مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

تخلیه ژل

اگر طرفدار اخبار سلبریتی هستید شاید گاهی در این خبرها بخوانید که یک سلبریتی اخیراً اخباری را در خصوص تصمیم گیری برای تخلیه ژل بعد از تزریق آن به اشتراک گذاشته است. اگر شما هم تزریق ژل انجام داده اید و از نتیجه آن راضی نیستید ، باید بدانید که تخلیه ژل یک روند رایج بوده و برخی زیبا جویان ، پس از نارضایتی از نتیجه تزریق ، تحت این درمان قرار می گیرند . دکتر ماریا مرادی ، بر اساس تجریبات کسب کرده در طول سال ها ، تخلیه ژل را یک مورد استثنا قلمداد کرده و آن را یک هنجار نمی داند. البته ، او تخلیه ژل را یک گزینه موجود برای خارج نمودن ژل تزریق شده بعد از احساس نارضایتی از نتیجه روند ، می داند و خاطر نشان می کند علیرغم اینکه تزریق ژل در صورت اجرا به دست یک متخصص با تجربه ، نتجیه ای را به دست می دهد که زیبا جو قطعاً از آن راضی و خشنود است ، ولی بنا به هر دلیلی اگر تصمیم به تخلیه آن گرفته شود ، این روند آسان تر از آن چیزی خواهد بود که تصورش را می کنید.

تخلیه ژل دکتر ماریا مرادی

چرا یک فرد باید تصمیم به تخلیه ژل بگیرید؟

دو دلیل اصلی وجود دارد که باعث می شود یک زیبا جو تصمیم بگیرد تا ژل تزریق شده را تخلیه نماید :

1 . تجربه کردن یک مشکل . تجربه کردن مشکل بعد از تزریق ژل اغلب در اثر استفاده از یک محصول نا مرغوب و اجرای روند به دست یک متصدی بی تجربه اتفاق می افتد. رایج ترین مشکلات مرتبط ( البته بسیار نادر ) ، ایجاد برآمدگی و انسداد رگی می باشد که زمانی رخ می دهد که فیلر ، جریان خون را در رگ نزدیک به ناحیه درمان ، مسدود نماید .

2 . ناراضی بودن زیبا جو از نتیجه تزریق . هر چند این مورد به ندرت اتفاق می افتد ، ولی گاهی می بینیم که اخباری در خصوص ناراضی بودن زیبا جو از نتیجه تزریق ، در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

احتمال نیاز به تخلیه ژل چقدر است ؟

وقتی شما با یک متصدی تزریق بی تجربه کار می کنید ، احتمال اینکه تصمیم به تخلیه ژل بگیرید ، زیاد است. تزریق فیلر زمانی که به درستی انجام شود ، یک نتیجه جذاب و طبیعی را خلق می کند و زیبا جو از آن رضایت کامل را خواهد داشت .

به بیان کلی ، بیمارانی که به استفاده از ژل علاقه نشان می دهند ، از نتیجه خلق شده در ناحیه مورد هدف لذت می برند.

امروزه شاهد بسیاری از زنان و مردان هستیم که با بهره گرفتن از تزریق ژل ، چهره ای سر حال ، شاداب و جذاب را در خود خلق نموده اند.

بنابراین مشاهده می کنیم که احتمال نیاز به تخلیه ژل در صورت سپردن تزریق ژل به یک متصدی تزریق با تجربه ، در حداقل سطح ممکن قرار دارد.

روند تخلیه ژل

مواد اولیه فعال در بسیاری از ژل ها از قبیل ژوویدرم و رستیلان ، هیالورونیک اسید می باشد. این ماده به طور طبیعی در بدن وجود داشته و می تواند با استفاده از یک آنزیم هیالورونیداز حل شود . مثل هیالورونیک اسید ، هیالورونیداز نیز به طور طبیعی در بدن وجود دارد که در آن ، هیالورونیک اسید ، متابولیسم می شود. در مجموعه های دارویی ، هیالورونیداز ، در جایی تزریق می شود که اساساً از آن منشاء گرفته است . ظرف 24 ساعت از زمان تزریق ، فیلر معمولاً به طور کامل حل می شود.

فیلر هایی از قبیل RADIESSE یا SCUPTRA AESTHETIC که فرمولاسیون آن بر پایه اسید هیالورونیک می باشد ، دارای عنصر انحلال قابل تزریق نمی باشد. با این حال شما باید منتظر بمانید تا نتیجه تزریق، به طور طبیعی از بین برود . وقوع چنین حالتی ، ظرف چند ماه اتفاق می افتد.

آیا تخلیه ژل بی خطر است ؟

انتخاب معکوس کردن نتیجه درمان فیلر با هیالورونیداز ، یک روند بسیار کم خطر می باشد و هر گونه تزریق فیلری که شما تحت آن قرار می گیرید ، بعداً تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت . البته ، اگر شما تصمیم بگیرید که تحت درمان تخلیه فیلر قرار بگیرید ، این کار را به یک متخصص با تجربه بسپارید. در طول مشاوره ، حتماً تجربه قبلی خود با تزریق کننده ژل و نتیجه به دست آمده از تزریق را با متخصص تخلیه ژل خود در میان بگذارید .

چقدر طول می کشد تا اثر ژل تزریق شده به خودی خود از بین برود ؟

البته اگر از نتایج درمان تزریق ژل خود ناراضی هستید ، به خاطر داشته باشید که نباید به نزدیکترین مطب برای تزریق هیالورونیداز مراجعه کنید . نتایج تزریق فیلر معمولاً تنها بین 6 تا 12 ماه ماندگار می باشد و به تدریج در طول این دوره ، فرو کش می کند. بنابراین اگر اندکی از نتیجه تزریق ژل خود ناراضی هستید ، باید تا زمانی که محصول به خودی خود ، اثرش را از دست بدهد ، منتظر بمانید .

صرفنظر از اینکه چه تصمیمی برای ژل تزریق شده تان گرفته اید ، هدف متخصص تزریق ژل این است که شما از نتیجه تزریق ، راضی و خشنود باشید . به گالری عکس های قبل و بعد افرادی که فیلر تزریق کرده اند نگاه کنید و ببینید که اگر قصد دارید تحت این درمان قرار بگیرید ، قرار است چه اتفاقی برای شما بیافتد . وقتی احساس آمادگی کردید ، به متخصص خوب برای بهره مند شدن از تزریق ژل مراجعه کنید .

آیا جایگزینی برای تخلیه فیلرهای هیالورونیک اسید وجود دارد ؟

روش های متعدد دیگری وجود دارد . بلافاصله بعد از تزریق ، فیلرهای هیالورونیک اسید را می توان تا حدودی با یک سرنگ مخصوص تخلیه کرد. ولی ظاهراً این یک گزینه ای است که میزان تاثیر گذاری در مقایسه با تزریق ساده هیالونیداز ، کمتر است .

باید خاطر نشان کنیم که هیالورونیداز می تواند تنها برای فیلرهای دارای پایه هیالورونیک اسید ، موثر واقع شود . این بر روی فیلرهایی از قبیل Radiesse ،  Bellafill و Sculptra اثر نمی کند. این فیلرها به روش های دیگر تخلیه می شوند.

روش های بالقوه برای معکوس کردن نتیجه فیلرهای اسید هیالورونیک ، شامل استفاده از تزریق های استروئید می باشد ولی نتیجه آن تضمین نمی شود یا باید منتظر بمانیم تا نتیجه تزریق ، به طور طبیعی محو و ناپدید شود. این اتفاق به یک سال زمان نیاز دارد البته در موادر نادر ، روند جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

چقدر طول می کشد تا هیالورونیداز بر روی تخلیه فیلرها اثر کند؟

موجود بودن هیالورونیداز به این معنی نیست که فیلرهای هیالورونیک اسید ، محصولات نامطلوبی هستند. در واقع ، بر اساس توضیحات ذکر شده توسط دکتر ماریا مرادی ، این حقیقت که فیلرهای هیالورونیک اسید ، در صورت مطلوب نبودن نتیجه ، می تواند برای تخلیه آنها مورد استفاده قرار گیرد ، آن را به یک گزینه مطلوب و جذاب تبدیل کرده است.

نتایج تاثیر تزریق هیالورونیداز ، بر روی تخلیه فیلرهای پوستی ، باید ظرف 24 ساعت نمایان شود ، ولی این مدت زمان به مقدار فیلر تزریق شده و شخصی که آن را تزریق کرده است ، بستگی دارد .

گاهی اوقات نتایج در نیم ساعت اول ، نمایان می شود. برای درک بهتر نتیجه ، باید با یک متخصص مجرب که تزریق هیالورونیداز را انجام می دهد ، مشورت کنید .

آیا هیالورونیداز دارای عوارض جانبی می باشد ؟

دکتر ماریا مرادی در پاسخ به این سوال می گوید که سهولت استفاده از هیالورونیداز ، باعث شده است که این ماده به یک روش موثر برای تخلیه ژل اسید هیالورونیک تبدیل شود. او خاطر نشان می کند که البته استفاده از هیالورونیداز ، دارای عوارض جانبی بالقوه ای می باشد .

بیماران باید آگاه باشند که این ماده باعث تخلیه مقدار بیشتری از فیلر در مقایسه با مقدار مورد نظر می شود و همچنین خطر بروز واکنش های آلرژیک را نیز به همراه دارد . علت بروز احتمالی واکنش های آلرژیک این است که این ماده در ترکیبات خود دارای محصولات حیوانی می باشد.

هزینه هیالورونیداز

هزینه هیالورونیداز به تعداد سیکل ها یا چرخه های مورد نیاز تزریق هیالورونیداز وابسته بوده و مظنه قیمت آن در متخصصین مختلف و موقعیت های جغرافیایی متفاوت ، متنوع می باشد . همچنین تجربه متخصص نیز یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار محسوب می شود.

لازم به ذکر است که گاهی بیش از یک چرخه تزریق برای دستیابی به نتیجه مورد نظر ، مورد نیاز می باشد و گاهی برای تخلیه کامل فیلر، مقداری زیادی هیالورونیداز ، لازم است .

هیالورونیداز چگونه در روند تخلیه ژل ، اثر می کند ؟

هیالورونیداز که تحت عنوان هیالورونان نیز نامیده می شود ، آنزیمی است که از طریق تخریب اسید هیالورونیک ، عمل می کنند. اسید هیالورونیک ، قندی است که به طور طبیعی در بافت های همبند وجود دارد . این ماده باعث می شود که این شکر از خاصیت ویسکوز کمتری برخوردار شده و نفوذ پذیری بافت نیز افزایش می یابد .

آنزیم های هیالورونیداز که با برند تجاری Hylenex و Vitrase موجود می باشند ، در انحلال فیلرهای پوستی هیالورونیک اسید بسیار موثر می باشد . وقتی در ناحیه مورد نظر تزریق می شود باعث تخریب هیالورونیک اسید با سرعت افزایش یافته می شود.

دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل بعنوان یک درمان موثر برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های سطحی و عمیق، مورد استفاده قرار می گیرد. این روند زیبایی، راهکاری موثر برای کمک به کاهش...

بیشتر بخوانید
تزریق فیلر

تزریق فیلر

در طول چند دهه گذشته ، گزینه های تزریق فیلر به میزان قابل توجهی پیشرفت یافته است. اکثریت فیلرهایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند ، شکل هایی از...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 4 =