مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

تزریق چربی

تزریق چربی که تحت عنوان گرافت چربی، انتقال چربی یا لیپولیفتینگ نیز شناخته می شود، فرایندی است که در آن بافت چربی شما با استفاده از فرایند لیپوساکشن در حجم کوچک، برداشت شده و به نواحی از صورت که فاقد حجم می باشند و شما مایل به پر تر نشان دادن و ارتقا دادن آن نواحی از صورت خود هستید، تزریق می شود، در این مقاله دکتر ماریا مرادی توضیحاتی درباره تزریق چربی داده اند که توصیه می کنم تا انتهای مقاله را مطالعه کنید.

یکی از رایج ترین علائم پیری، از دست رفتن حجم صورت و ایجاد فرو رفتگی در برخی از نواحی آن از قبیل اطراف چشم ها، از دست رفتن حجم گونه ها، فرو رفته شدن شقیقه ها، و ایجاد تغییرات کلی در شکل صورت می باشد که صورت شما را پیر نشان داده و یک چهره خسته را بر جای می گذارد.

تزریق چربی به صورت بعنوان یک روند حداقل تهاجمی، یک درمان ماندگار و یک گزینه مقرون به صرفه برای بازیابی حجم از دست رفته در صورت و ارتقاء آن محسوب می شود.

چربی انتقال داده شده که بعد از سه ماه از زمان اجرای روند، در محل تزریق، اصطلاحاً جا می افتد و با آن ناحیه سازگار می شود، دائمی خواهد بود.

جلسه مشاوره برای تزریق چربی

جراح شما دکتر ماریا مرادی در طول جلسه مشاوره برای تزریق چربی، صورت شما را مورد آزمایش قرار می دهد و یک طرح درمان ویژه و سفارشی را متناسب با نیازهای تان، با هدف دستیابی به نتایج بهینه، متناسب با دغدغه ها و خواسته های منطقی تان از روند درمان، ترسیم می نماید. وی همچنین در خصوص نواحی از صورت که نیاز به درمان داشته و نواحی از بدن که می توانند به عنوان بهترین محل برای اعطای چربی مورد استفاده قرار گیرد، با شما گفتگو می کند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

بر خلاف بسیاری از روندهای زیبایی صورت که الزاماً باید تحت بیهوشی عمومی اجرا شوند، روند تزریق چربی با استفاده از بی حسی موضعی، قابل اجرا می باشد. البته جز در مواردی که در آن، روند بنا به انتخاب و ترجیح خود بیمار، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، در سایر موارد که بی حسی موضعی برای اجرای روند درمان مورد استفاده قرار می گیرد، زیباجو در حالت بیداری بوده و او نیز در طول روند، به سهم خود مشارکت فعال دارد.

یک کانولای نازک برای مکش یا اصطلاحاً لیپوساکشن چربی از نواحی دهنده بدن خود زیبا جو مورد استفاده قرار می گیرد. سپس این چربی طی فرایندی برای تزریق به ناحیه از پیش مشخص شده برای درمان در طول جلسه مشاوره، آماده می شود. بعد از اجرای روند، شما می توانید خودتان برای بازگشت به منزل رانندگی کنید، چون تاثیرات استفاده از بی حسی موضعی، فاقد علائم ناشی از بیهوشی عمومی بعد از اجرای روند بوده و محدودیتی برای انجام فعالیت هایی از قبیل رانندگی برای شما بوجود نمی آورد.

مزایای تزریق چربی

 • بازیابی حجم از دست رفته در صورت و سایر نواحی بدن
 • به حداقل رساندن چین و چروک ها و خطوط ریز بر روی پوست
 • کاهش آثار برجای مانده از جای زخم در اثر آکنه یا ضایعه ها و آسیب دیدگی های دیگر
 • حداقل تهاجمی بودن روند
 • حداقل درد بعد از اجرای روند و دوره ریکاوری بسیار کوتاه
 • عدم استفاده از مواد سنتزی از قبیل فیلرهای پوستی یا ایمپلنت ها
 • اجرای روند تحت بی حسی موضعی و امکان مشارکت فعالانه زیباجو در روند و به حداقل رسیدن هزینه های درمان

چه نواحی از بدن بعنوان ناحیه دهنده، قابل استفاده می باشند؟

 • بازوها
 • کمر
 • شکم
 • پهلو ها
 • بخش داخلی ران ها
 • بخش خارجی ران ها
 • زانو ها

چربی در چه نواحی از صورت قابل تزریق می باشد؟

 • زیر چشم ها، حدقه چشم ها، قسمت های گود شده در اطراف چشم ها
 • تا خوردگی بین لب و بینی
 • لب ها
 • خطوط لبخند
 • گوشه های دهان
 • شقیقه ها
 • پیشانی
 • گونه ها
 • چانه
 • فک برای زاویه سازی صورت
 • از بین بردن جای اسکار
 • حفره های بر جای مانده بر روی پوست در اثر آکنه

علاوه موارد فوق که به ناحیه صورت تعلق دارند، تزریق چربی برای خلق کانتور و زاویه سازی زیبا و بازیابی حجم از دست رفته در سایر نواحی بدن از قبیل دست ها، سینه ها، باسن، و چاله های یا حفره های سلولیتی نیز قابل استفاده می باشد.

آیا نتیجه حاصل از تزریق چربی ماندگار و دائمی است؟

به طور کلی، در حدود 69 درصد از سلول های چربی گرافت شده یا انتقال داده شده به ناحیه جدید تحت درمان، می توانند قدرت ادامه حیات خد را حفظ کرده و زنده بمانند. نتیجه نهایی درمان شما، سه ماه بعد از اجرای روند تزریق چربی، نمایان می شود.

روند تزریق چربی علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، به دلیل تاثیرات مثبت حاصل از وجود سلول های پایه موجود در چربی، باعث جوانسازی پوست نیز می شود.

روند تزریق چربی

چربی برداشت شده از یک ناحیه از بدن، شستشو داده شده و پالایش می شود. سپس با دقت با استفاده از سوزن های دارای طراحی ویژه و تخصصی در نواحی نیازمند، تزریق می شود. تکرار روند تزریق چربی برای دستیابی به نتیجه مطلوب، امری الزامی می باشد. تزریق چربی، در قالب یک فرایند سه مرحله ای قابل اجرا می باشد: 1) برداشت 2) پالایش و انتقال 3) استقرار

برداشت : شما و جراح تان، یک ناحیه از بدن را برای برداشتن چربی انتخاب می کنید. جراح بی حسی موضعی را در آن ناحیه تزریق می نماید. سپس یک برش کوچک در ناحیه برداشت چربی ایجاد کرده و با استفاده از تکنیک استریل، کانولای متصل به سرنگ را برای استخراج دقیق چربی( لیپوساکشن ) وارد می نماید.

پالایش و انتقال : وقتی چربی به میزان کافی از ناحیه دهنده، بدست آمد، جراح آن را فراوری کرده و سلول های چربی را برای انتقال به سرنگ های کوچک که برای فرایند انتقال مورد استفاده قرار خواهند گرفت، آماده می کند. پالایش با استفاده از تکنیک سانتریوفوژ یا فرایند فیلتراسیون برای پاک کردن ناخالصی ها قبل از تزریق، انجام می پذیرد.

استقرار : ناحیه تعیین شده برای دریافت گرافت آماده می شود. جراح یک سوزن یا کانولا را در نقطه برش در محلی که قرار است تزریق در آن صورت گیرد، وارد می کند. سوزن تزریق، معمولاً چندین بار در محل تزریق، وارد و خارج می شود. هربار یک خط از پکیج های بافت چربی با دقت بالا در صفحات بافت طبیعی، رسوب می کنند. این فرایند، تا زمانی تکرار می شود که نتیجه مورد نظر در ناحیه درمان، بدست آید و شبکه ای از چربی های تزریق شده در آن ناحیه خلق شود.

برخی جراحان، برای خلق کانتور و زاویه سازی رضایت بخش، نواحی که تزریق در آنها انجام شده است را ماساژ می دهند. برخی جراحان دیگر، به تکنیک استقرار برای خلق کانتور مورد نظر، تکیه می کنند.

پس از تکمیل روند، ناحیه تزریق شده، با بانداژ پوشش داده می شود.

برش ها و جای زخم در تزریق چربی

تنها جای زخمی که ممکن است بعد از روند تزریق چربی ایجاد شود، برش های بسیار کوچک ایجاد شده در ناحیه دهنده برای لیپوساکشن و برداشت چربی می باشد.

از آنجاییکه این برش ها بسیار کوچک هستند، جای زخم بر جای مانده از آنها نیز بسیار جزئی بوده و اغلب در چین های طبیعی پوست در نواحی دهنده پنهان می شوند.

مقدار و درجه جای زخم بر جای مانده، به تکنیک استفاده شده توسط جراح و خصوصیات ژنتیکی شما وابسته است.

بیشتر جای زخم های ایجاد شده در روند تزریق چربی به مرور زمان از بین می روند. تنها اسکار های بر جای مانده، آنهایی هستند که در اثر استفاده از کانولاهای بزرگ برای لیپوساکشن و در بیماران دارای پوست تیره، ایجاد شده اند.

انتخاب جراح

پزشک جراحی را برای اجرای روند تزریق چربی انتخاب کنید که بتوانید به او به طور کامل اعتماد کرده و روند تزریق چربی خود را با خیالی آسوده به دست او بسپارید.

در انتخاب جراح خود، معیارهای زیر را مد نظر قرار دهید:

 • تحصیلات، دوره های آموزشی سپری شده و مدرک
 • تجربه در تزریق چربی
 • سطح احساس راحتی شما با او

پس از یافتن یک جراح خوب که از تجربه کافی برای انجام روند تزریق چربی برخوردار است، برای شرکت در جلسه مشاوره خصوصی با جراح، وقت ملاقاتی را با پرسنل مقرر نمایید. به طور کلی به دلیل ماهیت عمیق جلسه مشاوره، می توان آن را بخش مهمی از فرایند دانسته و به پاسخ بسیاری از سوالات خود دست پیدا کرده و با آگاهی کامل قدم در مرحله اجرایی این فرایند گذاشت.

تورم بعد از تزریق چربی چقدر ماندگار خواهد بود؟

بخش عمده تورم، بین هفته های اول تا دوم بعد از درمان، فروکش می کند. بهبود تورم گاهی تا دو ماه بعد از روند ادامه می یابد. پس از این مدت، می توانید شاهد خود واقعی تان باشید.

چه زمان می توان آرایش چشم را انجام داد؟

بیماران اغلب ده روز بعد از جراحی، مجاز به آرایش کردن می باشند. البته، توصیه می شود برای آرایش کردن، از محصولاتی استفاده شود که امکان تنفس پوستی در نواحی برش امکان پذیر باشد تا روند بهبود، به درستی سپری شود. برخی از محصولات آرایشی که امکان تنفسی پوست با آنها مقدور می باشد، شامل لوازم آرایش با پایه مواد معدنی می باشد. لطفاً در صورت قرمز شدن ، احساس خارش، و ملتهب شدن پوست، استفاده از آن محصول آرایشی را متوقف نمایید

چرا بعد از تزریق چربی در ناحیه اطراف چشم، بینایی اندکی تار می شود؟

علت تار شدن موقتی بینایی بعد از تزریق چربی، استفاده از پمادهای موضعی است که برای کمک به ارتقاء روند بهبود، در ناحیه درمان شده مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا بعد از تزریق چربی به صورت استفاده از کرم های ضد آفتاب الزامی است؟

استفاده از کرم های ضد آفتاب، یک عامل کلیدی و بخشی از عادات روزمره شما می باشد. استفاده از کرم ضد آفتاب ده روز بعد از تزریق اغاز شده و استفاده از آن خصوصاً بر روی خطوط برش، الزامی می باشد. البته استفاده از کرم های ضد آفتاب باید به بخشی از عادت روزمره زندگی شما تبدیل شود و در یک سال اول بعد از جراحی، به منظور پیشگیری از تغییر رنگ دادن خطوط برش، بسیار ضروری می باشد. لطفاً به خاطر داشته باشید که در صورت تجربه کردن قرمزی پوست در پی استفاده از این محصول، مصرف آن را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
جراحی پلک

جراحی پلک

چشم های انسان بخش عمده ای از احساسات او را بیان کرده و جرئی ترین تغییرات در احساسات در این عضو از صورت پدیدار می شود. بنابراین، ماهیچه های اطراف چشم ها به...

بیشتر بخوانید
پروتز چانه

پروتز چانه

پروتز چانه یکی از روندهایی است که برای رفع دغدغه در افرادی که احساس می کنند صورت آنها نامتناسب و فاقد تقارن است مورد استفاده قرار می گیرد. البته گاهی اوقات...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 7 =