دکتر ماریا مرادی / جراحی بینی / عمل ترمیمی بینی
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیمی یک عمل جراحی بینی است که برای دومین بار برای یک بینی که قبل جراحی زیبایی شده، صورت می گیرد البته امکان عمل برای بار سوم و چهارم امکان دارد. مقصود این عمل این است که روی بینی که قبلا جراحی زیبایی انجام شده بعد از گذشت مدتی مجددا این عمل صورت گیرد. بنابراین نام درست تر این جراحی عمل ثانویه بینی می باشد این عمل بنا به درخواست بیماری که قبلا عمل شده و به صلاحدید پزشک معالج صورت می پذیرد.

برای انجام هرگونه کار زیبایی بهتر است به یک متخصص خوب مراجعه نمایید تا بهترین روش و بهترین کیفیت برای شما انجام شود. جهت دریافت مشاوره از دکتر ماریا مرادی جراح پلاستیک بینی و صورت می توانید با شماره 88783973 و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید.

کاندیدای عمل ترمیمی بینی

  • دسته اول بیمارانی هستند که طی عمل اول دچار عارضه از نظر تنفسی یا زیبایی یا هر دو شده اند و در واقع شکل بینی آنها به گونه ای است که تقریبا شک و شبه ای از نظر کسی وجود ندارد که این بیمار و شکل بینی اش عارضه دار است و به لحاظ زیبایی از قبل از عمل دچار شرایط بدتری شده و از نظر تنفسی دچار اختلال زیادی شده است. تمام این بیماران نیاز به برداشت غضروف از دیگر نواحی بدن هستند.
  • دسته دوم بیماران عمل شده ای هستند که تقریبا دچار عارضه پس از عمل نشده اند و تنفس آنها در حد قابل قبول است یا مشکل کمی دارد و ظاهر بینی آنها دفرمه یا بدشکل نیست ولی خودشان احساس می کنند که پزشک می توانست کار بیشتری برای آنها انجام می داد و به دلیل اینکه به آن نتیجه دلخواه و مورد نظر نرسیده اند درخواست عمل دوباره را دارند.
  • دسته سوم بیمارانی هستند که در حقیقت جنجالی ترین و مورد بحث ترین دسته بیماران ترمیمی هستند. این دسته افرادی اند که خودشان احساس می کنند بینی آنها بسیار بد شکل شده است و از دید خودشان دچار عارضه هستند اما با مراجعات مکرری که به پزشک می کنند وقتی از آنها می شنوند که بینی آنها هیچ مشکلی ندارد همچنان به نظر خود اصرار می ورزند.

از این سه دسته، دسته اول حتما به عمل ترمیمی بینی نیاز دارند دسته دوم هم از عمل ترمیمی سود می برند اما در دسته سم مطلقا انجام عمل ترمیمی توصیه نمی شود و به صلاح خود بیمار هم نیست. گاهی پزشکی به آنها اطلاع می دهد که یک عارضه یا یک مشکل کوچک در بینی آنها وجود دارد اما به آنها گوشزد می شود که برای این مسله مختصر، عمل ترمیمی صلاح نیست اما بیمار ریسک عمل ترمیمی را قبول کند.

عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیمی بینی

بهترین زمان عمل ترمیمی

در یک جراحی بینی از فردای روزی که جراحی بینی انجام شده یک فرآیندی در بینی بیمار شروع می شود که نام این فرآیند ترمیم یا بازسازی نام دارد که به اصطلاح عامیانه همان جوش خوردن نام می گیرد.این فرآیند آهسته آهسته پیش می رود و به فاصله یک سال بینی را شکل می دهد به تعبیری می توان گفت بعد از عمل داخل بینی یک سری التهاباتی وجود دارد و زخم وجود دارد  و زمانی که یک سال از عمل بینی می گذرد این فرآیند آهسته شروع به فروکش کردن می کند و به علت وجود این فرآیند بیمار هنوز به آرامش و ثبات در بینمی نرسیده است. هر زمانی که این آرامش و ثبات احساس شود پزشک جراح بینی صلاح می بیند تا برای عمل ترمیمی اقدام کند. در نتیجه هر چه از عمل بینی بیشتر بگذرد نتیجه عمل بهتری خواهد بود.

آیا عمل ترمیمی بینی ساده تر از عمل اولیه می باشد؟

عمل دوم برای برطزف کردن عیوب عمل اول می باشد اما به این صورت نیست بعد از عمل اول یک سری تغییراتی در بافت زیر پوست بینی رخ می دهد و جنسش تغییر پیدا می کند و از جنس نرم تر به حالت سفت تری تغییر می کند خون رسانی به بافت های زیر پوستی کمتر می شود و به تعبیری در عمل دوم پوست نازک تر می شود به علت همین باز کردن بینی و جداسازی  بافت هایی که لازمه انجام عمل بینی است به یک کار سخت تری تبدیل می شود . مساله دوم خود بافت بینی یعنی غضروف ها و استخوان ها هستند که برای بار دوم کاری روی آنها انجام شود این غضروف ها قبلا دستکاری شدند و دستکاری شدند و بخیه زده شده است. گاهی اوقات پزشکان با غضروف های بسیار ضعیفی روبه رو می شوند کهه اینها عمل ترمیمی را به یک کار پیچیده و پرچالشی تبدیل می کنند.

در اتاق مشاوره معمولاً در مورد چه چیزی بحث می شود؟

علاوه بر  مشاهده گالری عکس های قبل و بعد از جراحی بینی ترمیمی و اطلاع از مراقبت های قبل و بعد از عمل ، سوالات مهمی وجود دارد که باید در طول مشاوره از جراح زیبایی تان بپرسید تا مطمئن شوید که در تصمیم گیری بهترین قدم را برداشته اید.

1 )  چه تکنیکی را برای من توصیه می کنید؟

شاید یک روند یا درمان خاص ، مد نظر شما باشد. در حین مشاوره با پزشک خود در مورد آنچه که او بعنوان بهترین روند برای شما و رفع دغدغه هایتان پیشنهاد می کند، صحبت کنید. تصمیم در نهایت به شما بستگی دارد ، اما جراح قادر است نگاه کلی تری به این موقعیت داشته و به طور بالقوه مجموعه ای از گزینه ها را  در خصوص مناسب بودن داوطلبی شما ارائه دهد.

2 ) چند وقت یکبار این جراحی را انجام می دهید؟

منطقی است که هرچه جراح، تعداد بیشتری از یک نوع خاص از جراحی را انجام داده باشد، از تبحر و تخصص بیشتری در آن زمینه برخوردار است. پرسیدن این سوال به شما کمک می کند تا میزان تخصص او را در زمینه مورد مخصوص به خودتان، بهتر درک کنید.

3 ) آیا  می توانم گالری عکس های قبل و بعد بیماران قبلی را مشاهده کنم؟

یک جراح خوب به آسانی کارهای قبلی خود در قالب گالری از عکس های قبل و بعد بیماران قبلی در اختیار شما قرار می دهد. به این ترتیب شما می توانید نتایج را برای انواع مختلف بیماران مشاهده کرده، از ذائقه و سلیقه زیبایی پزشک نیز مطلع شوید.

4 ) آیا حاضرید مرا با بیماران قبلی تان در ارتباط قرار دهید؟

از پزشک درخواست کنید تا امکان صحبت کردن شما با یکی از بیماران قبلی (ترجیحاً بیمارانی که تحت همان روش مورد نظر شما جراحی شده اند ) را فراهم کند. این کار می تواند راه خوبی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پزشک و تجربه کلی او محسوب شود.

5 ) هزینه ترمیم بینی چقدر است؟

از آنجا که اکثر جراحی های بینی، یک روند زیبایی انتخابی محسوب می شود ، معمولاً تحت پوشش بیمه قرار ندارد. قیمت ها نیز به علت وجود فاکتورهای مختلف، متفاوت هستند. بنابراین بهتر است جهت دریافت یک نمای کلی از هزینه جراحی ، با پزشک خود مشورت کنید.

6 ) چه اقداماتی قبل از عمل ترمیم بینی مورد نیاز است؟

اگر تصمیم به انجام جراحی بینی ترمیمی گرفته اید ، باید از پزشک در خصوص اقدامات قبل از عمل از قبیل  آزمایش خون ، تصویربرداری ، نحوه رزرو و زمانبندی عمل تا آخرین قرار ملاقات قبل از جراحی ، سوال کنید.

7 ) جراحی بینی ترمیمی من قرار است کجا انجام شود؟

آیا  قرار است عمل بینی من در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام شود. باید اطمینان حاصل کنید که این مرکز معتبر بوده و از نظر ایمنی و امکانات جراحی سرپایی مورد تأیید سازمان مربوطه می باشد.

8 ) جراحی قرار است تحت چه نوع بیهوشی انجام شود؟

جراحی بینی تحت بی حسی موضعی با تزریق آرام بخشی یا بیهوشی عمومی قابل انجام است. با توجه به حساسیت موضوع ، این مرحله باید توسط یک متخصص بیهوشی دارای مجوز انجام شود.

9 ) چه پروتکل هایی در صورت بروز عوارض جدی در طول عمل وجود دارد؟

از نظر آماری ، جراحی حتی در صورت اجرا به دست واجد شرایط ترین پزشکان، می توانند عوارضی را به همراه داشته باشند. وجود امکانات اورژانس درمحل درمان بسیار حائز اهمیت است. همچنین اطمینان از وجود فرایندهایی برای مقابله با حوادث غیرمنتظره در اتاق عمل می تواند آرامش خاطر شما را افزایش دهد.

ریکاوری و نتایج جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی یکی از روندهایی است که به حداقل چند روز زمان برایب هبودی نیاز دارند. از پزشک بخواهید تا دوره نقاهت را به تفصیل برای شما شرح دهد. مثلاً از او بپرسید که چقدر طول می کشد تا بتوانید سطوح خاصی از فعالیت را از سر بگیرید ( بازگشت به محل کار یا ورزش). همچنین در مورد عوارض جانبی ( از قبیل درد ، کبودی ، ناراحتی ) که احتمالاً در طول این دوره تجربه خواهید کرد، سوال کنید.

 آیا دستورالعمل های بعد از عمل باید به صورت کتبی دریافت شود؟

پروتکل های بعد از جراحی بینی ترمیمی، کاری نیست که بخواهید بصورت کورکورانه انجام دهید. اکثر پزشکان دستورالعمل های بعد از عمل را برای بیماران در نظر گرفته اند و همه چیز از قبیل اقدامات لازم برای مدیریت عوارض تا زمان از سر گیری فعالیتهای اصلی روزانه، دوش گرفتن ، دراز کشیدن و غیره را در آن می گنجانند. این پروتکل ها هرچقدر هم ساده به نظر برسد ، در فرآیند ریکاوری دارای اهمیت بسیار بالایی می باشند.

در چند ملاقات فالوآپ بعد از جراحی بینی ترمیمی باید شرکت کنم؟

هرچند تعداد دقیق ملاقات های بعد از عمل بر اساس روش به کار برده شده برای جراحی، متفاوت است ، ولی حداقل یک جلسه فالو آپ معمولاً در هفته اول مورد نیاز است. در ماه های پس از عمل چندین بار با جراح زیبایی خود ملاقات خواهید داشت. به این ترتیب بهتر است قبل از رزرو از جدول زمانی مطلع شوید.

چقدر طول می کشد تا نتایج را مشاهده کنم؟

پزشک به شما می گوید که روند بهبودی ، مانند خود عمل ، به بیمار بستگی دارد ، اما زمان بندی های کلی وجود دارد که می تواند تا حدی زمان مشاهده نتیجه نهایی عمل را مشخص کند. به طور کلی مشاهده نتیجه نهایی به یک سال (یا بیشتر) زمان نیاز دارد، بنابراین شما باید صبر و حوصله به خرج دهید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ماریا مرادی جراح پلاستیک بینی و صورت

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مردای

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی یک روند جراحی است که شکل بینی شما در آن تغییر داده می شود. انگیزه برای رینوپلاستی گاهی تغییر شکل ظاهری و گاهی بهبود تنفس و در مواردی، هر دوی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *