مدت زمان مطالعه ۵۴ دقیقه

جراحی بینی

آیا جراحی بینی برای شما هم فرایندی جالب است و می‌خواهید در مورد آن اطلاعات کسب کنید؟ همه ما برای یکبار هم که شده زمانی که جلوی آینه ایستاده و چهره خود را نگاه می‌کنیم، این سؤال در ذهنمان شکل می‌گیرد که عمل‌ کردن بینی تا چه حد می‌تواند تغییر ایجاد کند و صورت را زیباتر به نظر رساند؟ برای اینکه از این مسئله آگاه شوید، باید راجع به این پروسه اطلاعاتی داشته باشید. ما هر آنچه باید بدانید را در این مقاله در اختیارتان قرار داده‌ایم. جراحی بینی یک روند جراحی است که شکل بینی شما در آن تغییر داده می‌شود. انگیزه برای رینوپلاستی گاهی تغییر شکل ظاهری و گاهی بهبود تنفس و در مواردی هر دوی آنها است. در این مقاله که توسط دکتر ماریا مرادی بهترین جراح بینی تهران تهیه شده است با ما همراه باشید تا هر آنچه درباره عمل جراحی بینی نیاز است را بدانید.

جراحی بینی چیست؟

عمل بینی که اصطلاح پزشکی آن رینوپلاستی ( به انگلیسی rhinoplasty) است یک جراحی ایمن، با نتیجه ای دائمی و ماندگار برای بهبود بخشیدن ظاهر و عملکرد بینی است. تفاوتی ندارد که از ظاهر بینی تان ناراضی هستید یه نفس کشیدن برایتان دشوار است ؛ در صورت معاینه و تشخیص جراح، شما میتوانید تحت جراحی بینی قرار بگیرید و زیبایی چهره تان را دوچندان کنید و راحت تر نفس بکشید.

مزایای جراحی بینی

اگر قصد انجام عمل بینی را دارید ، شاید دچار مشکل زیبایی – از قبیل نوک بینی برجسته ، پل بینی کج یا سپتوم دارای انحراف – یا نقص عملکردی (فانکشنال) در بینی خود هستید که نیاز به درمان دارد. وقتی این مشکلات با موفقیت رفع شد، شما می‌توانید شاهد مزایای بالقوه بی شمار جراحی بینی باشید که برخی از آنها عبارت‌اند از:

 • شکل ظاهری متقارن و متوازن در صورت
 • شکل جذاب‌تر در بینی که با دیگر ویژگی‌های صورت شما هماهنگ است.
 • یک بینی کوچک‌تر و متناسب‌تر که با بقیه اجزای صورت هماهنگ است.
 • یک شکل ظاهری جذاب‌تر و صاف‌تر به مدد برداشته شدن قوز و دیگر نقص‌ها از روی بینی
 • توانایی برای تنفس راحت‌تر
 • کیفیت بهبود یافته زندگی
 • بالا رفتن اعتماد به نفس در نتیجه بهبود یافتن چهره به سبب جراحی بینی

چگونه عمل بینی موفق را تجربه کنیم؟

شما به عنوان یک متقاضی برای پروسه جراحی بینی خود چه پایانی را انتظار دارید؟! قطعا میخواهید عمل بینی موفق را تجربه کنید ولی چگونه ؟ چندین توصیه مهم و کلیدی در این راستا به شما توصیه می شود که اگر آن ها را جدی بگیرید ، قطعا به خواسته تان می رسید :

 • آگاهی از روند عمل کردن بینی
 • انتخاب یک پزشک خوب برای جراحی بینی در تهران
 • انجام اقدامات آماده سازی
 • مشاوره با پزشک
 • داشتن انتظارات منطقی
 • رعایت نکات مراقبتی در دوره نقاهت

عمل به تمامی موارد فوق‌الذکر، در کنار هم موجب می‌شود که شما جراحی بینی موفقی را تجربه کنید و به چهره‌ای زیبا برسید. نگران نباشید تمام مسائل فوق به طور کامل در مقاله برای شما ارائه شده است که با مطالعه کردن آن، با زیر و بم موضوعات به طور کامل آشنا خواهید شد. همچنین نظرات کسانی که نزد دکتر مرادی بینی‌شان را جراحی کرده‌اند مشاهده نموده و نمونه کارهای فوق‌العاده ایشان، در اختیار شما قرار گرفته است.

جراحی بینی بدون بیهوشی

خیلی از داوطلبین عمل بینی جویای این امر هستند که می‌شود جراحی زیبایی و درمانی بینی بدون بیهوشی یا عمل بینی با بی حسی موضعی را به انجام رساند؟ از این بابت این سؤال پیش می‌آید که شماری از آنان از ریسک بیهوشی عمومی یا عوارض احتمالی بعد از آن واهمه دارند. باید گفت که به طور کلی امکان وقوع این امر وجود دارد؛ یعنی جراحی بینی با بی حسی. بدین معنا که فرد دیگر در طول عمل به خواب فرو نمی‌رود بلکه چشمانش باز بوده و متوجه است که در اتاق عمل چه می‌گذرد.

اما در موضع هدف، یعنی بینی که تغییرات بر روی او در حال انجام هست هیچ چیزی را احساس نمی‌کند. باید این نکته را متذکر شویم که تنها پزشک صلاحیت لازم برای تعیین نوع بیهوشی را دارد. بهتر است در این امر پافشاری نامعقولی نداشته باشید. چرا که اولویت بهترین جراح بینی تهران سلامت شما است. ایشان با در نظر گرفتن وضعیت سلامتی‌تان و البته خواسته شما بهترین تصمیم گیری را به انجام می‌رساند.

 

 

اگر مایل هستید راجع به عمل کردن بینی بدون بیهوشی ، اطلاعات کامل تری جذب کنید ، مطالعه مقاله مربوطه در سایت دکتر ماریا مرادی را به شما پیشنهاد می کنیم که به طور کامل راجع به مزایا و معایب عمل بینی به این روش صحبت کرده‌اند. 

چه افرادی داوطلب ایده آل برای جراحی بینی هستند ؟

داوطلبین ایده آل برای عمل بینی در تهران و البته هر منطقه جفرافیایی دیگر ، عموماً افراد دارای سلامت عمومی خوب و زیباجویانی می باشند که از نتایج جراحی بینی انتظارات منطقی داشته باشند. بهترین دکتر برای جراحی زیبایی بینی در تهران ، قادر به درمان بیماران در دامنه های سنی مختلف بوده و حداقل سن برای دختران ، جهت قرار گرفتن تحت جراحی زیبایی بینی، 15 سالگی و برای پسران، 18 سالگی است.

همچنین لازم است که زیبا جو تا زمان تکمیل رشد بینی، قبل از قرار گرفتن تحت عمل بینی، دست نگه دارد؛ چون اقدام به جراحی قبل از تکمیل فرایند رشد بینی و در سنین پایین می‌تواند به تغییر نتایج جراحی منجر گردد. اگر قصد دارید به یک یا چند مورد از تأثیرات زیر در بینی خود دست پیدا کنید، جراحی بینی راه حل شما است:

 • تغییر اندازه، شکل یا زاویه بینی
 • اصلاح آسیب‌دیدگی‌های عملکردی از قبیل سپتوم کج
 • بهبود تنفس
 • صاف کردن برآمدگی یا فرورفتگی روی بینی
 • خلق یک شکل ظاهری متقارن
 • بهبود شکل ظاهری سوراخ‌های بینی

در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی در تهران، پزشک به شما کمک می‌کند تا درک کاملی از این موضوع که عمل بینی چگونه می‌تواند به شما در تحقق اهداف زیبایی و فانکشنالتان به دست آورید. همچنین تمامی جنبه‌های روند عمل بینی نیز در این جلسه مورد بحث قرار می‌گیرد.

مزایای جراحی بینی

آمادگی قبل از جراحی بینی

 • اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید ، اولین قدم ، مشاوره با جراح خوب بینی در شمال تهران می باشد. قبل از جراحی ، عکس های بیماران مختلف جراح منتخب خود را مشاهده کنید و پزشک را از جنبه هایی که خواهان تغییر یافتن آنها در ساختار بینی خود هستید ، مطلع سازید.
 • درباره تاریخچه پزشکی خود و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید یا اخیراً استفاده نموده اید ، به پزشک جراحی بینی اطلاع رسانی نمایید. همچنین ناهنجاری های خونی یا سایر مشکلات پزشکی ، باید ارزیابی شود. یک دکتر خوب برای عمل بینی با سایر پزشکان برای تعدیل داروهای شما ، قبل از رینوپلاستی وارد گفتگو می شود.
 • اگر از آپنه خواب رنج می برید ، به تست خواب نیاز خواهید داشت. به دلیل مشابه نبودن دو بینی ، روند هر بیمار ، شکل سفارشی داشته و منحصر به فرد خواهد بود.
 • بهترین دکتر عمل بینی در تهران عکس های دیجیتالی نرم افزاری را برای برآورد نتیجه جراحی بعد از طی روند بهبود ، تهیه می کند. توانایی برای مشاهده تغییرات بر روی صورت ، اعتماد به نفس شما را نسبت به نتیجه بالا برده و امکان ایجاد هر گونه تغییر جزئی قبل از قرار گرفتن تحت جراحی بینی را با هدف رسیدن به جذاب ترین نتیجه ، محقق می نماید.
جراحی زیبایی بینی

جلسه مشاوره عمل بینی

قبل از اینکه بلافاصله برای قرار گرفتن تحت جراحی بینی در تهران اقدام کنید ، باید جلسه ای را جهت مشاوره با جراح منتخب خود مقرر نمایید. در طول این جلسه شما و بهترین دکتر عمل زیبایی بینی در تهران ، در مطب ایشان در محدوده ونک درباره دامنه وسیعی از موضوعات مرتبط با روند ، از قبیل تاریخچه سلامت ، داروهایی که فعلاً در حال مصرف آنها هستید و کلیه موضوعات دیگری که می تواند داوطلبی شما را برای جراحی زیبایی بینی تحت تاثیر قرار دهد ، گفتگو می کنید.

پزشک اهداف منحصر به فرد شما از جراحی بینی را بررسی کرده و نقص های زیبایی و فانکشنال بینی تان را که مایل به اصلاح و درمان شدن آنها هستید ، مورد ارزیابی قرار می دهد. همه این اطلاعات به او در تشخیص این مطلب که آیا دستیابی به نتیجه مطلوب شما از طریق جراحی کردن بینی امکان پذیر است یا خیر ، کمک می کند. پس از تکمیل مشاوره ، جراح زیبایی بینی یک طرح سفارشی را بر اساس نیازهای شما ، ترسیم می کند. او توصیه هایی را در خصوص بهترین دستاورد عمل زیبایی بینی برای شما ، نتایج مورد انتظارتان و نوع بیهوشی که بیشترین منافع را برای شما داشته باشد ، ارائه می دهد. سپس قدم به قدم در کل مسیر ، شما را همراهی می نماید تا شما در تمام این سفر احساس تنهایی نکنید.

قوس جراحی بینی ، یک معیار زیبایی 

یکی از تغییراتی که در حین رینوپلاستی بر روی بینی اعمال می شود ، ایجاد قوس است. حتما شنیده اید که متقاضیان از جراح بینی خود می خواهند بینی شان را قوس دار کند ؛ اما آیا جراحی بینی با قوس زیاد ، نتیجه ای زیبا به همراه دارد ؟ اصلا تا چه حد می توانیم در عمل بینی ، قوس ایجاد کنیم؟ در ابتدا بگوییم که هر تغییری در جراحی کردن بینی اگر از حد نرمال خود عبور کند ، عکس نتیجه مثبت را به همراه دارد. در اعمال تغییرات در حین عمل زیبایی بینی نباید زیاده روی شود. در خصوص کم و زیاد بودن قوس عمل بینی هم این مورد صادق است.

همانطور که گفته شد ، مدل بینی با توجه به خواسته بیمار و آناتومی صورت او ، پس از بررسی و مشورت با بهترین دکتر جراحی بینی تهران مشخص می گردد. میزان قوس در جراحی زیبایی بینی نیز با توجه به مدل انتخابی و البته استخوانی و گوشتی بودن بینی مشخص می شود. معمولا در بینی های فانتزی و نیمه فانتزی در قیاس با بینی طبیعی ، قوس بیشتری دیده می شود. 

فیلم قبل و بعد از عمل بینی

 

جراحی بینی چگونه انجام می شود ؟

 

 

 • بیهوشی جراحی زیبایی بینی

در این مرحله از جراحی بینی ، بیمار به دست متخصص بیهوشی ، تحت بیهوشی قرار گرفته و متخصص در تمام طول فرایند جراحی، علائم حیاتی بیمار را تحت کنترل قرار می دهد.

 • ایجاد برش در عمل بینی

بعد از انجام بیهوشی، پزشک جراحی زیبایی بینی در تهران با توجه به نوع تکنیک منتخب باز یا بسته برای انجام جراحی بینی، برش هایی را در دماغ ایجاد می کند. در تکنیک بسته ، کلیه برش ها در داخل بینی ایجاد می شود و تکنیک باز، علاوه بر برش های داخلی ، یک برش مضاعف عرضی نیز بر روی ستونچه بین دو سوراخ بینی را به همراه دارد.

 • اصلاح ایرادات بینی در جراحی بینی

دکتر عمل بینی در تهران با استفاده از تکنیک های مختلف جراحی بینی ، ایرادات بینی از قبیل ناهمواری ها و قوز روی پل بینی ، پهن بودن بینی ، ضعیف بودن چارچوب بینی ، بزرگ بودن نوک بینی و سایر ایرادات را رفع نموده و پیرایش های لازم را انجام می دهد.

 • بخیه زدن بعد از جراحی زیبایی بینی

بعد از تکمیل جراحی بینی ، پوست بینی در موقعیت قبلی خود قرار داده می شود و برش های ایجاد شده، بخیه زده می شوند. بلافاصله بعد از جراحی بینی، پروسه متورم شدن بینی، بعنوان واکنش طبیعی بینی به فرایند جراحی، آغاز می شود. در خصوص فروکش کردن تورم باید اندکی صبر به خرج داد.

جراحی بینی

 

استفاده از غضروف در جراحی بینی

استفاده از گرافت ها در عمل بینی به وضعیت بافت های تحت درمان وابسته است. هر چند استفاده از غضروف در رینوپلاستی اولیه نیز رایج است ولی معمولاً در روندهای ترمیمی زمانی که ساختار بینی ضعیف شده است کاربرد بیشتری دارد. این تکنیک به پزشک جراحی بینی در تهران اجازه می دهد تا چارچوب بینی را تقویت کرده و بخش های از دست رفته را بازیابی کند. برخی از رایج ترین دلایل استفاده از گرافت غضروف شامل موارد زیر می باشد:

تقویت نوک بینی : گرافت ها در جراحی بینی اغلب برای تقویت چارچوب بینی خصوصاً در بیمارانی که غضروف نوک بینی آنها ضعیف و افتاده است مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از گرافت، جراح ساختار نوک بینی را با هدف خلق ظاهری متوازن تر و برجسته تر، شکل می دهد.

بهبود جریان هوا در بینی : گرافت ها برای صاف کردن یا گشاد کردن مجرای جریان هوا و پیشگیری از بروز مشکلات تنفسی ناشی از تخریب مجاری بینی در حین جراحی زیبایی بینی مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی اوقات غضروفی که مسئول پشتیبانی از دیواره های جانبی بینی است در موقعیت مناسبی نبوده و باید اصلاح شود.

غضروف پیوندی در جراحی بینی ، از کدام نواح برداشته می شود؟

همانطور که گفته شد در عمل بینی ، گاهی اوقات برای بازسازی و اصلاح شکل بینی به بافت پیوندی نیاز است. در این موارد، جراحان از چند منبع مختلف برای گرفتن غضروف مورد نیاز استفاده می کنند:

1. غضروف سپتوم بینی: سپتوم نرم استخوانی است که بینی را به دو قسمت تقسیم می کند. این غضروف یکی از منابع اصلی و مطلوب برای پیوند است زیرا در دسترس و نزدیک به محل عمل قرار دارد.

2. غضروفهای گوش: غضروفهای نرم گوش نیز یک منبع خوب برای پیوند هستند. به ویژه قسمت برجسته گوش یا قسمت پشت گوش برای این منظور مناسب است.

3. غضروفهای دنده ای: در مواردی که نیاز به حجم زیادی غضروف باشد، جراحان ممکن است از غضروف دنده های سینه استفاده کنند. این روش کمی پیچیده تر است اما می تواند مقدار لازم را تامین کند.

انتخاب منبع بستگی به نیاز بیمار، میزان تغییر شکل مورد نظر و همچنین تجربه و ترجیح جراح دارد. هدف اصلی استفاده از غضروف طبیعی بدن خود فرد است تا عوارض و پس زدن احتمالی جلوگیری شود.

فرایند ریکاوری جراحی بینی

بر جای ماندن تورم و کبودی تا چند روز بعد از روند عمل دماغ ، دور از انتظار نیست. احساس درد ملایم ، امری طبیعی بوده و با مصرف داروهای مسکن ، تسکین می یابد. حداقل در طول چند روز اول بعد از جراحی، باید سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار داده و گاهی بر اساس موقعیت شما، بینی تان پانسمان می شود. بیماران اغلب می توانند یک هفته بعد از جراحی بینی، به محل کار خود بازگردند، ولی در طول حداقل سه هفته اول بعد از جراحی، انجام هیچگونه فعالیت سنگینی توصیه نمی شود. به هر بیمار جزئیات منحصر به فردی توصیه می شود که می تواند به او در بهبودی بهتر و صحیح تر در طول دوره ریکاوری کمک کند.

تاثیر جراحی بینی در زندگی افراد

شاید به نظر اغراق آمیز بیاید ، اما عمل کردن بینی می تواند تغییرات چشمگیری را در زندگی فردی به همراه داشته باشد. در میان متقاضیان عمل بینی هستند کسانی که فرم نامتناسب بینی شان ، احساس اعتماد به نفس را در آن ها کاهش داده است. ممکن است گهگاهی به شوخی از اطرافیان عیب بینی خود را شنیده باشند و همین مسئله به طور ناخوداگاه بر روی آنان تاثیر گذاشته و به فکر وا داشته است.

با انجام جراحی بینی موفق ، فرد به یک زیبایی ایده آل می رسد و به دنبال آن شخص احساس رضایت می کند. وقتی که به اندازه کافی اعتماد به نفس داشته باشید ، می توانید خیلی بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنید. هر فردی حق این را دارد که اعتماد به نفس را در خود تقویت کند. برای هر شخص راه های مختلفی وجود دارد که برای بعضی ها عمل بینی یکی از این راه حل هاست.

انواع روش جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی در تهران از سوی جراح به دو روش باز و بسته انجام می شود ، در روش جراحی باز یک برش کوچک بر روی کلوملا ایجاد می شود و پس از جدا کردن پوست از بینی تغییرات مورد نیاز اعمال می شود، اما در روش بسته هیچ برشی بر روی پوست بینی ایجاد نمی شود که در ادامه به بیان تفاوت ها و مزایای این دو روش از جراحی زیبایی بینی خواهیم پرداخت.

انواع روش جراحی بینی - دکتر ماریا مرادی

در جراحی زیبایی بینی صرفنظر از تکنیک استفاده شده، برخی از رایج ترین دلایل که بیماران به واسطه آنها به سمت انجام عمل بینی ترغیب می شوند، درمان می گردد. این دلایل شامل نارضایتی از شکل مادرزادی بینی، یا تمایل به اصلاح مشکلات ایجاد شده در اثر وارد آمدن آسیب از قبیل آسیب های ورزشی، تصادف، دعوا کردن و موقعیت های دیگر می باشد. بیشتر مراجعین جراحی بینی در تهران به مطب دکتر ماریا مرادی بهترین جراح بینی در شمال تهران ، در محدوده ونک در زمان صحبت کردن درباره احساس خود نسبت به بینی شان به موارد زیر اشاره می کنند :

 • اندازه بینی ام مناسب و متناسب با صورتم نیست ( بینی ام خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است ).
 • بینی ام قوز دارد.
 • بینی ام خیلی پهن است.
 • نوک بینی ام خیلی گوشتالو، خیلی برجسته، خیلی آویزان یا خیلی بزرگ است.
 • بینی ام کج یا نامتقارن است.

اینها چند مورد از ده ها موردی هستند که در طی جراحی زیبایی بینی ، قابل درمان می باشند. در طول عمل دماغ ، دکتر خوب عمل بینی در تهران با کار کردن روی اسکلت داخلی بینی ، تغییراتی را در استخوان و غضروف بینی ایجاد می نماید. هنر و علم در سفارشی کردن هر جراحی بینی ، زمانی رخ می دهد که جراح دقیقاً میداند که استخوان و غضروف برای دستیابی به اهداف بیمار، باید دستخوش چه تغییراتی قرار گیرند.

🌟 جراحی بینی در تهران توسط بهترین جراح ، دکتر مرادی

نتیجه جراحی بینی کی مشخص می شود؟

هیجان انگیز ترین جنبه عمل بینی ، بدون شک نتیجه نهایی می باشد. قبل از جراحی بینی، یک دکتر خوب برای عمل بینی در تهران ، نتایج پیش بینی شده را با استفاده از تکنولوژی عکس برداری دیجیتال، مرور می کند ؛ بنابراین شما می توانید آنچه بعد از روند ، مورد انتظار است را تا حدود مشاهده کنید. در خصوص نتایج واقعی به دست آمده از عمل زیبایی بینی، باید بگوییم که این نتایج ، به طور تدریجی و به آرامی نمایان می شوند. در واقع، گاهی مشاهده نتیجه نهایی بینی عمل شده ، به یک سال زمان نیاز دارد. در طول این دوران، شکل بینی، جا می افتد و تمام تورم و کبودی، محو می شود. در نگاه کلی، شما می توانید شاهد یک تفاوت در شکل، ظاهر و عملکرد بینی در طول چند هفته اول بعد از جراحی زیبایی بینی باشید.

 

جراحی بینی پیزوالکتریک

جراحی بینی پیزوالکتریک، که به عنوان رینوپلاستی پیزو نیز شناخته می‌شود، روشی نوین در جراحی زیبایی بینی است که با استفاده از امواج التراسونیک با فرکانس بالا برای ظریف‌تر کردن استخوان‌ها و غضروف‌های بینی انجام می‌شود. مانند هر عمل جراحی، جراحی بینی پیزوالکتریک نیز ملاحظات خاص خود را دارد. قبل از انجام این عمل، مشاوره با یک جراح بینی مجرب و متخصص بسیار مهم است. جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند، آناتومی بینی شما را ارزیابی می‌کند و اهداف شما را از جراحی به دقت بررسی می‌کند تا مشخص کند که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

فیلم جراحی زیبایی بینی در تهران

انواع فرم بینی برای جراحی

بینی همه افراد با یکدیگر تفاوت هایی دارد. این تفاوت های فردی، ویژگی های منحصر به فرد هر شخص را شکل می دهد. بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه با ما باشید تا شما را با انواع فرم های بینی آشنا کنیم.

 • بینی گوشتی : بینی های گوشتی با ویژگی های دارا بودن پوست ضخیم و چارچوب غضروفی ضعیف شناخته می شوند. بهترین دکتر جراحی بینی در تهران ، در طول فرایند جراحی ، با استفاده از تکنیک هایی، پوست بینی را نازک کرده و چار چوب غضروفی آن را تقویت می کند. در تقویت چارچوب غضروفی، از غضروف های گرفته شده از گوش یا دنده استفاده می شود. نتیجه این تقویت چارچوب، جلوگیری از بازگشت بینی به شکل اولیه است. جراحی زیبایی بینی گوشتی اندکی چالش برانگیز تر است.

 • بینی استخوانی : بینی استخوانی با مشخصه های نازک بودن پوست و قوی بودن ساختار غضروفی شهرت دارد. این فرم بینی به پیوند غضروفی نیاز نداشته و اغلب پیرایش در آن انجام می شود.

 • بینی کج : انحراف در بینی یک پدیده مادرزادی یا اکتسابی است که در اثر وارد آمدن ضربه در تصادفات یا سایر حوادث اتفاق می افتد. انحراف بینی اغلب باعث کج شدن سپتوم می شود و پزشک معمولاً تکنیک سپتوپلاستی را برای درمان این مشکل مورد استفاده قرار می دهد. برخی اوقات سپتوپلاستی با فرایند رفع ایرادات زیبایی بینی ترکیب می شود و تحت فرایند جراحی بینی به نام سپتورینوپلاستی، بینی صاف شده و در ضمن رفع ایرادات فانکشنال، ایرادات مربوط به زیبایی آن نیزدرمان می شود.

عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است ؟

زمانی که به جراحی بینی فکر می کنیم این سوال در ذهن مان نقش می بندد که آیا من کاندید خوبی برای عمل زیبایی بینی هستم یا خیر؟ جراحی زیبایی بینی در چه شرایطی و برای چه کسانی می تواند خطرناک محسوب شود؟ شرایطی که برای داوطلبی جراحی رینوپلاستی ، شرایط ایده آلی محسوب نمی شوند شامل موارد زیر می باشند:

 • کسانی که چاقی شدید دارند نمیتوانند عمل بینی انجام بدهد
 • سن کمتر از 16 سال در دختران و کمتر از 18 سال در پسران نمیتوانند عمل بینی انجام بدهد
 • خانم های باردار نمیتوانند عمل بینی انجام بدهد
 • خانم های شیرده نمیتوانند عمل جراحی بینی انجام بدهد
 • افراد به شدت سیگاری نمیتوانند عمل بینی انجام بدهد
 • افراد مبتلا به مشکلات خونی مثل هموفیلی نمیتوانند عمل بینی انجام بدهد
 • افراد مبتلا به مشکلات روانی از قبیل بدریخت انگاری نمیتوانند عمل زیبایی بینی انجام بدهد
 • افرادی که ورزش های مبارزه ای از قبیل بوکس، تکواندو و کشتی انجام می دهند نمیتوانند جراحی زیبایی بینی انجام بدهد
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص نمیتوانند جراحی بینی انجام بدهد

تفاوت جراحی زیبایی بینی خانم ها و آقایان

یکی از عمده ترین فاکتورهایی که باعث بروز تغییراتی در عمل دماغ بانوان و آقایان شده است، تفاوت در آناتومی بینی این دو جنسیت است. بینی آقایان معمولاً بزرگ تر بوده و پهنای آن در قسمت تحتانی در مقایسه با بخش فوقانی بینی بیشتر است. بعلاوه، پوست بینی در آقایان ضخیم تر است. بینی خانم ها در مقایسه با بینی آقایان ظریف تر بوده و پوست آن نازک تر است. یکی دیگر از دلایل متفاوت بودن جراحی بینی آقایان و خانم ها، گرایش آنها به سمت مدل بینی است. خانم ها اغلب بینی هایی را ترجیح می دهند که ظریف تر و به اصطلاح زنانه تر هستند. به همین دلیل، مدل های بینی از قبیل مدل بینی فانتزی و نیمه فانتزی در میان خانم ها برای انجام جراحی زیبایی بینی طرفداران بیشتری دارد. بر عکس این موضوع در مورد آقایان مصداق دارد. کمتر آقایانی را می توان پیدا کرد که خواهان داشتن یک بینی ظریف و زنانه باشد. به همین دلیل، آقایان بیشتر به سمت جراحی بینی به مدل طبیعی گرایش دارند و می خواهند که تنها نواقص و ایرادات ظاهری بینی آنها رفع شود و شکل ظاهری بینی کاملاً طبیعی به نظر برسد. بینی سربالا یا بینی که قوس روی پل آن زیاد باشد، اصلاً مطلوب آقایان نیست.

بهترین سن برای عمل کردن بینی 

مدل های بینی

در حوزه جراحی بینی ، سه مدل بینی معرفی شده اند و بیماران، ایده مورد نظر خود را با ذکر یکی از این سه مدل به بهترین جراح عمل زیبایی بینی در تهران خود انتقال می دهند. مدل بینی طبیعی، مدل بینی فانتزی و مدل بینی نیمه فانتزی در ادامه به بررسی ویژگی های هر یک از این سه مدل می پردازیم.

 • مدل بینی طبیعی

مدل بینی طبیعی که می توان آن را بعنوان یکی از پر طرفدارترین مدل های جراحی بینی معرفی کرد ، مدلی است که در آن تغییرات در بینی با رعایت ویژگی های زیر، ایجاد می شود:

 1. تیغه بینی در مدل بینی طبیعی ، صاف است و هیچگونه قوسی در آن ایجاد نمی شود.
 2. زاویه بین لب و بینی بین 90 الی 95 درجه است.
 3. ضخامت تیغه بینی ، کاملاً طبیعی است.
 4. اندازه سوراخ های بینی ، کاملاً طبیعی است.
 • مدل بینی فانتزی

ویژگی های مدل بینی فانتزی با بینی طبیعی بسیار متفاوت است. در جراحی بینی فانتزی ، زاویه بین لب و بینی بیش از 100 درجه است . به همین دلیل نوک بینی رو به بالا است. همچنین سوراخ های بینی، در مقایسه با بینی طبیعی، بسیار جمع تر می شوند و تیغه بینی نیز نازک شده و قوسی بر روی آن شکل داده می شود.

 • مدل بینی نیمه فانتزی

همانطور که از نام این مدل می توان حدس زد ، ویژگی های دو مدل بینی طبیعی و فانتزی، در مدل بینی نیمه فانتزی در هم تلفیق شده اند. زاویه بین لب و بینی در مدل بینی نیمه فانتزی، بین 95 الی 100 درجه می باشد و بنابراین، نوک بینی به اندازه مدل بینی فانتزی، رو به بالا نیست. بعلاوه، قوس ایجاد شده طی جراحی بینی بر روی پل بینی در مدل نیمه فانتزی در مقایسه با مدل فانتزی، اندکی کمتر است.

مدل جراحی بینی برای صورت کشیده

یکی از شرایط مهم برای اینکه شما به عنوان یک داوطلب ایده آل برای جراحی زیبایی بینی تشخیص داده شوید این است که از عمل بینی خود انتظارات منطقی داشته باشید. گاهی یک مدل بینی را در یک عکس یا صورت شخص دیگری می بینید و آن مدل چنان برای شما جذاب است که تمام توان خود را یکجا جمع می کنید که حتماً شما هم صاحب همان مدل بینی شوید. اما این کار شما یک ایراد بزرگ دارد و آن اینکه سایر ویژگی های صورت خود را با ویژگی های صورت صاحب مدل بینی مورد علاقه تان مقایسه نکرده اید. چاره کار چیست؟ چاره کار اعتماد کردن به پیشنهاد جراح با تجربه و ماهر است. یک پزشک خوب همه ویژگی های صورت را در نظر گرفته و بر اساس آن برازنده ترین مدل را برای بینی شما پیشنهاد می کند. برای مثال اگر صورت کشیده ای دارید بهتر است فکر جراحی بینی با مدل فانتزی را از سر بیرون کنید. مدلی که بتواند بیشترین قرینگی را در صورت خلق کرده و با پهنا و طول صورت و نیز طول لب و بسیاری مولفه های دیگر بیشترین هماهنگی را داشته باشد برزانده ترین مدل برای صورت شما خواهد بود. پزشک به پشتوانه دانش و تجربه خود می تواند بهترین تشخیص در خصوص این تناسبات را انجام دهد.

خطرات عمل بینی

رینوپلاستی یک روند بسیار بی خطر است که میلیون ها نفر در سراسر دنیا ، بدون درگیر شدن با مشکلات، از این جراحی به شکلی موفقیت آمیز بهره مند شده اند. جراح با تجربه، بخش عمده تمرکز خود را به جراحی پلاستیک صورت و حفظ تناسب کلیه ویژگی های صورت اختصاص می دهد. البته ، جراحی بینی نیز مانند هر روند جراحی دیگری ، خطرات جزئی را به همراه دارد که همگی آنها با هدف اطلاع رسانی کامل به شما، در اولین جلسه مشاوره جراحی زیبایی بینی که مهم ترین جلسه محسوب می شود، مورد بحث قرار می گیرد.

انتخاب پزشک برای جراحی بینی در تهران

بینی، یکی از ویژگی های مرکزی صورت است. انتخاب دکتر عمل بینی مناسب به شما در کسب نتیجه مورد نظر، اجتناب از بروز خطرات ، و احساس اعتماد به نفس در تصمیم گیری برای قرار گرفتن تحت جراحی بینی ، کمک می کند. جراح بخش عمده ای از فعالیت های خود را بر روی روندهای جراحی و بدون جراحی صورت، متمرکز نموده است. تجربه و آموزش های جراح به او درک عمیقی از ساختار و توازن صورت و چگونگی بهبود آن برای خلق هارمونی و جذابیت بیشتر در ویژگی های صورت، ارائه داده است. بهترین دکتر عمل بینی ، اضطرابی را که می تواند به همراه هیجان در زمان قرار گرفتن در معرض یک تجربه متفاوت در بیمار شکل گیرد، به خوبی درک می کند. یک پزشک خوب عمل بینی در تهران ، پشتیبان و همراه بیمار بوده و به او در تمامی فازهای روند عمل دماغ ، یاری می رساند.

هزینه عمل بینی در تهران

هزینه دقیق جراحی بینی در تهران بر اساس پیچیدگی مورد ، متغیر می باشد. در طول مشاوره، دکتر جراحی زیبایی بینی به طور کامل ، طرح درمان پیشنهادی خود را شرح داده و جزئیات دقیق قیمت گذاری برای روند را ذکر می نماید. اگرعمل کردن بینی شما با اهداف درمانی انجام پذیرفته باشد، شرکت های بیمه می توانند کل یا بخشی از هزینه عمل بینی را پوشش دهند. پزشک جزئیات این بخش را نیز در اختیار شما قرار می دهد. از این بابت به جهت آگاهی دقیق از این مسئله می توانید به مطب دکتر مرادی در شمال تهران ، منطقه ونک مراجعه فرمایید.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تزریق کورتون برای بیشتر جراحی های بینی ، یک بخش مهم محسوب می شود. وقتی سخن از عمل زیبایی بینی به میان می آید ، کورتون با هدف کاهش التهاب در بافت های بینی بعد از جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از جراحی زیبایی بینی ، می توان برای کاهش تورم و بهبود بافت اسکار ، کورتون را مورد استفاده قرار داد. تورم در طول عمل زیبایی دماغ ، امری اجتناب ناپذیر است ولی درجه تورم یا ادم به نوع رینوپلاستی انجام شده ، دامنه تغییرات رخ داده در بافت ها و نوع پوست بیمار وابسته است. در بیشتر بیماران ، فاز اولیه تورم ناشی از فرایند عمل رینوپلاستی ، معمولاً در حالت طبیعی ، در یک دوره 14 روزه بعد از جراحی فروکش می کند. البته ، فاز های بعدی تورم نیز وجود دارند که می تواند ماه ها و حتی تا یک سال بعد از عمل بینی نیز ادامه پیدا کند. در این نوع تورم های پایدار ، پزشک از تزریق کورتون برای مورد هدف قرار دادن و حذف تورم بعد از جراحی استفاده می کند. کورتون ، فرایند بهبود را سرعت می دهد و بیمار می تواند زودتر از یک دوره 6 الی 12 ماهه فرایند بهبود ، به نتیجه دلخواه دست پیدا کند. تزریق کورتون همچنین می تواند برای پیشگیری از رشد بافت اسکار بعد از جراحی بینی مورد استفاده قرار گیرد. بیمارانی که پوست بینی نسبتاً ضخیم و بافت بینی نرمی دارند در برابر شکل گیری بافت اسکار متراکم بین استخوان و غضروف و پوست بینی ، آسیب پذیرتر هستند. این بافت اسکار می تواند شدت پیدا کند و مانع جمع شدن و شکل گیری پوست ، متناسب با چارچوب استخوانی و غضروفی پایه شود. در این بیماران کورتون به صورت استراتژیک تزریق می شود تا از شکل گیری این نوع بافت نامطلوب جلوگیری کند.

 

تغذیه بعد از جراحی بینی

تغذیه بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است، چون دوره ریکاوری شما را راحت تر و سریع تر می نماید. تغذیه خوب به شما کمک می کند تا نتیجه بهتری را از عمل بینی خود کسب کرده و عوارض جانبی بعد از جراحی را به حداقل برسانید. بنابراین مهم است بدانید چه غذاهایی می تواند به بدن شما برای داشتن یک ریکاوری بهتر و بهبود بهینه کمک کند.

خوردن غذاهای نرم بعد از عمل بینی : به منظور کمک به بدن و سیستم گوارش، و به دلیل اینکه جویدن غذاهای سفت بعد از جراحی بینی، خطرناک است، بسیار توصیه می شود که در دوره ریکاوری، غذاهای نرم از قبیل عصاره سیب، ماست، تخم مرغ، پوره سیب زمینی، سوپ مرغ و غیره میل کنید.

خوردن غذاهای پر فیبر بعد از جراحی زیبایی بینی : غذاهای پر فیبر جزو توصیه های دارای اولویت به دلیل کمک آن به سیستم گوارش برای دفع بهتر مدفوع و اجتناب از یبوست می باشد.

خوردن غذاهای ضد التهابی بعد از دماغ عمل کردن : یکی از مهم ترین انواع غذاهایی که باید بعد از جراحی بینی خورده شود، غذاهای ضد التهاب می باشد ؛ چون این غذاها همانطور که از نامشان پیداست، به کاهش التهاب کمک کرده و به بهبود سریع تر و آسان تر زخم ها کمک می کنند.

خوردن غذاهای بهبود دهنده زخم بعد از عمل بینی : نوع مهم دیگر غذاهایی که باید در دوره ریکاوری بعد از عمل دماغ خورده شود، غذاهای بهبود دهنده زخم می باشد. این غذاها به دستیابی به بهبود کامل و سریع زخم کمک می کند.

خوردن غذاهای تسکین دهنده اضطراب : از آنجاییکه درد و ناراحتی از علائم اصلی هستن که باید در طول دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی تسکین داده شوند، داشتن اطلاعات در مورد غذاهایی که می تواند به تسکین درد و در نتیجه، اضطراب ناشی از آن کمک کند، حائز اهمیت است. غذاهایی از قبیل آجیل، شکلات تلخ، چای سبز و بابونه در این خصوص مفید می باشند.

استحمام بعد از جراحی بینی

یکی از رایج ترین سوالاتی که از بهترین پزشک عمل بینی در تهران ، چگونگی استحمام برای اجتناب از آسیب دیدگی پانسمان بینی می باشد. بعد از جراحی زیبایی بینی ، یک اسپلینت برای شکل دادن به بینی جدید شما و جلوگیری از حرکت کردن آن مورد استفاده قرار گرفته و تا هفت روز برای محافظت از بینی، بر روی آن باقی می ماند. برخورد کردن یا خیس نمودن اسپلینت می تواند نتیجه نهایی رینوپلاستی را خدشه دار نموده و باعث ایجاد احساس خارش در بینی و حتی از دست رفتن دوام آن و جدا شدنش از بینی شود. به خاطر داشته باشید که با توجه به مصرف داروهای مسکن بعد از عمل دماغ برای تسکین درد ، حالت سرگیجه خواهید داشت. پس مراقب باشید این حالت باعث زمین خوردن و وارد آمدن ضربه به بینی شما نشود. از آب ولرم با دمای پایین برای جلوگیری از سرگیجه استفاده کنید. بهتر است قبل از جراحی زیبایی بینی حمام کنید تا چند روز بعد از جراحی بینی ، حمام کردن الزامی نباشد. شب قبل از برداشتن اسپلینت بهتر است حمام کنید تا اسپلینت شل شده و روز بعد، در جلسه ملاقات با پزشک، راحت تر از بینی شما جدا شود.

بعد از برداشتن اسپلینت ، در طول دوره چسب زدن به بینی، به راحتی می توانید حمام کنید. اگر چسب بینی شما خیس شد، بلافاصله بعد از خروج از حمام، با باد خنک یک سشوار، چسب را خشک کنید. ولی در صورت خیس شدن چسب، می توانید آن را در حمام بردارید، پوست بینی خود را برای تمیز نمودن چربی از روی سطح پوست، با صابون بشویید، و بلافاصله بعد از خروج از حمام، بینی خود را چسب بزنید. یک هفته بعد از برداشته شدن اسپلینت و بخیه های عمل بینی، می توانید نتیجه کلی را مشاهده کنید، ولی فراموش نکنید که برای مشاهده نتیجه نهایی، به زمان بیشتری نیاز دارید.

علت تورم بعد از جراحی بینی چیست ؟

تورم در محل جراحی یک رویداد طبیعی بعد از عمل زیبایی بینی بوده و هیچ استثنایی در آن وجود ندارد. با توجه به اینکه رینوپلاستی یک روند تهاجمی است ، تورم علامتی است که بدن در آغاز فرایند بهبود ، بعنوان اولین واکنش خود به التهاب نشان می دهد. بعلاوه، بافت نرم در برابر تورم ، بسیار مستعد است. تورم بعد از عمل بینی ، دلیل دیگری نیز دارد و آن احتباس یا به دام افتادن مقداری مایع مستقیماً در زیر پوست بینی می باشد.

تورم بعد از عمل کردن بینی چقدر طول می کشد؟

بخش عمده ای از تورم که بعد از جراحی بینی تجربه می کنید ، واکنش التهابی بدن شما به یک روند تهاجمی می باشد که بعد از حدوداً سه هفته شروع به فروکش کردن می نماید. تقریباً 90 درصد تورمی که بعد از جراحی شاهد آن هستید ، در دو الی سه ماه اول فروکش می کند. البته ، بخشی از تورم در اطراف نوک و پل بینی اتفاق می افتد که اغلب به دلیل احتباس مایع رخ داده و تا 18 ماه ماندگار خواهد بود. باعث می شود که رگ های خونی در پوست بینی ، باریک تر شده و تورم بعد از جراحی زیبایی بینی با سرعت بیشتری فروکش کند. مراقبت از بینی در برابر سرما یا گرمای شدید ، بسیار حائز اهمیت است. در هوای سرد ، در زمان خروج از منزل ، به خوبی بینی تان را بپوشانید. در هوای گرم نیز از قرار دادن بینی در معرض نور خورشید بپرهیزید.

کارهای ممنوعه پس از جراحی بینی از زبان دکتر ماریا مرادی

 

عمل بینی بدون تامپون

پیشرفت تکنولوژی ثابت کرده است که پروسیجرهای تردیشنال جراحی بینی اندکی نامتعارف بوده و به همین دلیل تکنیک های جدید از قبیل پروسیجر جراحی بدون تامپون ابداع گردیده که در آن نیاز به پکینگ بینی حذف می شود. با این روش بیمار می تواند از یک تجربه ریکاوری راحت تر و بهبود سریع تر بهره مند شود. تامپون که باعث بزرگ دیده شدن بینی شده و ورم و کبودی در رینوپلاستی را تشدید می کند اخیراً توسط اکثر جراحان مورد استفاده قرار نمی گیرد. تامپون های مختلفی وجود دارند که در طول رینوپلاستی مورد استفاده قرار می گیرند. قبلاً بانداژهایی در داخل بینی با فشار وارد می شدند و نتیجه این کار این بود که بیمار بعد از جراحی نتواند راحت نفس بکشد. بعلاوه این تامپون ها باعث خونریزی و درد می شدند. چنین مواردی انگیزه بیمار برای جراحی را کاهش می داد. در جراحی بینی بدون تامپون ابزاری مخصوص به نام پرفوراتور به جای تامپون مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این ابزار بینی دچار گرفتگی نمی شود و بیمار می تواند به راحتی از راه بینی نفس بکشد. بعلاوه داخل بینی نیز نیازی به تمیز کردن نخواهد داشت. در زمان استفاده از این ابزار از بخیه های جذبی استفاده می شود بنابراین نیازی به کشیده شدن نداشته و بعد از ده روز خوبخود از بین می روند.

آیا جراحی بینی ترس دارد؟

اگر درک روشنی از پروسه مشاوره، پلن جراحی، اتاق عمل و تکنیک های به کار رفته داشته باشید به هیچ وجه جراحی بینی برای شما عملیات ترسناکی نخواهد بود. مهم تر از همه اینها برای غلبه به ترس از جراحی زیبایی و درمانی بینی باید به یک رابطه مبتنی بر اعتماد با جراح دست پیدا کنید. قبل از رینوپلاستی یک آزمایش دقیق بر روی بیمار انجام شده و طرح درمان بر اساس آن ترسیم می شود. جلسه مشاوره با گوش سپردن جراح به انتظارات و توقعات بیمار از نتیجه درمان ادامه می یابد. اگر بیمار از نظر جسمی و روحی در شرایط ایده آل باشد به مرحله بعد قدم گذاشته می شود.

مرحله بعد با قدم گذاشتن در اتاق عمل جراحی بینی آغاز می شود. با توجه به اینکه پا گذاشتن در اتاق عمل پروسه ترسناکی است پزشک با ارائه اطلاعات قابل درک توسط بیمار این محیط را برای او تشریح می کند. اتاق عمل یک محیط استریل و عاری از عفونت است که کمک می کند جراحی تحت شرایط امن انجام شود. در این محیط یک متخصص خبره بیهوشی با استفاده از داروی بیهوشی بیمار را در حالت خواب فرو می برد تا هیچ دردی از جراحی در طول اجرای فرایند احساس نشود. متخصص بیهوشی در تمام مدت علائم حیاتی بیمار را تحت کنترل دارد.

پزشک با استفاده از تکنیک های پیشرفته و مدرن تغییرات لازم در بافت و چارچوب بینی را با هدف خلق یک نتیجه مطلوب ایجاد می کند. اکنون بیمار با علم به این اتفاقات در طول جراحی بینی می تواند به راحتی بر ترس جراحی بینی فایق آمده و بر روی نتیجه تمرکز کند.

ضربه به بینی عمل شده

مراقبت از بینی و پیشگیری از ضربه دیدن آن چیزی است که بیمار پس از جراحی بینی موکداً به رعایت آن توصیه می شود. بنابراین شما باید از ورزش های رزمی و هرگونه فعالیتی که احتمال ضربه دیدن بینی در آن وجود دارد اجتناب کنید. حتی نباید با کودکان یا حیوانات خانگی بازی کنید یا در کنار همسرتان بخوابید. اگر ضربه جدی به دماغ شما وارد شود نتیجه جراحی زیبایی بینی به طور کامل به هم می ریزد. ساده ترین راه پیشگیری از تمام این مشکلات رعایت دستورالعمل های پزشک در خصوص مراقبت های بعد از عمل بینی می باشد.

 

 

جراحی بینی برای بیماران قلبی

عمل بینی برای بیماران قلبی اندکی چالش برانگیز بوده و امکان قابل اجرا بودن یا نبودن آن به تشخیص پزشک و میزان گستردگی بیماری وابسته است. در خصوص عمل بینی برای بیماران قلبی، اتفاق نظری وجود ندارد. برخی عمل زیبایی بینی را برای بیماران قلبی، خطرناک دانسته و برخی معتقدند جراحی بینی به دلیل بهبود شرایط تنفس، می تواند تاثیر مثبتی برروی عملکرد قلب داشته باشد. انتخاب یک متخصص خوب برای عمل بینی در تهران جهت بهره مندی از یک تشخیص درست در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

جراحی بینی در افراد دیابتی

افراد مبتلا به دیابت در زمان تصمیم گیری برای انجام عمل بینی ، دچار نگرانی هایی می شوند ، چون این ریسک وجود دارد که بهبود بعد از روند عمل بینی ، با مشکلاتی روبرو شود. البته ، جراحی زیبایی ، برای افرادی که کنترل دقیقی بر روی سطوح گلوکز خون خود دارند ، امکان پذیر می باشد. اگر شخص مبتلا به دیابت ، به انجام جراحی زیبایی بینی علاقمند باشد ، جراح ، پس از انجام تست ها و بررسی های لازم ، تعیین می کند که آیا می توان سطوح گلوگز خون را برای پیشبرد فرایند جراحی بینی ، تحت کنترل قرار داد یا خیر. در این مرحله ، آزمایش هموگلوبین A1C انجام می شود که کیفیت کنترل سطوح گلوکز خون بیمار را در طول یک دوره دو یا سه ماهه ، مورد بررسی قرار می دهد.

جراحی بینی - دکتر ماریا مرادی

اگر این سطح ، کمتر از 7 درصد باشد ، می توان پروسیجر را به مرحله اجرا در آورد. بعلاوه ، جراحی می تواند بر روی واکنش بدن به انسولین تاثیر گذار باشد ، بنابراین ، بهترین پزشک جراحی بینی در تهران باید فرایند را در یک همکاری مشترک با پزشک دیابت ، هم در طول عمل و هم در دوره ریکاوری ، پیش ببرد. عمل بینی مادامی که بیمار در تمام طول روند ، دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک را به طور کامل رعایت کند ، قابل اجرا می باشد.

جراحی بینی و بارداری

تصمیم گیری برای انجام عمل زیبایی بینی ، می تواند بعنوان یکی از تصمیم های مهم در زندگی تلقی شود. این تصمیم مهم گاهی با پیش آمدن یک رویداد در زندگی ، از قبیل تجربه شیرین مادر شدن ، با اختلالاتی روبرو می شود. بانوانی که برای انجام جراحی بینی خود برنامه ریزی کرده و قبل از فرا رسیدن موعد عمل ، متوجه می شوند که باردار هستند ، دچار اندکی سردرگمی می شوند. جراحی زیبایی بینی ، با توجه به ماهیت گزینشی آن ، در طول دوره بارداری ممنوع می باشد. شاید برخی با خود بگویند که رحم بعنوان محل پرورش جنین و بینی بعنوان عضوی که قرار است جراحی زیبایی بر روی آن انجام شود ، دو اندام کاملاً تفکیک شده از هم می باشند ، ولی باید خاطر نشان کنیم که عمل دماغ عمدتاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و ورود داروهای بیهوشی به چرخه بدن شما در حین جراحی ، می تواند برای جنین ، خطر آفرین باشد.

جراحی بینی - دکتر ماریا مرادی

در برخی موارد ، جراحی زیبایی بینی دارای هدف درمانی می باشد. برای مثال ، فرد به علت انحراف در سپتوم ، دچار باریک شدگی یا انسداد در مجاری بینی شده و همین امر ، تنفس را برای او دشوار نموده است. در چنین شرایطی با توجه به اهمیت تامین اکسیژن کافی برای بدن از طریق تنفس ، رینوپلاستی به یک پروسیجر الزامی تبدیل می شود. پزشک ، با مورد ارزیابی قرار دادن تمام جوانب امر ، در خصوص تشخیص به انجام یا خودداری از انجام جراحی بینی در تهران ، به جمع بندی خواهد رسید.

 • آیا نتایج جراحی بینی با بارداری ، تحت تاثیر قرار می گیرد؟

در طول دوره بارداری ، نمودار تغییرات شرایط بدن ، یک نمودار سینوسی با فراز و نشیب های فراوان است. برای مثال ، دیواره های بینی ، متورم شده و گاهی ضخیم می شوند. برخی بانوان نیز در طول این دوره ، تولید بیشتر مخاط بینی را تجربه می کنند که می تواند به گرفتگی و انسداد مجاری بینی منجر شود. نکته قابل توجه این است که این تاثیرات خوشبختانه موقتی بوده و این تورم و انسداد مجاری بعد از دوره بارداری ، فروکش می کند. بنابراین ، اگر قبل از باردار شدن ، عمل بینی انجام داده اید و در طول بارداری ، تورم و سایر تغییرات در بینی تان را تجربه کنید ، بدانید که این تغییرات موقتی بوده و تاثیری بر روی نتیجه عمل دماغ شما بر جای نخواهند گذاشت.

آیا ماساژ دادن بینی بعد از عمل خوب است؟

بیمارانی که دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی خود را سپری می کنند اغلب در زمان مشاهده دستورالعمل هایی که به صورت آنلاین در خصوص مراقبت های بعد از عمل سرچ می کنند سر در گم می شوند. محدودیت هایی از قبیل رفتن به سفرهای هوایی، ورزش، بازگشت به محل کار، یا ماساژ دادن بینی بعد از عمل از جمله این موارد هستند. در کمک به این بیماران در رهایی از این سردرگمی، دکتر ماریا مرادی توضیح می دهد که جراحی بینی برای هر بیمار دارای یک روند اختصاصی است و پزشک متناسب با نیاز های هر بیمار، طرح درمان منحصر بفردی را ترسیم کرده و حتی در فاز مراقبت های بعد از عمل نیز دستورالعمل های ویژه همان بیمار را ارائه می دهد.

بنابراین، به عنوان یک قانون کلی لازم است بیمار توصیه های پزشک خود را دنبال کند. در خصوص ماساژ بعد از جراحی بینی گفته می شود که این اقدام می تواند در کاهش ورم بینی تاثیر گذار باشد و در صورت اجرای صحیح، تاثیر منفی بر روی نتیجه جراحی نخواهد داشت.

 • به طور کلی سه تکنیک مختلف برای ماساژ دادن بینی بعد از عمل وجود دارد. در تکنیک اول، شما می توانید به آرامی انگشتان خود را در طول طرفین بینی به حرکت در آوردید. این حرکت از بالای بینی آغاز شده و تا انتهای بینی ادامه می یابد.
 • در تکنیک دوم، دو انگشت، بالای نوک بینی قرار داده می شود و سپس در راستای طرفین بینی، انگشتان به سمت پایین حرکت داده می شوند.
 • تکنیک آخر شامل استفاده از انگشت شست برای محکم نگه داشتن ناحیه تحت ماساژ بین سوراخ های بینی و حرکت به سمت نوک بینی در جهت بالا با استفاده از انگشت اشاره می باشد. باید دقت داشته باشید که به نوک بینی فشاری وارد نکنید.

این تکنیک ها در صورت تشخیص پزشک در خصوص نیاز به اجرای آنها، اغلب به دست خود پزشک در مطب انجام می شود.

بهترین فصل برای انجام جراحی بینی در تهران

اگر قصد انجام جراحی رینوپلاستی را دارید ، بهتر است بدانید که هر فصلی برای انجام این فرایند مناسب بوده و از نظر زمانی ، محدودیتی برای انجام آن وجود ندارد. البته ، برخی پزشکان معتقدند که بنا به وجود دلایل و مزیت های متعدد ، انجام جراحی در زمستان و اوایل بهار ، بهترین زمان محسوب می شود. در زیر به ذکر برخی از این دلایل می پردازیم :

هوای خنک : پوست دماغ در طول دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی ، در برابر تغییرات دمایی بسیار حساس می شود. هوای خنک تر باعث می شود که رگ های خونی در پوست بینی ، باریک تر شده و تورم بعد از جراحی زیبایی بینی با سرعت بیشتری فروکش کند. مراقبت از بینی در برابر سرما یا گرمای شدید ، بسیار حائز اهمیت است. در هوای سرد ، در زمان خروج از منزل ، به خوبی بینی تان را بپوشانید. در هوای گرم نیز از قرار دادن بینی در معرض نور خورشید ، بپرهیزید.

آلرژی های فصلی : در طول دوره ریکاوری بعد از عمل دماغ ، احساس گرفتگی بینی ، کاملاً طبیعی است. ولی اگر از آلرژی های فصلی رنج می برید ، فصل زمستان به دلیل کمتر بودن سطح علائم آلرژی زا ، بهترین گزینه برای جراحی بینی در تهران محسوب می شود.

قبل از تعطیلات نوروز : با توجه به اینکه یکی از مهم ترین فاکتورها در مراقبت های بعد از رینوپلاستی ، فراهم نمودن یک دوره استراحت حداقل یک هفته ای می باشد ، تعطیلات نوروز می تواند فرصت خوبی برای بهره مند شدن از این دوره استراحت و سپری کردن ریکاوری بدون داشتن دغدغه در خصوص غیبت از محل کار ، محسوب شود. در طول این دوره تعطیلات ، بخش عمده ای از تورم بعد از جراحی بینی ، فروکش کرده و بعد از سپری شدن دوره ریکاوری می توانید با بینی زیبا و جدید خود در محل کار و اجتماع حاضر شوید.

 

جراحی بینی با طراحی سه بعدی

جراحی بینی سه بعدی ، یک تکنیک جدید به شمار می آید که از نگاه روانشناختی ، تاثیرات قابل ملاحظه ای را در مدیریت نگرانی و استرس بیمار از نتیجه جراحی بر جای گذاشته و می تواند به عنوان یک الگوی مناسب برای جراح محسوب شود. عمل بینی یکی از رایج ترین فرایندهای زیبایی است که در سراسر دنیا مورد استقبال بسیاری از بانوان و آقایان می باشد. جراحی بینی با طراحی سه بعدی ، ترکیبی از علم پزشکی و تکنیک های پیشرفته مهندسی است که در کنار هم با مشارکت هنر ، دست به خلق یک اثر هنری یعنی بینی زیبای شما ، بعد از عمل بینی زده اند. در طول فرایند مشاوره ، بیمار درباره ایده ها و اهداف خود از فرایند رینوپلاستی حرف می زند و بهترین دکتر عمل بینی در تهران نیز از نگاه خود ، بهترین مدل برازنده صورت بیمار را بر می گزیند. گاهی این دو مسیر ، به یک نقطه تلاقی دست نیافته و درک روشنی از بحث های انجام شده ، به دست نمی آید. در این میان ، طراحی سه بعدی بینی ، یک روش راه گشا محسوب می شود به گونه ای که به واسطه آن ، یک پیش فرض از آنچه قرار است بعد از جراحی بینی در تهران ، خلق شود ، آماده می شود. یعنی بیمار می تواند بینی جدید خود را قبل از قرار گرفتن تحت جراحی زیبایی بینی ، مشاهده کند. در این فرایند که از اسکنر های سه بعدی استفاده می شود ، عکس هایی از بیمار گرفته می شود و سپس بر اساس طرح درمان ترسیم شده بر اساس اطلاعات به دست آمده در طول فرایند مشاوره ، طراحی سه بعدی از تمام زوایا انجام می شود. با آنالیز طرح های خلق شده ، بیمار و پزشک به یک نقطه اشتراک اتفاق نظر رسیده و فرایند جراحی ، بر اساس قالب کنترلی نهایی اجرا می شود.

 • آیا عمل بینی تنها برای درمان مشکلات ظاهری انجام می شود؟

هر چند بخش عمده ای از بیماران متقاضی جراحی بینی در تهران ، بنا به دلایل زیبایی ، تحت این پروسیجر قرار می گیرند ، ولی بخشی از بیماران نیز به دلیل داشتن مشکلاتی از قبیل انسداد بینی ، تحت رینوپلاستی فانکشنال قرار می گیرند. در این موارد ، بیمار اغلب دچار یک یا چند مشکل آناتومیکی است که می توان با فرایند جراحی ، آن را درمان نمود. این مشکلات شامل سپتوم کج ( استخوان و غضروف جدا کننده ای که به شکلی ناهنجار به یک طرف بینی انحراف پیدا کرده است ) ، تخریب مجرای بینی ( حرکت بافت نرم بینی به داخل ) و هایپرتروفی توربینت ( غشای مخاطی متورم که فضای مجاری عبور هوا در بینی را پر می کند ) می باشد. آزمایش برای ارزیابی ماهیت انسداد ، برای تعیین تکنیک مناسب جهت اجرا جراحی بینی ، مورد نیاز می باشد. حتی در فرایند درمان فانکشنال بینی ، تکنیک های لازم برای رفع عیوب و ایرادات ظاهری بینی نیز با هدف خلق ظاهری زیبا در این اندام ، به طور همزمان قابل اجرا می باشد.

تزریق کوکتل به بینی

یکی از انواع عمل بدون جراحی بینی ، با نتیجه موقتی ، فرایندی است که در آن با تزریق آنزیم های دارای خاصیت چربی سوزی ، با هدف جمع کردن نوک بینی و بالا کشیدن یا اصطلاحاً لیفت بینی دنبال می شود. این فرایند به دلیل موقتی بودن نتیجه حاصله و محدود بودن دامنه مانور برای تغییرات اساسی و ماندگار در بینی ، اغلب نمی تواند نتیجه دلخواه را خلق نماید.

تزریق فیلر به بینی

تزریق فیلر به بینی به عنوان یک روش بدون جراحی ، این روزها در میان بسیاری به یک فرایند شناخته شده تبدیل شده است. در این فرایند ، مواد پر کننده از قبیل هیالورونیک اسید ، در موقعیت های خاصی در بینی تزریق می شود. تغییرات به دست آمده از این فرایند ، موقتی بوده و قطعاً نمی تواند نتایج فوق العاده ای را که در پی انجام جراحی بینی ، به دست می آید ، خلق نماید. نتیجه موقتی این فرایند ، هدف صاف کردن موقتی ناهمواری ها در بینی و پر کردن فرورفتگی ها را دنبال می کند. این روش ، نمی تواند مانند جراحی زیبایی بینی ، تغییراتی در اندازه بینی ایجاد کرده ، قوز بینی را درمان نموده ، اندازه و موقعیت سوراخ های بینی را تغییر داده و بسیاری اصلاحات دیگر که تنها با فرایند جراحی زیبایی بینی قابل اجرا است را ، خلق نماید. فیلرها اغلب دارای ماندگاری بین 6 ماه تا یک سال می باشند و پس از آن ، به منظور حفظ ماندگاری نتیجه به دست آمده ، باید در جلسات نگهداری شرکت کنیم.

جراحی بینی و کرونا

با توجه به شیوع ویروس کرونا از مجاری تنفسی و با در نظر گرفتن این موضوع که کانون اجرای جراحی رینوپلاستی می باشد ، می توان به راحتی درک کرد که جراحی بینی در دوره کرونا ، یک موضوع چالش برانگیز بوده و این سوال را پیش می کشد که آیا می توان در این دوره ، به انجام این فرایند زیبایی اقدام نمود یاخیر. در این شرایط خاص ، انجام جراحی برای افرادی که سن آنها بالای 60 سال بوده و به بیماری های زمینه ای مبتلا هستند ، به دلیل احتمال بروز خطر برای سلامت این افراد ، ممنوع می باشد. در سایر افراد ، پروتکل ها و دستورالعمل های مربوط به مراقبت های قبل و بعد از رینوپلاستی ، از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و بندهای بیشتری به دستورالعمل های رایج در خصوص مراقبت های قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی ، اضافه می شود. تمامی این اقدامات ، با هدف اجرای فرایند جراحی بینی در تهران در شرایط صد در صد ایمن برای سلامت بیمار انجام می شود تا علاوه بر خلق بینی زیبا ، سلامت بیمار که با ارزش ترین دارایی هر شخص محسوب می شود نیز با خطر روبرو نشود.

رضایت مراجعه کنندگان عزیز از نتیجه جراحی بینی فوق العاده توسط دکتر ماریا مرادی

حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی

از آن جایی که دماغ علاوه بر زیبایی نقش عملکردی نیز در بدن ایفا می کند ، یکی از مواردی که ممکن است برای همه مراجعین سوال باشد این است که آیا حس بویایی بعد از جراحی بینی تغییر می کند ؟ بعد از عمل کردن بینی ممکن است استشمام بو و چشیدن غذا برایتان کمی دشوار باشد ؛ یعنی این که به درستی متوجه بو یا عطر و طعم غذا نشوید. بروز این امر بخاطر ورمی است که در بینی ایجاد شده و مانع از حرکت ذرات معطر در مسیر بینی می شوند. از این بابت که حس چشایی و بویایی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند ، با ضعیف شدن بویایی ، چشایی نیز تضعیف می شود. البته جای نگرانی نیست. به این خاطر که این امر موقت بوده و حدوداً تا 4 الی 6 هفته بعد از عمل ، که بینی هنوز ورم دارد ، ادامه پیدا می کند. بدین ترتیب با کاهش ورم بینی ، مجدداً حس بویایی و چشایی شما مانند سابق می شود.

چرا بعد از جراحی بینی کج میشود ؟

بعضی از افراد بعد از اینکه دوره نقاهت شان به پایان می رسد ، شاهد یک بینی کج هستند. اما دلیل این امر چه می تواند باشد. کج شدن بینی بعد از جراحی می تواند به علل مختلفی اتفاق افتد که یکی از مهمترین فاکتورها عدم رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی است که از سوی بهترین پزشک در اختیار شما قرار می گیرند. در زمان ریکاوری اگر از بینی تان محافظت نکنید ، بر روی صورت بخوابید ، به طور مدام به بینی دست بزنید و آن را تکان دهید و پیش از زمان مجاز به فعالیت های پر جنب و جوش بپردازید ، همگی ممکن باعث کج شدن بینی تان شوند. البته این اتفاق یک دلیل دیگری هم می تواند داشته باشد ، آن ها مراجعه به یک فرد غیر متخصص است. در این صورت حین عمل ممکن است او کجی بینی تان را اصلاح نکند و پس از عمل شما همچنان کج بودن دماغ را مشاهده کنید. گاهی هم به سبب خطای جراحی باعث منحرف شدن تیغه بینی می شود که در ظاهر بینی کجی را به ما نشان می دهد.

حالت تهوع بعد از جراحی کردن بینی

پس از به هوش آمدن از عمل بینی احتمال دارد برای مدتی حالت تهوع و استفراغ داشته باشید. حالت تهوع بعد از جراحی بینی عموماً از اثرات جانبی داروی بیهوشی می باشد. به سبب اثر گذاری دارو بر بدن این احساس در فرد ایجاد می شود. شاید تا سه روز این امر ادامه پیدا کند ، اما با گذشت زمان با خروج داروی بیهوشی از بدن و کمرنگ شدن اثر آن ، حالت تهوع بعد از عمل بینی هم از بین می رود.

جای بخیه عمل بینی

یکی از دغدغه های متقاضیان جراحی بینی این است که آیا پس از عمل ، جای بخیه بر روی پوست باقی می ماند یا خیر ؟ به سبب پیشرفت های حاصل شده در این زمینه احتمال بر جای ماندن جای بخیه جراحی بینی کمتر شده است. در مجموع موارد متعددی هستند که در این امر دخالت دارند و ریسک برجای ماندن جای بخیه بعد از عمل بینی را برای برخی افراد بالا می برند. از جمله این فاکتورها عبارتند از :

تکنیک جراحی بینی : رینوپلاستی به دو روش باز و بسته انجام می شود. در روش بسته با توجه به اینکه تمامی برش ها درون بینی ایجاد می شوند پس ، بعد از جراحی جای بخیه ای بر روی پوست باقی نمی ماند. اما در صورت اتخاذ روش باز ، احتمال باقی ماندن جای برش ها بیشتر خواهد بود.

ضخامت و تایپ پوستی : بینی هایی که پوست ضخیمی دارند ، مثل بینی های گوشتی ، به میزان بیشتری مستعد برجای ماندن آثار بخیه های جراحی بینی هستند. اما از طرفی دماغ هایی که پوستی با ضخامت معمول را دارا هستند ، کمتر در معرض این مسئله قرار دارند.

رعایت نکات مراقبتی : انجام مراقبت های لازم از سوی بیمار ، منجر می شود که زخم و محل بخیه ها به طور مطلوب تری بهبود پیدا کنند و احتمال باقی ماندن جای بخیه جراحی زیبایی بینی کمتر شود.

✨ نمونه کار فوق العاده جراحی بینی در تهران توسط دکتر ماریا مرادی :

گچ بینی

گچ بینی یا اسپلینت قطعه های سیلیکونی یا پلاستیکی کوچکی هستند که برای پایدار نمودن تغییرات جدید ایجاد شده در بینی مورد استفاده قرار می گیرد. دو نوع گچ بینی داخلی و خارجی در فرایند جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • اسپلینت داخلی در سوراخ های بینی گذاشته می شود و خیلی زود بعد از جراحی از بینی خارج می شود.
 • اسپلینت خارجی روی بینی قرار می گیرد و با چسب بر روی بینی محکم شده و اغلب بعد از یک هفته از جراحی بینی برداشته می شود.

گچ های بینی دو هدف مهم را دنبال می کنند:

 1.  پایدار نمودن بافت بینی که به تازگی جراحی شده است.
 2. مراقبت از بینی که در حال بهبود است.

شکل بینی بعد از برداشتن گچ

بلافاصله بعد از پروسه تغییر شکل دادن چارچوب بینی و زدن بخیه به برش ها، بینی در اتاق عمل جراحی بینی با استفاده از اسپلینت اصطلاحاً گچ گرفته می شود تا علاوه بر کمک به کاهش تورم، از شکل جدید خلق شده در این اندام پشتیبانی به عمل آید. معمولاً بعد از یک هفته گچ بینی برداشته می شود و پزشک بر روی بینی شما چسب میزند. شاید لحظه برداشته شدن گچ بینی یک لحظه بسیار حساس برای هر بیمار باشد چراکه قرار است تغییراتی که قرار بوده در بینی او ایجاد شود را مشاهده کرده و شکل جدید بینی خود را ببیند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بعد از برداشته شدن گچ، بینی شما وارد پروسه جدید می شود و یک راه یک ساله را در پیش دارد تا به شکل نهایی خود برسد. پس آنچه بعد از برداشته شدن گچ بینی می بینید شکل نهایی بینی شما نبوده و با فروکش کردن ورم در طول یک دوره یک ساله بینی شما زیبا و زیباتر خواهد شد.

آیا جراحی بینی باعث تغییر شکل لب ها می شود؟

طرح جراحی بینی اعمال شده در طول فرایند عمل، در تغییر شکل یافتن لب ها یا دست نخورده باقی ماندن شکل لب ها تاثیر دارد. بعد از جراحی یک بینی دراز درچهره ای که لب بالا در آن کوتاه است، معمولاً بعد از جراحی بینی به دلیل کوتاه شدن نوک بینی و بالا کشیده شدن آن، لب بالا نیز اندکی بالا کشیده شده و بخش قرمز رنگ آن بلند تر می شود. این امر می تواند تاثیر مثبتی در دیده شدن دندان ها و زیباتر شدن لبخند بر جای گذارد.

 

 

سوالات رایج در جراحی بینی

 • آیا بعد از عمل بینی، خونریزی طبیعی است؟

در حالت طبیعی ، خونریزی بعد از جراحی بینی پس از 24 ساعت کاهش می یابد. در طول این مدت یک پد در زیر بینی قرار داده می شود تا خون خارج شده از بینی را جذب کند. در زمان آغشته شدن پد به خون می توانید آن را تعویض کنید. خونریزی با کمیت مختصر، طبیعی می باشد و حتی می توان آن را نشانه خوبی دانست، چون ضایعاتی از قبیل ترشحات بر جای مانده از عمل، به همراه خون از مجاری بینی خارج می شوند. ولی اگر کمیت خون خارج شده از بینی زیاد بوده و با گذر زمان متوقف نشد، به دکتر خوب عمل بینی در تهران اطلاع دهید.

 • برای کاهش تورم بعد از جراحی بینی چه باید کرد؟

مصرف مواد مغذی و میوه ها که منابع غنی ویتامین محسوب می شوند، می تواند به کاهش ورم پس از جراحی بینی کمک کند. بعلاوه، قطع مصرف نوشیدنی های الکلی و تنباکو نیز برای کاهش تورم، الزامی است. قرار دادن کمپرس یخ در طول 48 ساعت اول بعد از جراحی، توصیه پزشک در کاهش تورم است. محدود کردن فعالیت های ورزشی و قرار دادن سر در موقعیت بالاتر از بدن نیز می تواند به کاهش تورم کمک به سزایی نماید.

 • آیا می توان بعد از جراحی بینی فین کرد؟

خیر به هیچ وجه نباید بعد از عمل بینی فین کرد. بقایای جراحی در مجاری بینی و تورم نرمال بعد از جراحی باعث ایجاد حس گرفتگی در بینی می شود. شاید این حالت شما را به فین کردن تحریک کند. ولی باید بدانید که فین کردن بسیار خطرناک است و به بینی تازه جراحی شما فشار وارد کرده و می تواند خطر پارگی و خونریزی شدید را به همراه داشته باشد. بعد از برداشته شدن گچ بینی، شستشوی بینی را طبق دستور پزشک انجام دهید.

 • آیا نتیجه عمل بینی گوشتی باز می گردد؟

برخی افراد تصور می کنند که بینی گوشتی بعد از عمل جراحی، دوباره به حالت اولیه خود بازمی گردد. با تکنیک های مدرن امروزی، چنین تصوری دیگر صحیح نیست. همانطور که شرح داده شد، در جراحی بینی گوشتی، چارچوب بینی تقویت می شود و در نتیجه پشتیبانی لازم در بینی شکل می گیرد. بنابراین شکل بینی دوباره به حالت قبل از عمل خود بازنخواهد گشت.

 • ورم بینی چند وقت بعد از جراحی از بین می رود؟

ورم کلی بینی اغلب در یک وره 4 الی 6 ماهه از بین می رود. ولی ورم نوک بینی معمولاً مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و ماه ها زمان لازم است تا فروکش کند. بعلاوه، ورم دماغ بعد از جراحی بینی در پوست های ضخیم ، دیرتر می خوابد. معمولاً یک دوره یک ساله برای فروکش کرده کامل تورم در بینی، زمان لازم است.

 • آیا عمل دماغ سایر بخش های صورت را تحت تاثیر قرار می دهد؟

بله. بینی به دلیل واقع بودن در مرکز صورت، بر روی نمایان شدن ویژگی های سایر اعضای صورت از قبیل گونه ها، لب ها و چشم ها تاثیر گذار است. در واقع یک جراح خوب برای جراحی بینی در تهران ، در زمان ترسیم طرح درمان، تغییراتی که قرار است در بینی انجام شود را متناسب با سایر بخش های صورت در نظر می گیرد.

 • آیا عمل بینی، خطرناک است؟

امروزه به مدد پیشرفت های تکنولوژی و علم و مهارت و تجربه بالای جراحان در این حوزه، جراحی بینی بعنوان یکی از جراحی های بی خطر شناخته شده است.

 • تامپون بینی چقدر باید در بینی بماند؟

پزشک معمولاً 48 ساعت بعد از جراحی، تامپون را برمی دارد.

 • چه مدت بعد از عمل، باید به بینی چسب زد؟

زمان برداشتن چسب بینی به صلاحدید بهترین پزشک برای جراحی بینی در تهران وابسته است، ولی چسب بینی اغلب برای یک دوره یک ماهه، بیشترین تاثیر خود را در کمک به کاهش تورم و کمک به پوست در سازگار شدن با چارچوب جدید خود بر جای می گذارد.

  • چه سنی مناسب عمل بینی است ؟

بینی اندامی است که رشد آن تا 16 سالگی ادامه می یابد. پس از این سن ، رشد بینی متوقف می شود. به همین دلیل جراحان بینی ، جهت انجام جراحی زیبایی بینی بر روی بیمار، قبل از این سن ، اقدام نمی نمایند و تا زمان تکمیل رشد بینی ، دست نگه می دارند.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد جراحی بینی یک عمل زیبایی و درمانی بی خطر است اما باید توسط جراح مجرب و با تجربه است ، انجام شود. بنابراین با در نظر گفتن تمام موارد فوق و رعایت آن ها شما می توانید تجربه خوبی را از انجام عمل بینی به دست آورید.

دانلود فایل : جراحی بینی – PDF

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
گرفتگی بینی بعد از جراحی

گرفتگی بینی بعد از جراحی

گرفتگی بینی بعد از جراحی یکی از مشکلات شایع بین بیماران پس از عمل زیبایی بینی می باشد . اکثر افراد متقاضی جراحی بینی ، از مشکلات تنفسی بعد از جراحی کاملا...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

14 دیدگاه ها
 1. با سلام و عرض ادبنکات اموزندئ ه ای قبل جراحی بینی ارائه داده اید ممنون از کار خوب شما

  پاسخ
 2. با سلام
  من سال 99 عمل سیتوزیت بینی انجام دادم هم چنین پولیپ هم داشتم !
  الان قصد جراحی زیبایی دارم شایان ذکر انکه هم سینوزیت و هم پولیپ عود کرده است !
  در واقع الان می خواهم با رفع عود سینوزیت و پولیپ از نظر ظاهری هم بینی را درست کنم !
  اقا 47 ساله با بینی گوشتی هستم!
  تشکر

  پاسخ
 3. سلام
  من از سمت چپ بینیم نفس بکشم نمیتونم
  عمل باز باید انجام بدم یا بسته؟
  ممنون از توضیحات کاملتون

  پاسخ
 4. سلام من ۱۸ روزه عمل رینوپلاستی انجام دادم
  درست نمیتونم نفس بکشم
  ممکنه به خاطر ورم و زخم های داخلی بینی باشه !
  چه مدت طول میکشه تا این گرفتگی بینی درست بشه؟
  با سپاس از شما

  پاسخ
 5. سلام خسته نباشید. خانم دکتر شما برای عمل بینی از بی حسی استفاده می کند یا بیهوشی؟

  پاسخ
  • بله جراحی با بی حسی انجام میدیم

   پاسخ
 6. سلام خانم دکتر من میخواستم ارتودنسی دندان انجام بدم. میخواستم بپرسم بهتره بینیمو بعد از ارتودنسی جراحی کنم یا قبلش؟

  پاسخ
  • بهتر هست اول عمل بینی انجام بشه

   پاسخ
 7. سلام. خانم دکتر امکان داره چند سال بعد از جراحی بینی ، عوارض پیش بیاد؟ مثلا بعد از چند سال مشکل تنفسی ایجاد بشه؟

  پاسخ
 8. سلام و خسته نباشید. خانم دکتر برای جراحی کردن بینی پهن ، چه مدلی بهتره ؟ میشه فانتزی عمل کرد؟

  پاسخ
 9. سلام خانم دکتر یک سوالی داشتم. خونریزی بعد از عمل بینی تا چند روز طبیعیه ؟ اگر شدت خونریزی زیاد باشه ، خطرناکه؟

  پاسخ
 10. سلام خسته نباشید. خانم دکتر شما بعد از عمل بینی از تامپون استفاده می کنید ؟

  پاسخ
 11. سلام میخواستم بدونم چه مدت بعد از تزریق کورتون ورم بینی میخوابد ؟

  پاسخ
  • از بین شش ماه تا دوازده ماه متغیره

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =