مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

تزریق فیلر

در طول چند دهه گذشته ، گزینه های تزریق فیلر به میزان قابل توجهی پیشرفت یافته است. اکثریت فیلرهایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند ، شکل هایی از هیالورونیک اسید ( HA ) می باشند . هیالورونیک اسید ، ماده ای است که به طور طبیعی در بدن تمام پستانداران وجود داشته و به شکلی موفقیت آمیز و بی خطر، در آزمایشگاه قابل تولید می باشد .فیلر بهترین روش برای از بین بردن خط خنده و گونه می باشد که در کنار بوتاکس ،لیفت صورت و.. از روش های زیبایی شناخته شده است .در این مقاله با دکتر ماریا مرادی همراه باشید تا اطلاعات مفیدی درباره تزریق فیلر کسب کنید.

 تزریق-فیلر

بهترین و تنها راه ممکن یرای پر کردن و ترمیم خط خنده و خطوط عمیق اخم ، تزریق ژل کلاژن یا فیلرهای مجاز و بدون عوارض می باشد ، همچنین برای حجم دهی گونه های استخوانی و لاغر، لب های نازک و باریک نیز میتوان از فیلر استفاده کرد.

از آنجایی که اسید هیالورونیک خالص در طول 24 ساعت توسط بدن قابل تخریب شدن می باشد ، هیالورونیک اسید های قابل تزریق به گونه ای تغییر یافته اند که پایداری آنها در طول زمان با یک فرایند پیوند متقابل، افزایش پیدا می کند. محصولات مختلف هیالورونیک اسید ، از نظر اندازه ملکول و نیز مقدار پیوند متقابل ایجاد شده ، متفاوت می باشند. این تنوعات باعث می شود که تغییراتی در ویژگی هایی از قبیل ضخامت محصول و مدت زمان ماندگاری آن در بدن اتفاق بیافتد.

این مزیت در درمان باعث می شود که نتیجه تزریق فیلر ، در حدود شش ماه ماندگار باشد ، علیرغم اینکه طول ماندگاری محصول می تواند بر اساس فاکتورهای فردی ، محصول انتخاب شده ، و ناحیه تحت درمان ، متفاوت باشد.بیماران معدودی وجود دارند که در خصوص نوع روندی که در آن از سرنگ استفاده می شود یا حتی حداقل درد و ناراحتی در آن تجربه می شود ، دچار اضطراب و ترس می شوند.

برای این دسته از افراد ، دامنه ای از گزینه های درمان برای تسکین کامل درد از قبیل استفاده از بی حسی موضعی توسط متخصص ، در ناحیه درمان، توصیه می شود.در زمان مشاوره شخصی با زیبا جو ، پزشک شما نوع فیلر مناسب که می تواند بهترین نتیجه درمان را در زیبا جو ایجاد نماید ، پیشنهاد می نماید.

موارد کاربرد تزریق فیلر

فیلرها در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • پروتز و بزرگ کردن لب
 • بازیابی حجم از دست رفته در گونه ها ، بخش میانی صورت و نواحی دیگر صورت
 • استفاده برای ایجاد برجستگی کمتر در ناحیه فک
 • صاف کردن چین و چروک ها و تا خوردگی ها بر روی پوست
 • کاهش تا خوردگی بین لب و بینی
 • کاهش دادن فرو رفتگی های زیر چشم ها

در سال های اخیر ، تزریق فیلر در میان زنان و مردان ، شهرت بسیاری پیدا کرده است. ما شاهد رشد قابل ملاحظه ای در استفاده از محصولات فیلر برای درمان و جوان سازی صورت بوده ایم .

انواع فیلر

 • محصولاتی از قبیل ولوما و رستیلان لیفت ، محصولات قوی تری بوده و بنابراین معمولاً در عمق بیشتری خصوصاً در نزدیکی استخوان های بخش میانی صورت نفوذ می کنند. این کار باعث خلق یک بهبود بسیار طبیعی در ناحیه و بازیابی حجمی می شود که در طول روند طبیعی بالا رفتن سن ، از دست رفته است.
 • رستیلان و ژوویدرم محصولات رقیق تری هستند که در درمان های سطحی تر مورد استفاده قرار می گیرند. رستیلان سیلک ، یک فرمولاسیون جدیدتر رستیلان می باشد که به شکلی خاص برای ناحیه لب طراحی شده است.
 • بلوترو ( Belotero ) نیز محصول دیگر هیالورونیک اسید می باشد که اغلب برای درمان پلک پایین مورد استفاده قرار می گیرد.
 • وبلا ( Vobella ) نیز یک هیالورونیک اسید بسیار جدید است که نتایج فوق العاده ای را در بزرگ کردن و پروتز لب ها و بهبود خطوط و چین و چروک های ریز بر جای می گذارد.

جدیدترین فیلرهایی که به بازار رسیده اند ، رستیلن ریفاین ( Restylane Refine ) می باشد که یک محصول رقیق تر طراحی شده برای کاربردهای حرفه ای تر می باشد. رستیلن دیفاین ( Restylane Define) نیز محصول غلیظ تری می باشد که برای درمان در نواحی عمیق تر مورد استفاده قرار می گیرد.

این محصولات بسیار انعطاف پذیر بوده و در حین حرکت در صورت ، شکل ظاهری ارگانیکی را بر جای می گذارند.

داوطلبین ایده آل برای تزریق فیلر

تزریق فیلر هیچ محدودیت جنسیتی یا سنی ندارد. بهترین داوطلبین برای این روند ، افراد غیر سیگاری هستند که از نتیجه درمان ، انتظارات منطقی دارند، زیرا بدن آنها به بهبود ، واکنش بهتری نشان می دهد و روند بهبود ، سریع تر سپری می شود. همچنین حرکاتی که در طول سیگار کشیدن در صورت ایجاد می شود ، باعث تشدید چین و چروک ها و خطوط ریز شده و بهمین دلیل ، نتیجه به دست امده از درمان ، ماندگاری چندانی نخواهد داشت.

همچنین افرادی که چین و چروک ها و خطوط روی پوست آنها ، ملایم تا شدید می باشد یا در ناحیه صورت خود دارای مشکلاتی هستند که دوست ندارند از روند جراحی برای درمان آنها استفاده کنند نیز گزینه مناسبی برای اینکار به شمار می آیند .( برای مثال ، حلقه های دور چشم یا گونه های فرو رفته ).

افرادی که دارای سابقه آلرژی شدید می باشند برای برخی انواع خاص فیلر ، داوطلبین خوبی به حساب نمی آیند ، چون تزریق فیلر در آنها می تواند به بروز واکنش های حساسیتی شدید منجر شود.  جراح تاریخچه پزشکی و سابقه آلرژی شما را مرور می کند تا بتواند مشخص نماید که آیا تزریق نوع خاصی از فیلر ، می تواند منجر به بروز واکنش حساسیتی در شما شود یا خیر.

پیشگیری از عوارض جانبی تزریق فیلر

 • داشتن دانش کامل و صحیح درباره اناتومی صورت ، آشنایی کامل با تکنیک های تزریق ، و نظارت کامل بر روند تزریق ، می تواند خطر بروز عوارض جانبی ناشی از تزریق را کاهش دهد.
 • احتیاط در زمان تزریق در زیباجویان دارای سابقه ناهنجاری خونریزی یا افرادی که آسپرین ، جنسینگ ، ویتامین E یا دیگر عناصر ضد انعقاد خون مصرف می کنند ، امری الزامی محسوب می شود.
 • آنتی ویرال های پروفیلاکتیک باید در صورت داشتن سابقه عفونت تب خال ، تجویز شود.
 • در نواحی از قبیل زیر چشم ها ، پلک ها ، و لب ها که ضخامت پوست در آنها کم است ، حداقل فیلر باید مورد استفاده قرار گیرد.
 • از تزریق درون وریدی در برامدگی پیشانی بین دو ابرو و تا خوردگی بین لب و بینی به دلیل محدود بودن جریان خون موازی باید خودداری شود. دم زنی ، قبل از تزریق و سپس استفاده از مقادیر بسیار ریزی از فیلر و تزریق سطحی ، الزامی می باشد.

ماندگاری اثر فیلرها در بدن

هیالورونیک اسید توسط بدن ما پس از مدتی جذب می شود بنا بر این اثر این مواد دائمی نیست. معمولا در بافت های پر تحرکی مثل لب ها این مواد زودتر جدب می شوند ولی در سایر قسمت ها ممکن است تا یک سال نیزدوام داشته باشند. معمولا تزریقات بعدی با میزان کمترو برای مدت بیشتری باقی می مانند.

ماندگاری فیلر تزریق شده به نوع ژل و تفکیک تزریق بستگی دارد و ممکن است در یک فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد ولی به طور متوسط، دوام تاثیر فیلرها 6 الی 24 ماه می باشد.

البته زمانی که گفته می شود تاثیر فلان ژل تزریق شده، یک سال است به این معنی نیست که اثر پرکنندگی آن در طول یک سال کامل است بلکه معمولاً در شش ماه اول تزریق، پرکنندگی آن خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم و به بعد تاثیر آن کمتر می شود و تا پایان یک سال کاملاً اثر آن از بین می رود.

روند تزریق فیلر شامل مراحل زیر می باشد:

 •  ارزیابی و ترسیم نقشه از صورت

اگر قصد دارید از فیلرهای بافت نرم پکیج شده استفاده کنید ، پزشک شما ، شکل ظاهری صورت و حالت ارتجاعی پوست را مورد ارزیابی قرار داده و ناحیه ای از صورت که تزریق فیلر قرار است در آن ناحیه انجام شود را مورد آزمایش قرار می دهد.

نقاط استراتژیک بر روی صورت به عنوان محل های مناسب برای تزریق ، علامت گذاری می شوند. از نواحی که قرار است تزریق در آنها انجام شود نیز عکس گرفته می شود.

 •  تمیز کردن و بی حس نمودن ناحیه درمان

محل های تزریق با استفاده از عناصر آنتی باکتریال ، تمیز می شوند.

درد در ناحیه تزریق ، با استفاده از ابزار بسیار خنک برای خنک سازی پوست ، تسکین داده می شوند. همچنین گاهی از پمادهای بی حسی برای بی حس نمودن پوست یا بی حسی موضعی در پوست ناحیه درمان ، استفاده می شود.

 • تزریق فیلر

تزریق فیلر جزو روندهایی است که عموماً اکثر زیبا جویان ، آن را بعنوان یک روند بدون درد معرفی می کنند. بر حسب تعداد نواحی که قرار است تحت درمان قرار گیرد ، کل فرایند ، گاهی در کمتر از 15 دقیقه تکمیل می شود. گاهی در صورت زیاد بودن تعداد نواحی نیازمند به درمان ، روند تا یک ساعت نیز به طول می انجامد.

 •  وقتی نتایج رضایت بخش حاصل شد ، ناحیه درمان ، تمیز می شود.

سپس یک کیسه یا کمپرس یخ در اختیار شما قرار داده می شود تا با قرار دادن آن بر روی ناحیه درمان ، درد و ناراحتی را تسکین دهید. البته در ابتدا ممکن است ناحیه درمان ، اندکی سفت شود. این حالت ، اغلب در طول یک یا دو روز اول بعد از روند تزریق ، اتفاق می افتد.

تزریق فیلر به اندازه ای دردناک نیست که مصرف داروهای مسکن را به امری الزامی تبدیل نماید. ولی در صورت نیاز می توانید از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک ، استفاده کنید.

ریکاوری بعد از تزریق فیلر

زمان ریکاوری در بیماران مختلف ، متفاوت بوده و همچنین به نوع فیلر استفاده شده نیز بستگی دارد. شما می توانید بیشتر فعالیت های خود را بلافاصله بعد از روند ، از سر بگیرید ، ولی توصیه می شود که از انجام فعالیت های سنگین فیزیکی در طول 24 تا 48 ساعت اول بعد از تزریق ، بمنظور به حداقل رساندن کبودی و تورم ، اجتناب کنید.

تزریق فیلر

شکل ظاهری اولیه ناحیه درمان بعد از تزریق فیلر دارای ویژگی های زیر می باشد:

 • ناحیه درمان شده ، پر و برجسته به نظر می رسد.
 • تورم و کبودی در دامنه ای از ملایم تا شدید ، قابل انتظار می باشد
 • بی حسی یا قرمزی موقتی ، تجربه می شود
 • برامدگی ها یا نواحی سفت شده ای در نواحی تزریق ایجاد می شوند
 • واکنش های حساسیت شدید که چیزی شبیه به واکنش های آلرژیک می باشد ، قابل انتظار است

بیشتر موقعیت ها یا مشکلات بعد از تزریق فیلر را می توان با استفاده از کیسه های یخ و ماساژ دادن موضعی ، تسکین داده و در یک دوره چند ساعته یا چند روزه ، بهبود بخشید. برخی واکنش ها به درمان های جدی تری با مصرف دارو یا تزریق ، نیاز دارند.

اختلالات بینایی البته در موارد بسیار نادر ، گاهی اتفاق می افتد. اگر این مشکل بینایی با درد و ضعف در یک طرف بدن ، همراه شود ، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از تزریق فیلر

 • بلافاصله بعد از درمان ، اندکی قرمزی ، تورم ، سفتی ، و احساس خارش در ناحیه درمان شده ، قابل انتظار می باشد. این عارضه جانبی نرمال تزریق فیلر محسوب می شود و موقتی بوده و در مدت کوتاهی فروکش می کند.
 • تورم اولیه بعد از درمان ، گاهی تا دو روز طول می کشد. برخی بیماران تورم را تا حدود یک هفته تجربه می کنند و گاهی ناحیه تزریق شده در طول این مدت ، غیر یکنواخت به نظر می رسد. این بدان معناست که نتیجه بلافاصله بعد از تزریق فیلر ، نتیجه نهایی درمان محسوب نمی شود. گاهی آشکار شدن نتیجه نهایی ، به دو تا چهار هفته زمان نیاز دارد.
 • پس از سپری شدن 3 تا 6 هفته ، باید برای ارزیابی نیاز به درمان مضاعف ، توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرید.

از خاراندن ناحیه درمان به مدت 3 تا 4 ساعت بعد از تزریق ، خودداری کنید. پس از آن می توانید ناحیه درمان را با آب و صابون با ملایمت بشویید یا آرایش کنید.

 

 

 

 

 

 

 

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل بعنوان یک درمان موثر برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های سطحی و عمیق، مورد استفاده قرار می گیرد. این روند زیبایی، راهکاری موثر برای کمک به کاهش...

بیشتر بخوانید
بهترین مارک تزریق بوتاکس

بهترین مارک تزریق بوتاکس

درمان های زیبایی اندکی وجود دارند که میزان گستردگی، شهرت و وسعت استفاده از آنها به اندازه تزریق بوتاکس باشد. بوتاکس اولین تزریق نرومدولاتور ( تنظیم کننده...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =