مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تزریق ژل

تزریق ژل بعنوان یک درمان موثر برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های سطحی و عمیق، مورد استفاده قرار می گیرد. این روند زیبایی، راهکاری موثر برای کمک به کاهش خطوط و چین و چروک ها و پر کردن نواحی فرو رفته و اصلاح نمودن کانتور صورت محسوب می شود. تزریق ژل، می تواند به شما این فرصت را بدهد تا از پوستی جوان تر و محکم تر به یک روش غیر جراحی، بهره مند شوید. تزریق ژل، یک درمان غیر تهاجمی با حداقل زمان ریکاوری می باشد، بنابراین بیماران می توانند بلافاصله بعد از دریافت درمان، فعالیت های نرمال روزمره خود را از سر گیرند. ژل های استفاده شده در این فرایند، دارای بالاترین استانداردها از سوی سازمان غذا و دارو (FDA) و CE و غیره می باشد.  دکتر ماریا مرادی در این مقاله توضیحات جامعی در این خصوص مطرح نموده اند که می توانید آن را مطالعه کنید.

تزریق ژل

چه کسانی داوطلب تزریق ژل هستند؟

بسیاری افراد از جمله مردان و زنان، که یکی از موقعیت های زیر، برای آنها آزار دهنده است، می توانند از مزایای تزریق ژل، منتفع شوند.

 1. افرادی که از وجود چین و چروک و خطور ریز بر روی صورت خود رنج می برند.
 2. افرادی که خواهان داشتن لب های برجسته هستند.
 3. افرادی که در اواسط دهه سوم زندگی خود قرار داشته و علائم پیری بر روی چهره آنها در حال پدیدار شدن است.

دستورالعمل های قبل از تزریق ژل

در اینجا نکاتی را متذکر می شویم که باید قبل از انجام تزریق ژل، به منظور کسب بهترین نتیجه از درمان، دنبال کنید:

 • تست های تجویز شده توسط پزشک را انجام دهید تا مطمئن شوید پوست شما از آمادگی لازم برای قرار گرفتن تحت روند تزریق، برخوردار است.
 • یک هفته قبل از تزریق، استعمال سیگار را ترک کنید.
 • در خصوص داروهایی که اکنون در حال مصرف آنها هستید، به پزشک اطلاع رسانی نمایید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهاب را متوقف کنید.
 • از مصرف مولتی ویتامین های حاوی ویتامین E به مدت دو هفته قبل از روند، خودداری کنید.
 • جهت اطمینان از عدم وجود هر گونه حساسیت ناشی از تزریق ژل، تست آلرژی بدهید.
 • پزشک را در جریان انتظارات و توقعات خود از روند، بگذارید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

بعد از عملیات تزریق ژل ، بیمار باید دستورالعمل ها و توصیه های تجویز شده توسط پزشک را به دقت اجرا کند. فهرست این اقدامات به شرح زیر است:

 • تا حد امکان، به مدت دو ساعت بعد از تزریق ژل، سر را در موقعیت عمودی نگه دارید.
 • تا 12 ساعت، ناحیه تزریق را به هیچ عنوان، لمس نکنید.
 • به مدت 24 ساعت، از نور خورشید، دور بمانید.
 • سرتان را با احتیاط تکان دهید.
 • تا دو هفته بعد از تزریق ژل، سیگار نکشید.

خطرات تزریق ژل

مثل هر درمان دیگری، در زمان تزریق ژل نیز احتمال بروز برخی عوارض، وجود دارد. این عوارض جانبی عبارتند از:

 • تورم: که تنها کمتر از 30 دقیقه طول می کشد.
 • واکنش آلرژی به فیلر، که می تواند به شکل تورم نمایان شده و کمتر از یک هفته ماندگار خواهد بود.

آیا تزریق ژل دردناک است؟

به طور کلی، تزریق ژل، یک درمان با ماهیت بدون درد تعریف شده است. ولی با توجه به متغیر بودن آستانه درد در افراد مختلف، پزشک قبل از درمان، کرم بی حسی را بر روی ناحیه مورد نظر استعمال می نماید، تا بیمار هیچگونه دردی را در طول فرایند، تجربه نکند.

مهم ترین فواید تزریق ژل

 1. ژل ها یا فیلرهای پوستی، تولید دراز مدت کلاژن و الاستین را تحریک می کند. با بالا رفتن سن، تولید کلاژن و الاستین در بدن کاهش می یابد. علت این است که اسید هیالورونیک، که اصلی ترین ماده اولیه ژل می باشد، باعث تسریع سطح تولید کلاژن و الاستین در زمان تزریق به پوست می شود.
 2. نتایج تزریق ژل بلافاصله قابل مشاهده می باشد. شما پس از تزریق ژل، می توانید نتایج درمان را ظرف یک الی دو هفته مشاهده کنید.
 3. تزریق ژل، نتایج طبیعی را در صورت خلق می کند. ژل ها می توانند پوست شما در ناحیه گونه ها و فک را برجسته و پر نموده، و یک چهره جوان را خلق نماید.
 4. تزریق ژل، با برخی روندهای دیگر از قبیل بوتاکس، برای خلق چهره ای جوان تر و طبیعی تر، قابل ترکیب می باشد.

انواع ژل

دامنه متنوعی از فاکتورها در شکل گیری چین و چروک ها و خلق چهره ای پیر، دخیل می باشد. سال های سپری شده از عمر قطعاً در ایجاد این تغییرات در چهره دخیل هستند. عواملی از قبیل نور خورشید، حالات صورت از قبیل اخم کردن و لبخند زدن، نیروی جاذبه و عوامل ژنتیک، همگی نقش بالقوه ای در سرعت گرفتن فرایند پیری ایفا می کنند. افرادی که این چین و چروک ها برایشان به یک دغدغه تبدیل شده است، می توانند از تزریق ژل بعنوان یک راه چاره بهره مند شوند. پزشک با در نظر گرفتن نوع چین و چروک، موقعیت آن در صورت، عمق چین و چروک، و برخی فاکتورهای دیگر، برند مناسب برای درمان مشکل را که بتواند بهترین تاثیر را بر جای گذارد، بر می گزیند. برخی از رایج ترین برندهای تزریق ژل عبارتند از:

بلوترو ( Belotero )

این محصول، که مورد تائید سازمان غذا و دارو می باشد، از اسید هیالورونیک، که در واقع یک قند طبیعی است، ساخته شده است. این ژل می تواند ظاهری جوان تر را بدون خلق برش، به شما هدیه دهید.

وجه تمایز:

این محصول برای درمان چین و چروک هایی با عمق سطحی و متوسط طراحی شده است.

نواحی قابل درمان:

بلوترو می تواند چین و چروک های صورت، خطوط لبخند، خطوط عمودی لب، خطوط گوشه دهان، خطوط عمودی بین دو ابرو و خطوط پنجه کلاغی را درمان کند.

ژوویدرم (  Juvederm )

ژوویدرم، محصول دیگر بر پایه اسید هیالورونیک و تائید شده از سوی سازمان غذا و دارو می باشد که در لایه های میانی تا عمیق پوست، با استفاده از سوزن های فوق نازک تزریق می شود.

وجه تمایز:

این محصول، با دو فرمول ژوویدرم و اولترا ژوویدرم، کار حجیم سازی چین و چروک های سطحی و درمان چین و چروک های عمیق تر را انجام می دهد.

نواحی قابل درمان:

چین و چروک های متوسط و شدید در اطراف بینی و دهان از قبیل خطوط لبخند، خطوط عمودی بین دو ابرو، خطوط عمودی بالا و اطراف لب ها، با تزریق ژل ژویدرم قابل درمان می باشند. همچنین از این محصول برای برجسته کردن لب ها و کاهش حلقه های تیره دور چشم و خلق کانتوری جوان تر در چانه و گونه ها استفاده می شود.

رستیلن ( Restylane )

رستیلن نیز بعنوان یک محصول حاوی اسید هیالورونیک، برای درمان چین و چروک های متوسط تا عمیق قابل استفاده می باشد. این محصول، که ساختار هیالورونیک اسید آن، مثل نمونه تولید شده در بدن، طراحی شده است، قابلیت فوق العاده ای در صاف کردن فوری چین و چروک ها و بازیابی جوانی در نواحی تحت درمان دارد.

وجه تمایز:

رستیلن، یک ژل بی خطر و موثر از جنس هیالورونیک اسید می باشد. این محصول، حاوی هیچگونه پروتئین حیوانی نبوده و همین امر، خطر برزو واکنش های آلرژیک را محدود می کند. رستیلن یک محصول فوق العاده برای پر کردن نواحی توخالی در زیر چشم ها و نیز چین و چروک های بین لب و بینی می باشد.

نواحی قابل درمان:

رستیلن نیز بعنوان محصول تائید شده از سوی سازمان غذا و دارو، چین و چروک های ملایم تا شدید صورت از قبیل خطوط عمیق لبخند بین دهان و بینی را درمان می کند. این محصول، فرورفتگی های زیر چشم را نیز درمان کرده و برای بالا بردن حجم لب ها و برجسته نمودن آنها، رفع چین و چروک های اطراف گوشه های دهان، بین بینی و لب بالا، و از لب ها تا فک را درمان نموده و فرو رفتگی گونه ها و شقیقه را درمان می کند.

علاوه بر محصولات فوق الذکر، برندهایی از قبیل ولوما و رادیس نیز جزو برندهای معروف در این حوزه می باشند که می توان به آنها اشاره نمود.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
تزریق فیلر

تزریق فیلر

در طول چند دهه گذشته ، گزینه های تزریق فیلر به میزان قابل توجهی پیشرفت یافته است. اکثریت فیلرهایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند ، شکل هایی از...

بیشتر بخوانید
بهترین مارک تزریق بوتاکس

بهترین مارک تزریق بوتاکس

درمان های زیبایی اندکی وجود دارند که میزان گستردگی، شهرت و وسعت استفاده از آنها به اندازه تزریق بوتاکس باشد. بوتاکس اولین تزریق نرومدولاتور ( تنظیم کننده...

بیشتر بخوانید
تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

غم، شادی، خنده، خشم و شگفت زده شدن، همه اینها حالات احساسی هستند که در صورت شما نشان داده می شوند. این احساسات، در گذر زمان، چین و چروک ها را بر روی چهره...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.