق فیلر به بینی به عنوان یک روش بدون جراحی ، این روزها در میان بسیاری به یک فرایند شناخته شده تبدیل شده است. در این فرایند ، مواد پر کننده از قبیل هیالورونیک اسید ، در موقعیت های خاصی در بینی تزریق می شود. تغییرات به دست آمده از این فرایند ، موقتی بوده و قطعاً نمی تواند نتایج فوق العاده ای را که در پی انجام جراحی بینی ، به دست می آید ، خلق نماید. نتیجه موقتی این فرایند ، هدف صاف کردن موقتی ناهمواری ها در بینی و پر کردن فرورفتگی ها را دنبال می کند. این روش ، نمی تواند مانند جراحی زیبایی بینی ، تغییراتی در اندازه بینی ایجاد کرده ، قوز بینی را درمان نموده ، اندازه و موقعیت سوراخ های بینی را تغییر داده و بسیاری اصلاحات دیگر که تنها با فرایند رینوپلاستی و عمل بینی قابل اجرا است را ، خلق نماید.

فیلرها اغلب دارای ماندگاری بین 6 ماه تا یک سال می باشند و پس از آن ، به منظور حفظ ماندگاری نتیجه به دست آمده ، باید در جلسات نگهداری شرکت کنیم.

جراحی بینی و کرونا

با توجه به شیوع ویروس کرونا از مجاری تنفسی و با در نظر گرفتن این موضوع که کانون اجرای جراحی رینوپلاستی ، بینی می باشد ، می توان به راحتی درک کرد که جراحی بینی در دوره کرونا ، یک موضوع چالش برانگیز بوده و این سوال را پیش می کشد که آیا می توان در این دوره ، به انجام این فرایند زیبایی اقدام نمود یاخیر.

در این شرایط خاص ، انجام جراحی برای افرادی که سن آنها بالای 60 سال بوده و به بیماری های زمینه ای مبتلا هستند ، به دلیل احتمال بروز خطر برای سلامت این افراد ، ممنوع می باشد.

در سایر افراد ، پروتکل ها و دستورالعمل های مربوط به مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی ، از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و بندهای بیشتری به دستورالعمل های رایج در خصوص مراقبت های قبل و بعد از رینوپلاستی ، اضافه می شود. تمامی این اقدامات ، با هدف اجرای فرایند در شرایط صد در صد ایمن برای سلامت بیمار انجام می شود تا علاوه بر خلق بینی زیبا ، سلامت بیمار که با ارزش ترین دارایی هر شخص محسوب می شود نیز با خطر روبرو نشود.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد جراحی بینی یک عمل زیبایی و درمانی بی خطر است اما باید توسط یک جراح بینی مجرب و با تجربه انجام شود.

بنابراین با در نظر گفتن تمام موارد فوق و رعایت آن ها شما می توانید تجربه خوبی را از انجام عمل بینی به دست آورید.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مردای

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

شاید در زمان تصمیم گیری برای قرار گرفتن تحت جراحی بینی ، در هنگام گفتگو با دوستان و آشنایان یا شرکت در جلسات مشاوره با جراحان بینی جهت یافتن بهترین جراح...

بیشتر بخوانید
بهترین جراح بینی تهران

بهترین جراح بینی تهران

اگر در آینده نزدیک قصد انجام جراحی بینی در تهران را دارید، باید بدانید که یافتن بهترین جراح بینی تهران ، مهم ترین اقدامی است که باید انجام دهید. انتخاب...

بیشتر بخوانید
جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی در واقع به منظور برطرف کردن عیوب موجود در بینی های استخوانی انجام می گیرد. این گونه بینی ها معمولا دارای پوست نازکی هستند و از نیم رخ ...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. با سلام و عرض ادبنکات اموزندئ ه ای قبل جراحی بینی ارائه داده اید ممنون از کار خوب شما

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.