مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تزریق بوتاکس

غم، شادی، خنده، خشم و شگفت زده شدن، همه اینها حالات احساسی هستند که در صورت شما نشان داده می شوند. این احساسات، در گذر زمان، چین و چروک ها را بر روی چهره شما بر جای می گذارند. همه این علائم باعث می شوند که چهره شما گاهی پیرتر از سن واقعی تان نشان داده شود. تکنولوژی پیشرفته عصر حاضر، راه حل این مشکل، یعنی تزریق بوتاکس را پیش روی شما قرار می دهد. با استفاده از این روند زیبایی، می توانید به میزان بسیار قابل ملاحظه ای علائم پیری را در چهره خود کاهش دهید، در این مقاله دکتر ماریا مرادی توضیحات جامع و مفیدی را مطرح نموده اند که توصیه می شود برای کسب اطلاعات در این زمینه مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تزریق بوتاکس

روند تزریق بوتاکس

اولین قدم در تزریق بوتاکس، شرکت در جلسه مشاوره با پزشک می باشد. دکتر ماریا مرادی، بعد از انجام ارزیابی های لازم، بهترین طرح درمان را برای شما ترسیم کرده، خطرات و مزایای درمان را با شما به بحث گذاشته و سوالات شما را پاسخ می دهد. هیچگونه تست پوستی مورد نیاز نمی باشد.

درمان، شامل تعداد کمی تزریق ریز با سوزن های بسیار نازک می باشد. بیمار، درد بسیار جزئی را تجربه می کند. بی حسی، مورد نیاز نیست، ولی گاهی پزشک ناحیه تزریق را با پک یخ یا کرم بی حسی، قبل از درمان، بی حس می کند. بسیاری از بیماران، درد تجربه شده در تزریق بوتاکس را به چیزی شبیه به نیش حشرات تشبیه می کنند. توکسین طبیعی در تزریق های ریلکس کننده عضله، یک مسدود کننده پالس یا تکانه عصبی می باشد. این ماده با پایانه عصب پیوند خورده و از آزاد شدن انتقال دهنده های شیمیایی که عضلات را فعال می کنند، جلوگیری می نماید. به این ترتیب، پروتئین خالص طبیعی، عضله ای را که باعث ایجاد چروک شده است، ریلکس می نماید.

نتیجه این تاثیرات در طول یک دوره یک الی دو هفته ای نمایان می شود. بعد از سپری شدن چند هفته، پایانه های عصبی، مسیرهای ارتباطی جدید با عضله را شکل می دهند. تزریق معمولاً دو الی چهار بار در سال تکرار می شود تا نتیجه به دست آمده از تزریق بوتاکس، ماندگار باشد.

نواحی قابل درمان با تزریق بوتاکس

بوتاکس عمدتاً برای درمان چین و چروک ها در نواحی زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  • گوشه های چشم ها ( خطوط پنجه کلاغی )
  • خطوط افقی در پیشانی
  • خطوط بین ابروها
  • چین و چروک های اطراف لب ها
  • خطوط موجود بر روی چانه

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

لطفاً در زمان مراجعه جهت انجام تزریق بوتاکس، آرایش نکنید. برای به حداقل رساندن احتمال کبودی، اقدامات زیر را انجام دهید:

به مدت 10 روز قبل از تزریق بوتاکس، به طور کامل، از آسپرین و محصولات حاوی آسپرین، دوری کنید.

24 ساعت قبل از درمان، الکل ننوشید.

در صورت داشتن سابقه خونریزی، حتماً مورد را به پزشک، گزارش دهید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

در صورت احساس سردرد یا هر درد دیگری در ناحیه تزریق، هر 4 الی 5 ساعت یکبار، از پاراستامول استفاده کنید. بهتر است حداقل در طول 24 ساعت اول بعد از درمان، از نوشیدن الکل و مصرف آسپرین، خودداری کنید.

بلافاصله بعد از روند، بر روی ناحیه درمان، یخ بگذارید. اگر در ناحیه درمان، کبودی را تجربه کردید، پس از بازگشت به منزل، برای چند ساعت بر روی ناحیه درمان، یخ قرار دهید.

از فشار دادن یا مالش دادن ناحیه تزریق، به مدت 3 الی 4 ساعت، بپرهیزید. در طول این مدت، خم نشوید و دراز نکشید. این دو کار، باعث پخش شدن توکسین در عضلات دیگر می شود.

حرکات نرمال صورت از قبیل اخم کردن یا لبخند زدن را بعنوان ورزش صورت، در طول 24 ساعت اول بعد از درمان، انجام دهید.

بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، می توانید فعالیت های نرمال را از سر بگیرید، ولی لطفاً از ماساژ دادن صورت، حمام آفتاب گرفتن، رفتن به سونا، پلینگ، استفاده از درمان های صورت یا درمان های لیزر، و فعالیت های ورزشی سنگین به مدت 24 ساعت، بپرهیزید.

در خصوص آرایش کردن با محصولات آرایشی ملایم، دوش گرفتن و شستن صورت، بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، هیچگونه ممنوعیتی وجود ندارد. البته، نکته بسیار مهمی که در خصوص هر یک از این موارد باید مد نظر داشته باشید این است که به هیچ عنوان نباید ناحیه درمان را تحت فشار قرار دهید.

آیا تزریق بوتاکس بی خطر است؟

توکسین، یک پروتئین خالص می باشد که در ارگانیسم های کشت شده به طور طبیعی، تولید می شود. تنها دوز اندکی از این محصول، مورد استفاده قرار می گیرد.

تاثیرات اغلب به ناحیه تزریق شده، محدود می شوند و به نواحی دیگر بدن، انتقال پیدا نمی کنند. تا به امروز، صدها هزار نفر، از مزایای بالقوه این درمان، بهره برده اند.

آیا تزریق بوتاکس، عوارض جانبی نامطلوبی به همراه دارد؟

تاثیرات یا عوارض جانبی نامطلوب تزریق بوتاکس، بسیار نادر است. پس از تزریق ممکن است شاهد اندکی قرمزی یا کبودی باشید. این حالت، موقتی بوده و با آرایش، قابل پوشش داده شدن است.

برخی عوارض جانبی دیگر گزارش شده، شامل سردرد، حالت تهوع، علائمی شبیه به سرماخوردگی، یا حساس شدن ناحیه درمان می باشد. این عوارض بسیار نادر بوده و در درمان های زیبایی، اغلب وقوع آنها بعید است. با توجه به ماهیت موقتی بودن آنها، حتی در صورت وقوع هم به سرعت فروکش کرده و به طور خودبخود، رفع می شوند. ماهیت ترکیب بوتاکس، به گونه ای است که بدن بیمار، به راحتی با آن سازگار می شود.

آیا تزریق بوتاکس در طول بارداری امکان پذیر است؟

هرچند تحقیقات گسترده ای در زمینه رابطه بین نورومدولاتورها و بارداری انجام نشده است، ولی تصور می شود با توجه به اینکه سم بوتولینوم در یک موقعیت کاملاً تفکیک شده باقی می ماند، تاثیری بر روی بارداری نخواهد داشت. ولی به طور کلی، در دوران بارداری، تزریق بوتاکس توصیه نمی شود.

آیا مردان نیز می توانند تزریق بوتاکس را انجام دهند؟

تزریق بوتاکس در مردان به طور جامع و کامل مورد مطالعه قرار گرفته است. به طور متوسط هر ساله بیش از یک میلیون مرد در ایالات متحده آمریکا، از تزریق بوتاکس بهره مند می شوند. تزریق بوتاکس در مردان نیز به مانند زنان کاملاً بی خطر بوده و در هر دو جنسیت، هدف خلق چهره ای که به شکلی طبیعی، زیبایی های جوانی در آن بازیابی شده است، دنبال می شود.

تزریق بوتاکس برای پیشگیری از شکل گیری چین و چروک

تزریق بوتاکس علاوه بر اینکه بعنوان یک درمان موثر در رفع چین و چروک های شکل گرفته در اثر بالا رفتن سن می باشد، بعنوان یک روند موثر برای پیشگیری از شکل گرفتن این چین و چروک ها نیز قابل استفاده می باشد. بسیاری از افراد در اوایل سی سالگی یا اواسط بیست سالگی خود تزریق بوتاکس را با هدف پیشگیری از شکل گرفتن چین و چروک ها و حفظ صافی پوست خود آغاز می کنند.

انتخاب پزشک خوب

یکی از دغدغه هایی که ذهن بسیاری داوطلبین تزریق بوتاکس را درگیر خود می کند، این است که آیا نتیجه به دست آمده از تزریق، باعث غیر طبیعی به نظر رسیدن چهره می شود؟

مرز مثبت یا منفی بودن پاسخ به این سوال، بسیار باریک بوده و به دقت و حساسیت شما در انتخاب پزشک خوب وابسته است. اگر تزریق را به دست یک پزشک باتجربه، که به تمام جنبه های این روند زیبایی احاطه کامل دارد، بسپارید، می توانید یک نتیجه تاثیر گذار و ظریف را انتظار داشته باشید. یک پزشک خوب، با به کار گیری کمیت به اندازه از محصول در نقاط استراتژیک در صورت، نتایج طبیعی را در چهره شما خلق کرده و در عین حال چهره شما را جوانسازی نموده و شاداب تر می نماید.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل بعنوان یک درمان موثر برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های سطحی و عمیق، مورد استفاده قرار می گیرد. این روند زیبایی، راهکاری موثر برای کمک به کاهش...

بیشتر بخوانید
تزریق فیلر

تزریق فیلر

در طول چند دهه گذشته ، گزینه های تزریق فیلر به میزان قابل توجهی پیشرفت یافته است. اکثریت فیلرهایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند ، شکل هایی از...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =