مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

تزریق ژل لب

یکی از مهم ترین و جذاب ترین عضو صورت، لب ها هستند. لب ها در اثر بالا رفتن سن از حجم آنها کاسته می شود اما برخی از افراد دارای لب های کم حجم و کوچکی هستند.  هر دو دسته این افراد کاندیدای انجام تزریق ژل لب هستند. تزریق ژل لب یکی از عمل های زیبایی در بین خانم ها می باشد که به منظور حجیم سازی و برجسته کردن و ایجاد تقارن در هر یک از لب های بالا و پایین استفاده می شود. در این مقاله از سایت دکتر ماریا مرادی، جراح بینی به موضوع تزریق لب می پردازیم:

یکی از اقدامات زیبایی محبوب برای صورت، عمل تزریق ژل لب است. لب های برجسته و خوش فرم بر روی زیبایی صورت تاثیر زیادی دارند. یکی از نگرانی هایی که افراد متقاضی این کار، در ذهن خود دارند، چگونگی فرآیند تزریق ژل لب است؛ در طول تزریق ژل لب چه اتفاقی می افتد و چگونه ژل را به لب تزریق می کنند.

مزایا

تزریق ژل لب برای حجم دهی و تصحیح غیر قزینگی لب که معمولا در بسیاری از افراد انجام می شود.

 یکی از مزایای خوب این کار این است که در افرادی که بافت و حجم لب آنها زیاد نیست استفاده از این روش به حجم دهی مناسب آنها کمک زیادی می شود. اگر از بهترین نوع ژل ها استفاده شود حجم لب ها به صورت طبیعی هم افزایش پیدا می کند.

سایر مزایای تزریق ژل به لب ها عبارتند از:

 • پزشک متخصص در این روش می تواند میزان حجم لب را به دلخواه خود کنترل کند تا بتواند به نتیجه دلخواه برسد.
 • همانطور که گفته شد تزریق ژل به لب ها تاثیر موقتی دارد و در نهایت تا 6 ماه باقی می ماند. با این حال در این مدت فرد از فرم جدید لب های خود رضایت خواهد داشت.
 • تزریق ژل لب عوارض خیلی کمتری دارد، تورم و میزان کبودی که در اثر تزریق ژل به لب ایجاد می شود خیلی کم است.

عوارض

خوشبختانه بروز عوارض بعد از تزریق به صورت کاملا موقتی و زودگذر می باشد که پس از چند بعد از تزریق به تدریج از میزان آنها کاسته می شود؛ بی حسی، تورم، سوزش، قرمزی و خون مردگی در محل تزریق و از دست دادن حالت طبیعی لب ها و …از عوارض تزریق ژل به لب محسوب می شود. البته چنانچه پزشک از مهارت و تجربه بیشتری برخوردار باشد احتمال ظاهر شدن عوارض و پیامدهای آن به حداقل می رسد.

انواع مدل های تزریق ژل لب

تزریق ژل لب موجب بهبودی شکل و فرم ظاهری لب ها می شود و با تغییر طرح کلی لب ها موجب زیبایی چهره فرد می شود. بسته به شکل طبیعی لب ها مدل مناسب تزریق ژل لب انتخاب می شود. در ادامه هر یک از انواع مدل های تزریق ژل لب بیان می شود:

 • مدل ژل لب طبیعی

برخی از افراد با اینکه از شکل لب های خود ناراضی هستند ولی تمایل دارند تزریق ژل به لب های آنها تنها شکل طبیعی ببخشد و دوست ندارند لب ها از شکل و فرم قبلی خود خارج شوند.

 • مدل ژل لب فانتزی

در مدل ژل لب فانتزی، لب های بالا و پایین هر دو، بیش از حالت طبیعی، حجیم می شوند و از فرم طبیعی و عادی خود خارج می شوند.

 • مدل ژل لب عروسکی

در روش مدل ژل لب عروسکی، تزریق لب به گونه ای است لب های پایینی نیبت به لب های بالایی حجیم تر خواهد بود و در مجموع شکل لب ها به صورت عروسکی شکل است.

 • مدل ژل لب چاک دار

در روش مدل ژل لب چاک دار، در قسمت میانی لب پایینی چاک یا خط ایجاد می شود تا حجم دو طرف لب پایین بیشتر دیده شود. مزیت تزریق ژل لب در مدل لب چاک دار، داشتن لبخند های زیبا می توان ذکر کرد؛ زیرا وجود خط میانی در لب پایین حالت زیبایی را به لب ها می دهد.

مدل ژل لب چاک دار
 • مدل ژل لب هالیوودی

مدل ژل لب هالیوودی از ستاره های سینمای خارجی الهام گرفته است؛  این روش فقط بر روی برجسته سازی و حجیم سازی لب ها تاکید دارد. هر دو لب بالا و پایین به یک اندازه حجیم می شوند.

 ژل لب هالیوودی
 • مدل ژل لب قلبی

مدل قلبی از تکنیک های پرطرفدار ژل لب می باشد که به لب ها فرم و حال زنانه و جذابی داده می شود. در مدل ژل لب قلبی تزریق ژل کاری دقیق و ظریف محسوب می شود و در مقایسه با سایر روش ها کار حرفه ای تر به حساب می آید. این مدل برای زنانی که فرم لب های آنها به شکل بیضی است مناسب است زیرا با تزریق ژل به روش قلبی فرم بسیار زیبا و طبیعی به لب های خود می دهند.

مدل ژل لب قلبی
 • مدل ژل لب روسی

در مدل ژل لب روسی، تنها بر روی حجیم سازی لب های بالایی تمرکز دارد و سایر قسمت های لب به میزان کمتری حجیم می شوند. مدل روسی از مدل های محبوبی است که در مقایسه یا لب های مدل قلبی، لب ها حجم کمتری دارند و طبیعی تر هستند.

 مدل ژل لب روسی

نکات مهم قبل از تزریق

 • معمولا 2 هفته قبل از تزریق باید از مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن و آسپرین و انواع داروهای رقیق کننده خون و مصرف ویتامین هایی مانند ویتامین E پرهیز شود زیرا موجب خونریزی و کبودی در ناحیه تزریقی می شود.
 • عمل تزریق ژل لب برای برخی از افراد ممنوع است، زنان باردار، اشخاصی که آلرژی دارند، بیماران قلبی، افراد مبتلا به دیابت یا آسم هستند، اشخاصی که سابقه سکته مغزی یا قلبی دارند به طور کلی بدون مشورت با پزشک متخصص نمی توانند اقدام به این کار کنند.
 • بعد از تزریق وجود توده در لب و عدم تقارن لب ها طبیعی می باشد و طی یک تا دو هفته برطرف خواهد شد.
 •  تا چند روز بعد از تزریق ژل از دستکاری و لمس کردن محل تزریق خودداری کنید.
 •  احتمال دارد بعد از تزریق ژل برخی از واکنش های موقتی مانند قرمزی،درد و یا تورم دیده شودکه معمولا در طی یک هفته اول بعد از تزریق از بین خواهند رفت.برای تسریع بهبود این علائم می توانید از کیسه یخ استفاده نمایید.
 • از باکیفیت بودن ژلی که مصرف می کنید،مطمئن شوید.ژل های بی کیفیت ممکن است گلوله شوند و از جای خود حرکت کنند و ظاهر بدی را بوجود آورند،و از طرفی بسیاری از این ژل ها به علت موادی که در ترکیب خود دارند، باعث واکنش سیستم ایمنی فرد شده و باعث ایجاد گرانولوما می شود،که ماه ها و حتی سال ها طول می کشد درمان شود.پس در انتخاب پزشک نیست باید دقت لازم را داشته باشید.
 • برخی از افراد نگران این موضوع می باشند که بعد از پایان دوام ژل، فرم لب ها به هم بخورد.تحقیقات نشان داده که ژل های هیالورونیک اسید،در محل تزریق باعث تولید کلاژن نوع یک میشوند،به همین دلیل بعد از جذب شدن خود ژل، لب ها به حالت قبلی برمی گردند یا فرم بهتر از قبل از تزریق دارند. بهترین ژل تزریقی صورت که مصرف آن امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا طرفداران زیادی هم دارد ژل های هیالورونیک اسید می باشد. بافت این ژل ها به دلیل اینکه به نوع بافت بدن نزدیک تر می باشد عوارضی برای بدن ایجاد نمی کنند. مدت زمان ماندگاری این ژل ها 6 ماه تا یک سال می باشد که بعد از این مدت به دلیل جذب تدریجی این ماده در بدن تزریق تمدید شود.
 • مهارت پزشک تزریق کننده بسیار مهم می باشد. بهترین راه اطمینان از مهارت پزشک دیدن نتیجه در افرادی است که قبلا به وی مراجعه کرده اند.
 • اگر به لیدوکائین حساسیت دارید حتما به پزشک خود بگویید، تزریق ژل حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول می کشد،در مورد لب ها این عمل پس از تزریق بی حسی موضعی انجام می شود.
 •  نتیجه تزریق ژل های هیالورونیک بلافاصله بعد از تزریق مشاهده می شود،البته برای رسیدن به فرم ایده آل ، یک تا دو هفته زمان نیاز است.
 •  قبل از هرگونه تزریقی باید لب معاینه شود، تا اگر اختلال عملکردی وجود دارد مورد توجه قرار گیرد.
 • ژل هیالورونیک اسید برای عمل برجسته کردن لب ها در افراد جوان توصیه می شود؛ زیرا در افرادی که سن کمتری دارند و جوان هستند هیالورونیک اسید طبیعی موجود در بدن باعث می گردد جذب آب بیشتری در بدن اتفاق بیفتد و لب ها برجسته تر شوند.
تزریق ژل به لب

مراقبت های بعد از تزریق

 • از خاراندن، ماساژ دادن یا دستکاری کردن لب ها خودداری کنید.
 • اگر پزشک برای درمان عوارض تزریق ژل به لب ها داروهای خاصی را تجویز کرد، حتما سر وقت مصرف کنید.
 • برای رفع خونریزی یا کبودی در محل تزریق ژل، از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • بلافاصله پس از تزریق به آرایش یا اصلاح صورت نپردازید.
 • محل تزریق ژل لب رابه منظور جلوگیری از بروز عفونت حتما خشک و تمیز نگه دارید.
 • به هنگام استراحت مراقب باشید بر روی صورت نخوابید.
 • از انجام ورزش و فعالیت های سنگین پس از تزریق به مدت 2 هفته خودداری کنید.
 • بعد از تزریق ژل لب، از گرم کردن محل تزریق خودداری کنید؛ بدین منظور از قرار گرفتن در آفتاب، سونا، حمام و سولاریوم و …پرهیز کنید.

نتیجه گیری

اگرچه تزریق ژل لب نوعی روش کم عارضه ای در ایجاد زیبایی صورت می باشد اما قبل از انجام آن باید دقت های لازم در انتخاب بهترین پزشک را به عمل آورد تا احتمال بروز عوارض آن را به صورت چشگیری کاهش داد.

راه های ارتباطی با دکتر ماریا مرادی:

info@drmariamoradi.com

88783973 – 021

پیج اینستاگرام

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مردای

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
پروتز چانه

پروتز چانه

پروتز چانه یکی از روندهایی است که برای رفع دغدغه در افرادی که احساس می کنند صورت آنها نامتناسب و فاقد تقارن است مورد استفاده قرار می گیرد. البته گاهی اوقات...

بیشتر بخوانید
تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی که تحت عنوان گرافت چربی، انتقال چربی یا لیپولیفتینگ نیز شناخته می شود، فرایندی است که در آن بافت چربی شما با استفاده از فرایند لیپوساکشن در حجم...

بیشتر بخوانید
درمان افتادگی پلک

درمان افتادگی پلک

به طور کلی، درمان افتادگی پلک که در حوزه پزشکی تحت عنوان پتوز نیز شناخته می شود، با جراحی پلک قابل درمان است. در جراحی پتوز، که بلفاروپلاستی نیز نامیده می...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *