دکتر ماریا مرادی / جراحی بینی / عمل ترمیمی بینی
مدت زمان مطالعه ۲۳ دقیقه

عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیمی بینی یک عمل جراحی بینی است که برای دومین بار برای یک بینی که قبلا جراحی زیبایی شده، صورت می گیرد . البته امکان عمل برای بار سوم و چهارم  وجود دارد. مقصود این عمل این است که روی بینی که قبلا جراحی زیبایی انجام شده و بیمار از نتیجه آن رضایت ندارد ، بعد از گذشت مدتی اصلاحات لازم صورت گیرد. بنابراین نام درست تر این جراحی عمل ثانویه بینی می باشد.در این مقاله دکتر ماریا مرادی ، بهترین جراح بینی تهران ، توضیحات جامعی در مورد جراحی ترمیمی بینی ارائه میدهند.

عمل ترمیمی بینی - دکتر ماریا مرادی

مزایای عمل بینی ترمیمی

مزایای جراحی بینی ترمیمی تقریباً شبیه به جراحی بینی اولیه است. برخی از برجسته ترین مزایای این فرایند شامل موارد زیر می باشد:

بهبود چهره با رفع ایرادات برجای مانده از عمل بینی اولیه : در طول عمل ترمیمی بینی ، تمام بدشکلی های بینی رفع می شود. در نتیجه شما از صورتی متقارن تر بهره مند شده و احساس رضایت بخش تری از چهره تان خواهید داشت.

بهبود تنفس : یکی از اهداف اصلی رینوپلاستی ریویژن به حداقل رساندن مشکلات بر جای مانده از جراحی بینی اولیه است. بنابراین، گاهی اوقات بهترین جراح بینی فرایند عمل بینی ثانویه را به همراه سپتوپلاستی انجام می دهد تا تمام انسدادها و التهاب ها در بینی درمان شود.

ایجاد تقارن بیشتر در صورت : عمل ریویژن مثل جراحی بینی اولیه کجی بینی، فرورفتگی بینی، افتادگی نوک بینی، پره های بسیار بزرگ یا کوچک و سایر ایرادات این اندام را رفع می کند. عمل بینی ترمیمی با رفع این ایرادات هارمونی در صورت را خلق می نماید.

قابل اجرا برای تمام انواع بینی : تفاوتی ندارد که جراحی بینی استخوانی شما ناموفق بوده یا نوع گوشتی ،؛ به کمک بهترین جراح می توانید جهت پروسه ترمیم اقدام کنید.

کاندیدای عمل بینی ترمیمی

 • دسته اول بیمارانی هستند که طی عمل اول دچار عارضه از نظر تنفسی یا زیبایی یا هر دو شده اند و در واقع شکل بینی آنها به گونه ای است که تقریبا شک و شبه ای از نظر کسی وجود ندارد که این بیمار و شکل بینی اش عارضه دار است و به لحاظ زیبایی از قبل عمل دچار شرایط بدتری شده و از نظر تنفسی دچار اختلال زیادی شده است. تمام این بیماران نیاز به برداشت غضروف از دیگر نواحی بدن دارند.
 • دسته دوم بیماران عمل شده ای هستند که تقریبا دچار عارضه پس از عمل نشده اند و تنفس آنها در حد قابل قبول است یا مشکل کمی دارد و ظاهر بینی آنها دفرمه یا بدشکل نیست ولی خودشان احساس می کنند که پزشک می توانست کار بیشتری برای آنها انجام دهد و به دلیل اینکه به آن نتیجه دلخواه و مورد نظر نرسیده اند درخواست عمل دوباره را دارند.
 • دسته سوم بیمارانی هستند که در حقیقت جنجالی ترین و مورد بحث ترین دسته بیماران ترمیمی هستند. این دسته افرادی اند که خودشان احساس می کنند بینی آنها بسیار بد شکل شده است و از دید خودشان دچار عارضه هستند اما با مراجعات مکرری که به بهترین دکترعمل ترمیمی بینی تهران می کنند وقتی از آنها می شنوند که بینی آنها هیچ مشکلی ندارد همچنان به نظر خود اصرار می ورزند.

از این سه دسته، دسته اول حتما به رینوپلاستی ترمیمی نیاز دارند ، دسته دوم هم از عمل ترمیمی سود می برند اما در دسته سوم مطلقا انجام عمل ترمیمی توصیه نمی شود و به صلاح خود بیمار هم نیست. گاهی پزشکی به آنها اطلاع می دهد که یک عارضه یا یک مشکل کوچک در بینی آنها وجود دارد اما به آنها گوشزد می شود که برای این مساله مختصر، عمل ترمیمی صلاح نیست اما بیمار ریسک عمل ترمیمی را قبول کند.

بهترین زمان عمل ترمیمی بینی

در یک جراحی بینی از فردای روزی که عمل انجام میشود ، یک فرآیندی در بینی بیمار شروع می شود که نام این فرآیند ترمیم یا بازسازی نام دارد، که به اصطلاح عامیانه همان جوش خوردن نام می گیرد . این فرآیند آهسته آهسته پیش می رود و به فاصله یک سال بینی را شکل می دهد به تعبیری می توان گفت بعد از عمل ، داخل بینی التهاب و زخم وجود دارد  و زمانی که یک سال از عمل بینی می گذرد این فرآیند آهسته شروع به فروکش کردن می کند و به علت وجود این فرآیند بیمار هنوز به آرامش و ثبات در بینی نرسیده است. هر زمانی که این آرامش و ثبات احساس شود بهترین جراح بینی ترمیمی تهران صلاح می بیند تا برای عمل ترمیمی اقدام کند. در نتیجه هر چه از عمل بینی بیشتر بگذرد نتیجه عمل بهتری خواهد بود.

عمل ترمیمی بینی بدون بیهوشی

امروزه برای انجام پروسه های جراحی ، به منظور کنترل درد در حین انجام پروسه ، فرد باید تحت بیهوشی قرار بگیرد. اخیراً موردی که بسیار در میان متقاضیان راینوپلاستی به گوش می خورد ، عمل بدون بیهوشی است. برای ترمیم کردن بینی نیز می توان به جای بکارگیری تکنیک بیهوشی عمومی ، از بی حسی موضعی به همراه آرامبخش بهره گرفت. طی این پروسه شما در خواب کامل فرو نمی روید ؛ تنها بینی شما که موضع جراحی است بی حس می شود.

بخاطر داشته باشید که عمل ترمیمی بینی بدون بیهوشی لزوما برای همه قابل انجام نیست. بهترین دکتر ترمیم بینی با انجام بررسی های لازم در این خصوص تصمیم گیری می کند. ترمیم کردن بینی با بیهوشی و بی حسی موضعی ، هر کدام مزایا و محدودیت های منحصر به خود را دارند و شرایط بیمار است که تعیین میکند کدام تکنیک برای جراحی ترمیمی بینی بهتر است.

آیا ترمیمی بینی ساده تر از رینوپلاستی اولیه می باشد؟

عمل دوم برای برطرف کردن عیوب عمل اول می باشد . بعد از عمل اول یک سری تغییرات در بافت زیر پوست بینی رخ می دهد و جنس بینی تغییر پیدا می کند و از جنس نرم تر به حالت سفت تر تغییر می کند ، خون رسانی به بافت های زیر پوستی کمتر شده و به تعبیری در عمل دوم پوست نازک تر می شود ، به  همین دلیل باز کردن بینی و جداسازی  بافت هایی که لازمه انجام عمل بینی است به یک کار سخت تری تبدیل می شود . مساله دوم خود بافت بینی یعنی غضروف ها و استخوان ها هستند که برای بار دوم کاری روی آنها انجام میشود ، این غضروف ها قبلا دستکاری شده و بخیه زده شده است. گاهی اوقات پزشکان با غضروف های بسیار ضعیفی روبه رو می شوند ، که اینها عمل ترمیمی بینی را به یک کار پیچیده و پرچالش تبدیل می کنند.

در اتاق مشاوره معمولاً در مورد چه چیزی بحث می شود؟

علاوه بر مشاهده گالری عکس های قبل و بعد از عمل ترمیمی بینی و اطلاع از اقدامات قبل و مراقبت های بعد از جراحی بینی ، سوالات مهمی وجود دارد که باید در طول مشاوره از جراح زیبایی تان بپرسید تا مطمئن شوید که در تصمیم گیری بهترین قدم را برداشته اید.

 • چه تکنیکی را برای من توصیه می کنید؟

شاید یک روند یا درمان خاص ، مد نظر شما باشد. در حین مشاوره با پزشک خود در مورد آنچه که او بعنوان بهترین روند برای شما و رفع دغدغه هایتان پیشنهاد می کند، صحبت کنید. تصمیم در نهایت به شما بستگی دارد ، اما یک دکتر خوب عمل بینی ترمیمی در تهران قادر است نگاه کلی تری به این موقعیت داشته و به طور بالقوه مجموعه ای از گزینه ها را  در خصوص مناسب بودن داوطلبی شما ارائه دهد.

 • چند وقت یکبار این جراحی را انجام می دهید؟

منطقی است که هرچه جراح ، تعداد بیشتری از یک نوع خاص از جراحی را انجام داده باشد، از تبحر و تخصص بیشتری در آن زمینه برخوردار است. پرسیدن این سوال به شما کمک می کند تا میزان تخصص او را در زمینه مورد مخصوص به خودتان، بهتر درک کنید.

 •  آیا  می توانم گالری عکس های قبل و بعد بیماران قبلی عمل ترمیمی بینی را مشاهده کنم؟

یک جراح خوب ترمیم بینی در تهران به آسانی کارهای قبلی خود در قالب گالری از عکس های قبل و بعد بیماران قبلی در اختیار شما قرار می دهد. به این ترتیب شما می توانید نتایج را برای انواع مختلف بیماران مشاهده کرده، از ذائقه و سلیقه زیبایی پزشک نیز مطلع شوید.

 •  آیا حاضرید مرا با بیماران قبلی تان در ارتباط قرار دهید؟

از دکتر عمل ترمیمی بینی تهران درخواست کنید تا امکان صحبت کردن شما با یکی از بیماران قبلی (ترجیحاً بیمارانی که تحت همان روش مورد نظر شما جراحی شده اند ) را فراهم کند. این کار می تواند راه خوبی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پزشک و تجربه کلی او محسوب شود.

 • هزینه ترمیم بینی چقدر است؟

از آنجا که اکثر جراحی های بینی، یک روند زیبایی انتخابی محسوب می شود ، معمولاً تحت پوشش بیمه قرار ندارد. قیمت ها نیز به علت وجود فاکتورهای مختلف، متفاوت هستند. بنابراین بهتر است جهت دریافت یک نمای کلی از هزینه جراحی ، بای ک جراح خوب عمل بینی ترمیمی مشورت کنید.

 • چه اقداماتی قبل از عمل ترمیم بینی مورد نیاز است؟

اگر تصمیم به انجام عمل ترمیمی بینی در تهران گرفته اید ، باید از پزشک در خصوص اقدامات قبل از عمل از قبیل  آزمایش خون ، تصویربرداری ، نحوه رزرو و زمانبندی عمل تا آخرین قرار ملاقات قبل از جراحی ، سوال کنید.

 • جراحی بینی ترمیمی من قرار است کجا انجام شود؟

آیا  قرار است عمل بینی من در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام شود. باید اطمینان حاصل کنید که این مرکز معتبر بوده و از نظر ایمنی و امکانات جراحی سرپایی مورد تأیید سازمان مربوطه می باشد.

 •  جراحی قرار است تحت چه نوع بیهوشی انجام شود؟

جراحی بینی ترمیمی تحت بی حسی موضعی با تزریق آرام بخشی یا بیهوشی عمومی قابل انجام است. با توجه به حساسیت موضوع ، این مرحله باید توسط یک متخصص بیهوشی دارای مجوز انجام شود.

 • چه پروتکل هایی در صورت بروز عوارض جدی در طول عمل وجود دارد؟

از نظر آماری ، عمل ترمیمی بینی حتی در صورت اجرا به دست واجد شرایط ترین پزشکان، می توانند عوارضی را به همراه داشته باشند. وجود امکانات اورژانس درمحل درمان بسیار حائز اهمیت است. همچنین اطمینان از وجود فرایندهایی برای مقابله با حوادث غیرمنتظره در اتاق عمل می تواند آرامش خاطر شما را افزایش دهد.

ریکاوری بعد از عمل ترمیمی بینی

جراحی بینی ترمیمی یکی از روندهایی است که به حداقل چند روز زمان برای بهبودی نیاز دارد. از جراح بینی بخواهید تا دوره نقاهت را به تفصیل برای شما شرح دهد. مثلاً از او بپرسید که چقدر طول می کشد تا بتوانید سطوح خاصی از فعالیت را از سر بگیرید ( بازگشت به محل کار یا ورزش). همچنین در مورد عوارض جانبی ( از قبیل درد ، کبودی ، ناراحتی ) که احتمالاً در طول این دوره تجربه خواهید کرد، سوال کنید.

چسب زدن به بینی ترمیم شده

زمان مورد نیاز برای چسب زدن به دماغ بعد از عمل ترمیمی بینی بین دو هفته تا دو ماه متغیر است. این تفاوت در طول زمان به نوع پوست بستگی دارد. اگر پوست بینی نازک باشد بعد از دو هفته می توان به چسب زدن خاتمه داد ولی اگر پوست بینی ضخیم باشد بهتر است چسب زدن به بینی تا دو ماه ادامه پیدا کند. بسیاری از افرادی که جراحی بینی انجام داده اند این سوال را می پرسند که آیا چسب زدن بیشتر از مدت زمان توصیه شده مشکلی را بوجود می آورد؟ پاسخ این است که مدت زمان مورد نیاز برای زدن چسب به بینی در افرادی که جراحی بینی انجام داده و پوست بینی آنها دارای ضخامت متفاوتی می باشد، یکسان نیست.

نتیجه عمل بینی ترمیمی چه زمان قابل مشاهده خواهد بود؟

پزشک به شما می گوید که روند بهبودی ، مانند خود عمل ، به بیمار بستگی دارد ، اما زمان بندی های کلی وجود دارد که می تواند تا حدی زمان مشاهده نتیجه نهایی عمل را مشخص کند. به طور کلی مشاهده نتیجه نهایی به یک سال (یا بیشتر) زمان نیاز دارد، بنابراین شما باید صبر و حوصله به خرج دهید. یکی از نکات الزامی در خصوص نتیجه عمل بینی ثانویه این است که شما باید نگاه منطقی به نتیجه داشته و کمال گرا نباشید. ترمیم غضروف و محکم کردن آن در یک موقعیت مناسب کار بسیار دشواری است. البته بعد از عمل ترمیمی به دست یک جراح خوب، قطعاً می توانید انتظار یک نتیجه رضایت بخش را داشته باشید. به خاطر داشته باشید که دوره ریکاوری جراحی بینی ترمیمی طولانی تر است و نتیجه جراحی تقریباً یک سال بعد از جراحی یعنی بعد از فروکش کردن تورم و بهبود بافت ها نمایان می شود.

نرخ موفقیت در عمل ترمیمی بینی

مطالعات و آمار نشان می دهد فرقی ندارد که نرخ موفقیت در عمل بینی ترمیمی در تهران به دست جراح بینی ترمیمی خوب بالا بوده و بیشتر بیمارانی که تحت این فرایند جراحی قرار می گیرند از نتیجه به دست آمده رضایت دارند. جراح باتجربه رینوپلاستی ریویوژن اطلاعات کافی را در خصوص نتایج احتمالی جراحی در اختیار بیمار قرار می دهد. اگر جراح تشخیص دهد که نرخ موفقیت در این فرایند جراحی پایین است اقدام به انجام آن نخواهد کرد. میزان موفقیت در این پروسیجر عمدتاً به شدت ناهنجاری های تنفسی، مقدار گرفتگی، مدت زمان سپری شده از عمل جراحی قبلی و تخصص و تجربه جراح و نیز میزان دقت به خرج داده شده از سوی بیمار در اجرای دستورالعمل های مراقبتی بعد از جراحی وابسته است.

 آیا دستورالعمل های بعد از جراحی ترمیمی بینی باید به صورت کتبی دریافت شود؟

پروتکل های بعد از عمل ترمیمی بینی ، کاری نیست که بخواهید بصورت کورکورانه انجام دهید. اکثر پزشکان دستورالعمل های بعد از عمل را برای بیماران در نظر گرفته اند و همه چیز از قبیل اقدامات لازم برای مدیریت عوارض تا زمان از سر گیری فعالیتهای اصلی روزانه، دوش گرفتن ، دراز کشیدن و غیره را در آن می گنجانند. این پروتکل ها هرچقدر هم ساده به نظر برسد ، در فرآیند ریکاوری دارای اهمیت بسیار بالایی می باشند.

بعد از جراحی بینی ترمیمی در چند ملاقات فالوآپ باید شرکت کنم؟

هرچند تعداد دقیق ملاقات های بعد از جراحی ترمیمی بینی بر اساس روش به کار برده شده برای جراحی ، متفاوت است ، ولی حداقل یک جلسه فالو آپ معمولاً در هفته اول مورد نیاز است. در ماه های پس از عمل چندین بار با دکتر عمل ترمیمی بینی تهران ملاقات خواهید داشت. به این ترتیب بهتر است قبل از رزرو از جدول زمانی مطلع شوید.

 

عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیمی بینی گوشتی

بینی گوشتی ، به داشتن پوست ضخیم و غضروف ضعیف شهرت دارد. در برخی موارد ، در عمل بینی اولیه ، ایرادات و نقاط ضعف این نوع بینی رفع نمی شود و بینی ، بعد از جراحی اولیه ، همچنان پوست ضخیم و چارچوب غضروفی ضعیف را به همراه دارد. چارچوب غضروفی ضعیفی که در جراحی بینی اولیه ، تقویت نشده است ، باعث می شود که بینی جراحی شده ، بعد از مدتی ، به شکل اولیه بعد از عمل خود بازگردد و پوست ضخیمی که در طول جراحی بینی اولیه ، با استفاده از تکنیک های مناسب ، نازک نشده است ، پوشش ضخیمی را بوجود می آورد که مانع نمایان شدن تغییرات ایجاد شده در چارچوب استخوانی و غضروفی بینی می شود. عمل ترمیمی بینی گوشتی ، با هدف انجام اقداماتی که جراحی بینی اولیه ، در اجرای آنها کوتاهی کرده است انجام می شود. جراح بینی خوب ماهر و با تجربه در تهران، چارچوب غضروفی بینی گوشتی را با استفاده از غضروف های خود بینی یا گوش و دنده ، تقویت می کند و در نتیجه ساختاری را بوجود می آورد که می تواند به خوبی از شکل جدید بینی پشتیبانی کرده و در نتیجه شکل بینی ، به حالت قبل از عمل باز نخواهد گشت. همچنین در جراحی بینی گوشتی ترمیمی ، پوست بینی نیز به میزان مناسب نازک می شود تا شکل زیبایی از بینی ، خلق گردد.

آیا در جراحی بینی ترمیمی ، از پروتز استفاده می شود؟

گاهی در جراحی بینی اولیه ، بخش عمده ای از بافت غضروفی بینی برداشته می شود. همین امر باعث ضعیف شدن چارچوب بینی شده و در نتیجه بعد از مدتی ، بینی دچار فرورفتگی ها و ناهمواری هایی می شود و بدشکلی یا دفرمه شدن در بینی اتفاق می افتد. در این شرایط ، بهترین دکتر عمل ترمیمی بینی در تهران ، در فرایند جراحی ترمیم بینی ، با فرایند پیوند غضروف ، به صاف کردن و رفع ایرادات ایجاد شده در بینی ، اقدام می نماید. این غضروف در صورت امکان از بینی گرفته شده و در برخی موارد از غضروف گوش یا دنده استفاده می شود. البته در صورتی که ویژگی های غضروف گوش و دنده ، برای استفاده در بینی ، مناسب نباشد ، از پروتز سیلیکونی استفاده می شود. این پروتز ها با بدن سازگار بوده و مشکلات پس زده شدن از سوی بدن یا جذب شدن توسط بدن را بوجود نمی آورند. همچنین ، استفاده از آنها باعث بروز عفونت نیز نمی شود.

نتیجه جراحی بینی ترمیمی با پیوند غضروف دنده

شرایط لازم برای قرار گرفتن تحت جراحی ترمیمی بینی

 1.  ایجاد بدشکلی در اثر عمل بینی اولیه
 2. سپری شدن حداقل یک سال از جراحی بینی اولیه و بهبود بینی
 3. برخورداری بیمار از سلامت عمومی خوب

هزینه عمل ترمیمی بینی در تهران

جراحی ترمیمی بینی ، یک فرایند جراحی دشوار و چالش برانگیز است. جراحی قرار است بر روی بینی انجام شود که یک بار تحت عمل قرار گرفته و حساسیت های خود را دارد. بعلاوه در برخی موارد ، دامنه ایرادات و آسیب های وارد شده به بینی در طول عمل بینی اولیه در سطحی است که جراحی بینی ترمیمی را بسیار پیچیده تر می کند. به همین دلیل ، این جراحی  اغلب در مقایسه با جراحی بینی اولیه ، دشوارتر بوده و هزینه آن نیز بیشتر است. بر حسب متغیر بودن دامنه اصلاحات مورد نیاز در بیماران مختلف ، هزینه عمل های ترمیمی در بیماران مختلف ، متفاوت است.

 

عمل ترمیمی بینی در چه مواردی انجام می شود؟

 1.  ایجاد فرورفتگی در پل بینی و اصطلاحاً دو تکه شدن تیغه بینی
 2. پهن دیده شدن بینی بعد از جراحی اولیه
 3. بروز مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی اولیه
 4. بدشکلی در بینی از قبیل نا متقارن بودن سوراخ های بینی ،  آویزان بودن نوک بینی ، کوتاه بودن پل بینی ، باریک شدن بیش از حد نوک بینی ، انحراف تیغه بینی
 5. شل شدن غضروف یا استخوان های بینی

تایم لاین ریکاوری عمل بینی ترمیمی

سرعت ریکاوری در همه بیماران یکسان نیست چون بدن هر فرد به روش های متفاوتی به جراحی واکنش نشان می دهد. بنابراین، نمی توان یک تایم لاین ریکاوری ثابت برای تمام بیماران عمل ترمیمی بینی قائل شد. البته مبانی ریکاوری بعد از عمل بینی ثانویه نسبتاً مشابه بوده و در ادامه برخی از مواردی که می تواند در سرعت گرفتن این دوره کارآمد واقع شود مورد اشاره قرار گرفته است:

 1. با خوردن غذاهای مناسب و نوشیدن مقدار فراوان آب، یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.
 2. سیگار نکشید و اگر برایتان مقدور است آن را برای همیشه ترک کنید.
 3. داروهای رقیق کننده خون مصرف نکنید. در خصوص مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل ها با پزشک مشورت کنید.
 4. به طور کلی، دوره ریکاوری در بیماران دارای پوست نازک و سالم در بینی حدوداً 12 ماه می باشد، در حالیکه بیمارانی که پوست بینی شان ضخیم بوده و در برابر شکل گیری اسکار مستعد است برای فروکش کردن کامل التهاب، به دو سال زمان نیاز دارند.

مراقبت های بعد ازعمل ترمیمی بینی

 • بعد از تکمیل فرایند جراحی ثانویه بینی ، بر روی بینی شما از اسپلینت استفاده شده و اصطلاحاً گچ گرفته می شود. این گچ ، 5 الی 7 روز بعد از عمل رینوپلاستی ، برداشته می شود. اسپلینت های داخل بینی باعث دشوار شدن تنفس می شود. می توانید از دستگاه رطوبت ساز در اتاق استفاده کنید.
 • از روز بعد از عمل ترمیمی بینی می توانید استحمام را آغاز کنید ولی باید مراقب باشید که گچ بینی شما خیس نشود.
 • بسیاری از بیماران در زیر چشم ها کبودی را تجربه کرده و در بینی دچار تورم می شوند. این تورم و کبودی در طول دو هفته بعد از جراحی بینی ترمیمی ، بهبود می یابند. می توانید برای کمک به کاهش هر چه سریع تر کبودی و تورم ، و به حداقل رساندن آن ، از آرنیکا استفاده کنید. در زمان استراحت بر روی گونه ها و چشم ها کمپرس سرد قرار دهید. این کار را در فواصل زمانی 20 الی 30 دقیقه ای انجام دهید.
 • ترشح خونابه از بینی به مدت چند روز اول بعد از عمل ، کاملاً طبیعی می باشد. با گذر زمان ، حجم آن کمتر و کمتر می شود. در زیر بینی شما ، گاز استریل قرار داده می شود تا ترشحات خون آلود را به خود جذب کند. در طول 24 ساعت اول بعد از عمل جراحی بینی ترمیمی ، می توانید این گاز استریل را در زمان آغشته شدن به خونابه ، تعویض کنید.
 • تا زمانی که گچ بر روی بینی شما قرار دارد ، ممکن است بر روی صورت و بینی تان احساس فشار کنید. این حالت بعد از برداشته شدن گچ بینی ، رفع می شود.
 • مرتباً مقادیر اندکی محلول سالین را در بینی تان استفاده کنید. این کار به رفع گرفتگی بینی و تمیز شدن مجاری بینی از خون لخته شده و مخاط تولید شده در طول فرایند جراحی بینی ترمیمی ، کمک می کند.
 • در زمان استراحت ، چند بالش در زیر سر قرار داده و در حالت لم داده قرار بگیرید. این کار را در طول چند روز اول بعد از عمل ترمیمی بینی ، برای کمک به کاهش تورم ، انجام دهید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و انجام فعالیت های ورزشی به مدت دو هفته خودداری کنید. بعد از جراحی مراقب بینی تان باشید تا ضربه ای به آن وارد نشود.
 • بهتر است در صورت امکان تا دو هفته از سفرهای هوایی خودداری کنید. فشار کابین باعث بروز درد و تورم و بینی می شود.
 • حس بویایی و چشایی اغلب برای چندین هفته بعد از عمل بینی ترمیمی ، کاهش می یابد. همچنین دندان های جلو و بالایی دچار بی حسی می شود که این حالت کاملاً طبیعی بوده و به طور خودبخود رفع می شود.

داروها

 • داروهای مسکن را طبق تجویز مورد مصرف قرار دهید. درد و فشار در بینی بعد از جراحی کاملاً طبیعی است و گچ بینی ، بخش عمده ای از آن را به وجود می آورد. با بهبود ناحیه جراحی ، درد نیز فروکش می کند. داروی مسکن می تواند باعث حالت تهوع شود. برای پیشگیری از بروز این حالت ، آنها را با شیر یا به همراه غذا میل کنید.
 • بعد از عمل ترمیمی بینی ، محلول افرین را دو بار در روز به مدت 5 روز بعد از عمل ، برای کاهش ترشحات خون آلود مورد استفاده قرار دهید. اسپری سالین یا محلول آب و نمک را می توان از روز برداشته شدن اسپلینت با هدف جلوگیری از پوسته شدن داخل بینی انجام داد.
 • پماد باسیتراسین را 2 الی 3 بار در روز بر روی برش ها استعمال کنید.
 • آرنیکا نیز به کاهش تورم و کبودی بعد از عمل بینی کمک می کند. اگر استفاده از آن برایتان تجویز شده است ، استفاده از آن را 4 روز قبل از جراحی آغاز کرده و تا سه روز بعد از عمل بینی ترمیمی تان ادامه دهید. در روز جراحی ، از این محصول استفاده نکنید.

 

اهمیت انتخاب یک جراح خوب برای عمل بینی ترمیمی در تهران

با توجه به این مسئله که در رینوپلاستی ترمیمی ، بینی مجدداً باید تحت مجموعه ای از اصلاحات و تغییرات قرار بگیرد ، لازم است که عمل ترمیمی بینی با دقت و احتیاط بیشتری به انجام رسد ؛ چرا که امکان دارد وارد شدن یک آسیب دیگر به ساختار بینی در این زمان ، قابل جبران و درمان نباشد. جراح بینی ترمیمی باید حتما در این زمینه تجربه بالایی داشته باشد ، با آناتومی انواع بینی آشنا باشد و به خوبی بر اشکالات موجود آگاه باشد. بدین ترتیب ایشان باید اصلاحات مورد نیاز را به درستی تشخیص و در حین عمل بر روی بینی اعمال نماید. بدین ترتیب حتما بهترین جراح را برای عمل بینی در تهران خود انتخاب نمایید تا بهترین نتیجه ممکن برای شما رقم بخورد.

رینوپلاستی ریویژن چه مشکلاتی را در بینی درمان می کند؟

موارد زیر بخشی از درمان هایی هستند که بوسیله عمل ترمیمی بینی به دست یک جراح پلاستیک با تجربه قابل اجرا می باشند:

 • اصلاح نوک بینی بسیار برآمده
 • پهن کردن خط دورسال
 • درمان نوک بینی کیسه بوکس مانند و قوز دورسال
 • رفع مشکلات تنفسی
 • رفع عدم تقارن در کلوملا و سوراخ های بینی
 • اصلاح طول بینی

خطرات عمل بینی ترمیمی

عمل ترمیمی بینی اغلب در مقایسه با جراحی اولیه، پر چالش تر است. البته بیان این حقیقت نباید باعث بروز ترس در بیمار شود چراکه اگر عمل به دست یک جراح پلاستیک باتجربه که در زمینه اجرای فرایندهای ترمیمی از مهارت بالایی برخوردار است سپرده شود، مشکلات موجود در این اندام، تحت یک شرایط ایمن و بی خطر برای بیمار قابل حل خواهد بود. نرخ موفقیت جراحی ریویژن در حداقل سطح ممکن از خطرات و عواض جانبی، به نحوه عملکرد یک جراح قابل وابسته است. هر چند این جراحی در مقایسه با ورژن اولیه آن پیچیده تر است ولی جز عوارض نرمال از قبیل ورم و کبودی که جزو لاینفک هر فرایند جراحی تهاجمی است، سایر عوارض مرتبط با کیفیت اجرای جراحی، با سپردن فرایند به دست یک جراح صاحب تجربه قابل پیشگیری خواهد بود.

ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی

گاهی ایرادات شکل گرفته بعد از عمل بینی اولیه یا مشکلات بر جای مانده از این فرایند، تنها به مشکلات ظاهری در پوست بینی از قبیل آکنه و اسکار یا چسبندگی محدود می شود که با استفاده از درمان های لیزر قابل رفع می باشد اما اگر این ایرادات به چارچوب بینی ارتباط داشته باشد نمی توان بدون جراحی برای رفع آن اقدام نمود.

سوالات متداول عمل بینی ترمیمی

دوره ریکاوری جراحی ترمیمی بینی سخت تر است ؟

بی شک لازم است که دوره نقاهت و مراقبت های بعد از عمل ترمیمی بینی در قیاس با عمل بینی اولیه جدی تر گرفته شوند. چرا که بافت های بینی برای بار دوم تحت عمل قرار گرفته و حساسیت بیشتری پیدا کرده اند. چه بسا اگر پس از عمل ترمیمی ، مجدد مشکلی پیش آید ، دیگر قابل حل نباشد.

درد و ورم پس از جراحی ترمیمی بینی تا چه حد نمود پیدا می کنند ؟

میزان ورم و درد بعد از جراحی ترمیمی به میزان ایرادات موجود و وسعت تغییرات حین عمل بستگی دارد. هر چه اصلاحات بیشتری روی بافت ها به انجام برسد ، فرد پس از عمل شاهد بینی متورم تر بوده و درد بیشتری را تجربه می کند.

در عمل ترمیمی بینی از بافت پیوندی هم استفاده می شود؟

اگر آسیب وارده به بینی به قدری باشد که بخش زیادی از بافت طبیعی از بین رفته و اصلاح آن ها امکان پذیر نباشد ، جراح برای تقویت ساختار و فرم دادن بینی، از بافت های پیوندی که از بدن خود فرد برداشته می شود ، استفاده می کند.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
گرفتگی بینی بعد از جراحی

گرفتگی بینی بعد از جراحی

گرفتگی بینی بعد از جراحی یکی از مشکلات شایع بین بیماران پس از عمل زیبایی بینی می باشد . اکثر افراد متقاضی جراحی بینی ، از مشکلات تنفسی بعد از جراحی کاملا...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + نوزده =