مدت زمان مطالعه ۱۷ دقیقه

جراحی بینی

جراحی بینی یک روند جراحی است که شکل بینی شما در آن تغییر داده می شود. انگیزه برای رینوپلاستی گاهی تغییر شکل ظاهری و گاهی بهبود تنفس و در مواردی، هر دوی آنها می باشد، در این مقاله که توسط دکتر ماریا مرادی تهیه شده است همراه باشید تا هر آنچه درباره این عمل جراحی نیاز است را بدانید.

بخش فوقانی ساختار بینی از استخوان و بخش تحتانی آن از غضروف تشکیل شده است. عمل بینی می تواند استخوان، غضروف و پوست یا هر سه آنها را تغییر دهد.

مزایای جراحی بینی

اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید، شاید دچار مشکل زیبایی – از قبیل نوک بینی برجسته، پل بینی کج یا سپتوم دارای انحراف – یا نقص عملکردی ( فانکشنال ) در بینی خود هستید که نیاز به درمان دارد.

وقتی این مشکلات با موفقیت رفع شد، شما می توانید شاهد مزایای بالقوه بی شماری باشید که برخی از آنها عبارتند از:

 • شکل ظاهری متقارن و متوازن در صورت
 • شکل جذاب تر در بینی که با دیگر ویژگی های صورت شما هماهنگ می باشد.
 • یک بینی کوچک تر و متناسب تر که با بقیه اجزای صورت هماهنگ است.
 • یک شکل ظاهری جذاب تر و صاف تر به مدد برداشته شدن قوز و دیگر نقص ها از روی بینی
 • توانایی برای تنفس راحت تر
 • کیفیت بهبود یافته زندگی
 • بالا رفتن اعتماد به نفس در نتیجه بهبود یافتن چهره

چه افرادی داوطلب ایده آل برای عمل بینی هستند؟

داوطلبین ایده آل برای عمل جراحی بینی ، عموماً افراد دارای سلامت عمومی خوب و زیباجویانی می باشند که از نتایج درمان، انتظارات منطقی داشته باشند. جراح بینی ، قادر به درمان بیماران در دامنه های سنی مختلف بوده و حداقل سن برای دختران، جهت قرار گرفتن تحت جراحی رینوپلاستی، 15 سالگی و برای پسران، 18 سالگی می باشد. همچنین لازم است که زیبا جو، تا زمان تکمیل رشد بینی، قبل از قرار گرفتن تحت عمل بینی، دست نگه دارد، چون اقدام به جراحی قبل از تکمیل فرایند رشد بینی و در سنین پایین می توان به تغییر نتایج جراحی منجر گردد.

اگر قصد دارید به یک یا چند مورد از تاثیرات زیر در بینی خود دست پیدا کنید، جراحی دماغ راه حل شما می باشد:

 • تغییر اندازه، شکل یا زاویه بینی
 • اصلاح آسیب دیدگی های فانکشنال از قبیل سپتوم کج
 • بهبود تنفس
 • صاف کردن برآمدگی یا فرورفتگی روی بینی
 • خلق یک شکل ظاهری متقارن
 • بهبود شکل ظاهری سوراخ های بینی

در جلسه مشاوره قبل از عمل دماغ ، پزشک به شما کمک می کند تا درک کاملی از این موضوع که عمل بینی چگونه می تواند به شما در تحقق اهداف زیبایی و فانکشنال تان به دست آورید. همچنین تمامی جنبه های روند نیز در این جلسه مورد بحث قرار می گیرد.

جراحی زیبایی بینی

جلسه مشاوره جراحی بینی

قبل از اینکه بلافاصله به قرار گرفتن تحت عمل بینی اقدام کنید، باید جلسه ای را جهت مشاوره با جراح بینی منتخب خود مقرر نمایید. در طول این جلسه، شما و جراح، درباره دامنه وسیعی از موضوعات مرتبط با روند – از قبیل تاریخچه سلامت، داروهایی که فعلاً در حال مصرف آنها هستید و کلیه موضوعات دیگری که می تواند داوطلبی شما را تحت تاثیر قرار دهد، گفتگو می کنید. پزشک، اهداف منحصر به فرد شما را بررسی کرده و نقص های زیبایی و فانکشنال بینی تان را که مایل به اصلاح و درمان شدن آنها هستید، مورد ارزیابی قرار می دهد. همه این اطلاعات، به او در تشخیص این مطلب که آیا دستیابی به نتیجه مطلوب شما از طریق عمل جراحی بینی امکان پذیر است یا خیر، کمک می کند.

پس از تکمیل مشاوره، جراح زیبایی بینی یک طرح سفارشی را بر اساس نیازهای شما، ترسیم می کند. او توصیه هایی را در خصوص بهترین دستاورد رینوپلاستی برای شما، نتایج مورد انتظارتان و نوع بیهوشی که بیشترین منافع را برای شما داشته باشد، ارائه می دهد. سپس قدم به قدم در کل مسیر، شما را همراهی می نماد تا شما در تمام این سفر، احساس تنهایی نکنید.

روند عمل بینی

بر اساس دامنه نیازهای شما، جراح، جراحی بینی باز یا بسته را اجرا می نماید. جراحی بینی به روش باز، شامل ایجاد برش هایی در داخل بینی به همراه یک برش کوچک در زیر بینی بین دو سوراخ بینی می باشد. این روند، معمولاً برای موارد پیچیده تر مورد استفاده قرار می گیرد.

در جراحی بینی به روش بسته، برش ها مطلقاً در داخل بینی ایجاد می شود. در هر دو تکنیک، هیچگونه جای زخمی بعد از سپری شدن روند بهبود، قابل مشاهده نخواهد بود.

در طول مشاوره، جراح به شما در انتخاب بهترین دستاوردی که بیشترین منافع را بر اساس تغییرات مورد نظر شما، دلایل منحصر بفرد تان برای قرار گرفتن تحت جراحی رینوپلاستی، و شکل طبیعی بینی تان، به همراه داشته باشد، کمک می کند. برای مثال، اگر شما خواهان تغییر قابل ملاحظه ای در بینی خود باشید، یا اگر به دلیل وارد آمدن آسیب یا ضربه شدید، نیاز به قرار گرفتن تحت جراحی بینی را داشته باشید، جراح معمولاً عمل بینی باز را توصیه می کند. این روند، به او این امکان را می دهد تا تغییرات دقیقی را در ساختار پایه شکل داده و دامنه وسیعی از مشکلات زیبایی و فانکشنال را درمان نماید.

برعکس، اگر بینی شما به تنظیمات جزئی از قبیل اصلاح پل بینی نیاز داشته باشد، عمل بینی بسته، یک دستاورد ایده آل محسوب می شود.

جراح برای کمک به شما در احساس راحتی بیشتر در طول روند، عمل بینی را تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می دهد. در طول جراحی، بافت اضافی، غضروف و استخوان، برداشته شده و بینی شما برای درمان نیازهای فردی تان، دوباره شکل داده می شود.

بسیاری از جراحان در گذشته از دستاورد کوکی کاتر در جراحی بینی استفاده می کردند. در این دستاورد بدون در نظر گرفتن ویژگی های ساختاری بینی، همه بینی ها به یک شیوه مشابه، تحت جراحی قرار می گرفتند و در نتیجه، در برخی از بینی های دارای ساختار استخوان و غضروف ضعیف، به دلیل برداشته شدن غضروف و استخوان، اسکلت بینی سست شده و نتیجه نامطلوبی از عمل بینی حاصل می گردید. دستاورد جراحان عصر حاضر، با استفاده از پیشرفت های رخ داده در عرصه عمل بینی، چیزی متفاوت با این روند است. جراح دستاوردهای هنری و خلاقانه ای را بر اساس حفظ کیفیت های منحصر به فرد بینی زیبا جو، برای خلق یک بینی زیبا برای او، به کار می بندد.

فرایند ریکاوری

بر جای ماندن تورم و کبودی تا چند روز بعد از روند عمل دماغ، دور از انتظار نیست. احساس درد ملایم، امری طبیعی بوده و با مصرف داروهای مسکن، تسکین می یابد. حداقل در طول چند روز اول بعد از جراحی، باید سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار داده و گاهی بر اساس موقعیت شما، بینی تان پانسمان می شود.

بیماران اغلب می توانند یک هفته بعد از جراحی بینی، به محل کار خود بازگردند، ولی در طول حداقل سه هفته اول بعد از جراحی، انجام هیچگونه فعالیت سنگینی توصیه نمی شود.

به هر بیمار جزئیات منحصر به فردی توصیه می شود که می تواند به او در بهبودی بهتر و صحیح تر در طول دوره ریکاوری کمک کند.

نتیجه جراحی بینی

هیجان انگیز ترین جنبه جراحی بینی، بدون شک، نتیجه نهایی می باشد. قبل از عمل بینی، جراح بینی، نتایج پیش بینی شده را با استفاده از تکنولوژی عکس برداری دیجیتال، مرور می کند، بنابراین شما می توانید آنچه بعد از روند، مورد انتظار است را تا حدود مشاهده کنید.

در خصوص نتایج واقعی به دست آمده از عمل بینی، باید بگوییم که این نتایج، به طور تدریجی و به آرامی نمایان می شوند. در واقع، گاهی مشاهده نتیجه نهایی جراحی بینی، به یک سال زمان نیاز دارد. در طول این دوران، شکل بینی، جا می افتد و تمام تورم و کبودی، محو می شود. در نگاه کلی، شما می توانید شاهد یک تفاوت در شکل، ظاهر و عملکرد بینی در طول چند هفته اول بعد از جراحی باشید.

جراحی بینی استخوانی

آمادگی قبل از جراحی بینی

اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید، اولین قدم، مشاوره با جراح خوب بینی می باشد. قبل از جراحی، عکس های بیماران مختلف جراح منتخب خود را مشاهده کنید و پزشک را از جنبه هایی که خواهان تغییر یافتن آنها در ساختار بینی خود هستید، مطلع سازید.

درباره تاریخچه پزشکی خود و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید یا اخیراً استفاده نموده اید، به پزشک اطلاع رسانی نمایید. همچنین ناهنجاری های خونی یا سایر مشکلات پزشکی، باید ارزیابی شود. جراح با سایر پزشکان برای تعدیل داروهای شما، قبل از عمل بینی وارد گفتگو می شود.

اگر از آپنه خواب رنج می برید، به تست خواب نیاز خواهید داشت. به دلیل مشابه نبودن دو بینی، روند هر بیمار، شکل سفارشی داشته و منحصر به فرد خواهد بود.

پزشک عکس های دیجیتالی نرم افزاری را برای برآورد نتیجه جراحی بعد از طی روند بهبود، تهیه می کند. توانایی برای مشاهده تغییرات بر روی صورت، اعتماد به نفس شما را نسبت به نتیجه بالا برده و امکان ایجاد هر گونه تغییر جزئی قبل از قرار گرفتن تحت جراحی را با هدف رسیدن به جذاب ترین نتیجه، محقق می نماید.

جراحی بینی دکتر ماریا مرادی

خطرات جراحی بینی

رینوپلاستی یک روند بسیار بی خطر است که میلیون ها نفر در سراسر دنیا، بدون درگیر شدن با مشکلات، از این جراحی به شکلی موفقیت آمیز بهره مند شده اند. جراح با تجربه، بخش عمده تمرکز خود را به جراحی پلاستیک صورت و حفظ تناسب کلیه ویژگی های صورت اختصاص می دهد.

البته، عمل بینی نیز مانند هر روند جراحی دیگری، خطرات جزئی را به همراه دارد که همگی آنها با هدف اطلاع رسانی کامل به شما، در اولین حلسه مشاوره، که مهم ترین جلسه محسوب می شود، مورد بحث قرار می گیرد.

انتخاب جراح بینی

بینی، یکی از ویژگی های مرکزی صورت است. انتخاب جراح مناسب به شما در کسب نتیجه مورد نظر، اجتناب از بروز خطرات، و احساس اعتماد به نفس در تصمیم گیری برای قرار گرفتن تحت جراحی بینی، کمک می کند. جراح بینی خوب بخش عمده ای از فعالیت های خود را بر روی روندهای جراحی و بدون جراحی صورت، متمرکز نموده است. تجربه و آموزش های او به او درک عمیقی از ساختار و توازن صورت و چگونگی بهبود آن برای خلق هارمونی و جذابیت بیشتر در ویژگی های صورت، ارائه داده است.

جراح بینی خوب، اضطرابی را که می تواند به همراه هیجان در زمان قرار گرفتن در معرض یک تجربه متفاوت در بیمار شکل گیرد، به خوبی درک می کند.

یک جراح بینی خوب، پشتیبان و همراه بیمار بوده و به او در تمامی فازهای روند عمل بینی، یاری می رساند.

هزینه جراحی بینی

هزینه دقیق جراحی بینی بر اساس پیچیدگی مورد، متغیر می باشد. در طول مشاوره، جراح به طور کامل، طرح درمان پیشنهادی خود را شرح داده و جزئیات دقیق قیمت گذاری برای روند را ذکر می نماید. اگر عمل بینی شما با اهداف درمانی انجام پذیرفته باشد، شرکت های بیمه می توانند کل یا بخشی از هزینه این جراحی را پوشش دهند. پزشک جزئیات این بخش را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

تغذیه بعد از جراحی بینی

 تغذیه بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است، چون دوره ریکاوری شما را راحت تر و سریع تر می نماید. تغذیه خوب به شما کمک می کند تا نتیجه بهتری را از عمل بینی خود کسب کرده و عوارض جانبی بعد از جراحی را به حداقل برسانید. بنابراین مهم است بدانید چه غذاهایی می تواند به بدن شما برای داشتن یک ریکاوری بهتر و بهبود بهینه کمک کند.

غذاهای نرم:

به منظور کمک به بدن و سیستم گوارش، و به دلیل اینکه جویدن غذاهای سفت بعد از جراحی بینی، خطرناک است، بسیار توصیه می شود که در دوره ریکاوری، غذاهای نرم از قبیل عصاره سیب، ماست، تخم مرغ، پوره سیب زمینی، سوپ مرغ و غیره میل کنید.

غذاهای پر فیبر:

غذاهای پر فیبر جزو توصیه های دارای الویت به دلیل کمک آن به سیستم گوارش برای دفع بهتر مدفوع و اجتناب از یبوست می باشد. این غذاها عبارتند از:

 • غلات از قبیل اسپاگتی، برنج قهوه ای پخته شده، نان کامل، و پاپ کرن
 • میوه های تازه از قبیل سیب، پرتقال، توت فرنگی، گلابی و غیره
 • سبزیجات تازه، مثل هویج پخته شده، سیب زمینی پخته، نخود سبز پخته، بروکلی و اسفناج آب پز و غیره

غذاهای ضد التهابی:

یکی از مهم ترین انواع غذاهایی که باید بعد از جراحی زیبایی بینی خورده شود، غذاهای ضد التهاب می باشد، چون این غذاها همانطور که از نامشان پیداست، به کاهش التهاب کمک کرده و به بهبود سریع تر و آسان تر زخم ها کمک می کنند. این نوع غذا اصولاً شامل غذاهایی است که دارای چربی های اشباع نشده مونو بوده و از میان آنها می توان به آووکادو، ماهی های چرب، روغن زیتون، برخی سبزیجات از قبیل توت فرنگی، بلوبری، بروکلی، قارچ، انگور و گوجه فرنگی اشاره کرد.  برخی غذاهای ضد التهاب دیگر شامل شکلات تلخ و چای سبز می باشد.

غذاهای بهبود دهنده زخم:

نوع مهم دیگر غذاهایی که باید در دوره ریکاوری بعد از عمل دماغ خورده شود، غذاهای بهبود دهنده زخم می باشد. این غذاها به دستیابی به بهبود کامل و سریع زخم کمک می کند. این غذاها شامل غذاهای غنی از پروتئین از قبیل گوشت، ماهی، تخم مرغ، ماست، و غذاهای غنی از ویتامین C، از قبیل مرکبات، آب پرتقال، و غذاهای حاوی مقدار زیادی روی ( زینک ) مثل غذاهای دریایی می باشد.

غذاهای تسکین دهنده اضطراب:

از آنجاییکه درد و ناراحتی از علائم اصلی هستن که باید در طول دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی تسکین داده شوند، داشتن اطلاعات در مورد غذاهایی که می تواند به تسکین درد و در نتیجه، اضطراب ناشی از آن کمک کند، حائز اهمیت است. غذاهایی از قبیل آجیل، شکلات تلخ، چای سبز و بابونه در این خصوص مفید می باشند.

ورزش کردن بعد از جراحی بینی

بعد از یک روند زیبایی یا جراحی ، دغدغه این را دارید که چه زمان می توانید به روال عادی ورزش کردن بازگردید. ولی استراحت کردن و سخت نگرفتن به خود، در این دوران بسیار اهمیت دارد. درگیر شدن در فعالیت های ورزشی بلافاصله بعد از جراحی، می تواند مشکلات جدی و خطرناکی را از قبیل التهاب و تورم، باز شدن مجدد زخم ها، جای زخم شدید بعد از جراحی، و عفونت به همراه داشته باشد. پزشک به بیماران خود توصیه می کند تا حداقل شش هفته قبل از بازگشت به ورزش نرمال دست نگه دارند، ولی این بدان معنا نیست که شش هفته در تخت خواب بمانید. ورزش سبک به تسریع روند بهبود کمک می کند. در طول روز، دو تا سه بار پیاده روی کوتاه، به اجتناب از تشکیل لخته های خون، ترومبوز عمیق رگی و امبولیسم کمک می کند. عامل کلیدی، شروع با ورزش های سبک و آسان و بازگشت تدریجی به روند نرمال می باشد.

جدول زمانبندی ورزش برای چند هفته اول بعد از عمل بینی:

هفته اول:  سه پیاده روی های پنج دقیقه ای در روز

هفته دوم: سه پیاده روی ده دقیقه ای در روز

هفته سوم: سه پیاده روی پانزده دقیقه ای در روز

هفته چهارم: چهار پیاده روی پانزده دقیقه ای در روز؛ در خصوص امکان از سر گیری نسخه سبک تر ورزش های معمول خود، با جراح گفتگو کنید.

هفته پنجم: با ملایمت روند نرمال ورزش خود را آغاز کنید

هفته ششم: شروع به افزایش دادن شدت ورزش خود کنید

عمل زیبایی بینی باعث حساس شدن عروق بینی شما شده و شروع زود هنگام ورزش بعد از جراحی، می تواند باعث خونریزی و تحت تاثیر قرار گرفتن نتایج نهایی شود. شما باید بعد از جراحی از دویدن، بالا و پایین پریدن، یا خم شدن حداقل تا یک هفته خودداری کنید. در طول شش هفته بعد از عمل بینی، بسیار مراقب بینی خود در زمان ورزش کردن باشید. استخوان های بینی برای بهبود، به شش هفته زمان نیاز دارند و جزئی ترین کبودی می تواند شکل بینی شما را تغییر داده و نیاز به انجام جراحی دیگری را الزامی نماید. برای اطلاعات کامل به مقاله ورزش بعد از عمل بینی مراجعه کنید.

استحمام بعد از جراحی بینی

یکی از رایج ترین سوالات بعد از عمل بینی، چگونگی استحمام برای اجتناب از آسیب دیدگی پانسمان بینی می باشد.

بعد از رینوپلاستی، یک اسپلینت برای شکل دادن به بینی جدید شما و جلوگیری از حرکت کردن آن مورد استفاده قرار گرفته و تا هفت روز برای محافظت از بینی، بر روی ۀن باقی می ماند. برخورد کردن یا خیس نمودن اسپلینت می تواند نتیجه نهایی جراحی بینی را خدشه دار نموده و باعث ایجاد احساس خارش در بینی و حتی از دست رفتن دوام آن و جدا شدنش از بینی شود.

به خاطر داشته باشید که با توجه به مصرف داروهای مسکن بعد از عمل بینی برای تسکین درد، حالت سرگیجه خواهید داشت. پس مراقب باشید این حالت باعث زمین خوردن و وارد آمدن شربه به بینی شما نشود.

از آب ولرم با دمای پایین برای جلوگیری از سرگیجه استفاده کنید.

بهتر است قبل از جراحی زیبایی بینی حمام کنید تا چند روز بعد از جراحی، حمام کردن الزمای نباشد.

شب قبل از برداشتن اسپلینت بهتر است حمام کنید تا اسپلینت شل شده و روز بعد، در جلسه ملاقات با پزشک، راحت تر از بینی شما جدا شود.

بعد از برداشتن اسپلینت، در طول دوره چسب زدن به بینی، به راحتی می توانید حمام کنید. اگر چسب بینی شما خیس شد، بلافاصله بعد از خروج از حمام، با باد خنک یک سشوار، چسب را خشک کنید.

ولی در صورت خیس شدن چسب، می توانید آن را در حمام بردارید، پوست بینی خود را برای تمیز نمودن چربی از روی سطح پوست، با صابون بشویید، و بلافاصله بعد از خروج از حمام، بینی خود را چسب بزنید.

یک هفته بعد از برداشته شدن اسپلینت و بخیه های عمل بینی، می توانید نتیجه کلی را مشاهده کنید، ولی فراموش نکنید که برای مشاهده نتیجه نهایی، به زمان بیشتری نیاز دارید.

خوابیدن بعد از جراحی بینی

خوابیدن بعد از جراحی ، برای تقویت سیستم ایمنی و داشتن یک ریکاوری سریع الزامی می باشد. علت این است که بدن شما برای بهبود کامل بعد از روند، باید سخت تلاش کند. وقتی شما می خوابید، منابع از قبیل اکسیژن و مواد مغذی را به بافت و ماهیچه آسیب دیده اختصاص می دهید. بهتر است هشت ساعت کامل خواب شبانه را فراموش نکنید.

خوابیدن به پلو یا شکم در طول چند هفته بعد از روند به دلیل اجتناب از وارد آمدن فشار بر روی بینی، توصیه نمی شود. استراحت کردن به پشت، در حالتی که کمر در یم موقعیت بالا برده شده قرار داشته باشد، تورم بعد از عمل بینی را به حداقل می رساند. برای دستیابی به زاویه صحیح خوابیدن، می توانید چند بالش را در زیر سر خود قرار داده یا بر روی یک صندلی استراحت، لم دهید. به هیچ عنوان اجازه ندهید حیوانات خانگی به شما نزدیک شوند، چون گاهی به طور ناخواسته بینی شما مورد ضربه واقع شده و آسیب می بیند.

نکاتی که برای خواب و استراحت در دوره ریکاوری باید مد نظر قرار دهید عبارتند از:

 • آماده کردن یک ناحیه ریکاوری راحت
 • استفاده از چند بالش برای پشتیبانی از موقعیت خواب و قرار دادن سر در موقعیت بالاتر از بدن
 • میل کردن داروی مسکن بلافاصله قبل از رفتن به تخت خواب

سخن پایانی

همانطور که گفته شد جراحی بینی یک عمل زیبایی و درمانی بی خطر است اما باید توسط یک جراح بینی مجرب و با تجربه انجام شود.

بنابراین با در نظر گفتن تمام موارد فوق و رعایت آن ها شما می توانید تجربه خوبی را از انجام عمل جراحی بینی به دست آورید.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مردای

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
شکستگی بینی

شکستگی بینی

با توجه به قرارداشتن بینی در مرکز صورت و برجسته بودن این اندام، یکی از اعضایی در آناتومی بدن انسان می باشد که احتمال شکستگی در آن بسیار بالا می باشد و اکثر...

بیشتر بخوانید
تورم مجاری بینی

تورم مجاری بینی

اگر در خصوص جراحی بینی مطالبی را خوانده باشید یا قبلاً خودتان تجربه این جراحی را داشته باشید، احتمالاً نام تورم مجاری بینی بعد از جراحی بینی را شنیده یا...

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از پر طرفدارترین جراحی های پلاستیک، علی الخصوص در کشور ما، می باشد. امروزه تمام مردان و زنان برای رفع عیوب ظاهری دماغ و همچنین بهبود...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *