مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

اتوپلاستی

هر چند بسیاری از مردم هرگز به گوش ها فکر نمی کنند ، اما وقتی شکل گوش ها ناخوشایند یا اندازه آنها غیرمعمول باشد ، می توانند به طور ناخواسته ، توجه دیگران را به خود جلب کنند. گوش های غیر متقارن یا بیرون زده می تواند تحقیرآمیز بوده و احساس خجالت را در فرد ایجاد کند. احساس عزت نفس به ویژه در کودکان و نوجوانان می تواند به شدت تحت تأثیر شکل گوش ها قرار داشته باشد . مورد اذیت و آزار و تمسخر قرار گرفتن به دلیل ظاهر متفاوت گوش ها بخصوص در میان کودکان بسیار رایج است. بزرگسالان نیز می توانند اعتماد به نفس خود را به دلیل داشتن گوش هایی بدشکل و دارای اندازه نامطلوب ، از دست بدهند. فقط یک مداخله جراحی  از قبیل اتوپلاستی به دست یک جراح ماهر و با تجربه مانند دکتر ماریا مرادی که قدرت ترکیب علم و هنر را داشته باشد ، می تواند ظاهر گوش ها را بهبود بخشد.

اتوپلاستی

اتوپلاستی یک عمل جراحی است که برای بهبود ظاهر گوش ها طراحی شده است. بیماران دارای گوش های بزرگ ، بد شکل یا بیرون زده می توانند پس از عمل جراحی اتوپلاستی بهبود چشمگیری را در این اندام خود مشاهده کنند. جراحی گوش به دست دکتر ماریا مرادی می تواند همه مسائل زیبایی گوش را از نقص های مادرزادی گرفته تا شکل غیر طبیعی ناشی از وارد آمدن یک آسیب جدی به این اندام ، درمان نماید.

یک اتوپلاستی موفقیت آمیز بر روی بیماران بزرگسال و همچنین کودکان قابل اجرا می باشد . هنگامی که گوش ها به رشد کامل خود رسیدند ، جراح شما می تواند با اجرای تکنیک هایی ویژه ، اندازه ، شکل و موقعیت گوش ها را تغییر داده و اصلاحات لازم را در آن ها ایجاد نماید.

آیا من داوطلب خوبی برای جراحی گوش هستم؟

مردان و زنان سالم ، و همچنین کودکان پنج ساله ، می توانند بعنوان یک کاندیدای خوب برای اتوپلاستی محسوب شوند. افرادی که دچار ناهنجاری ، عدم تقارن یا برآمدگی غیرمعمول در گوش های خود می باشند ، می توانند اتوپلاستی را به عنوان گزینه ای مفید و ثمر بخش برای دستیابی به نتایج رضایت بخشی مد نظر قرار دهند. توصیه دکتر ماریا مرادی به بیماران داوطلب خود برای قرار گرفتن تحت جراحی اتوپلاستی این است که تا زمان رشد  85 تا 90 درصدی گوش ها قبل از عمل جراحی دست نگه دارند. رشد گوش ها تا این میزان در سنین 5 تا 6 سالگی تکمیل می شود. بیماران ایده آل افرادی هستند که این الزام را به خوبی درک کرده، به زمان بهبودی مورد نیاز متعهد بوده و انتظارات جراحی واقع بینانه و منطقی از نتیجه جراحی خود دارند.

در طول جراحی اتوپلاستی چه انتظاری دارید؟

دکتر ماریا مرادی به طور معمول عمل جراحی اتوپلاستی خود را تحت بی حسی موضعی انجام می دهد. با این حال ، برای کودکان گاهی بیهوشی عمومی نیز توصیه شود. تکمیل روند اتوپلاستی بین یک تا دو ساعت طول خواهد کشید. در ابتدا ، دکتر ماریا مرادی ، برش کوچکی را در پشت گوش ایجاد می کند . گاهی بر حسب اصلاح مورد نظر ، یک برش کوچک روی چین جلویی گوش نیز ایجاد می شود. غضروف گوش از طریق این برش ، تغییر شکل داده می شود و گوش های برجسته در موقعیت نزدیک به سر قرار می گیرد. بدین ترتیب ناهنجاری های لاله گوش درمان خواهد شد. در نهایت ، پزشک از بخیه برای نگه داشتن گوش در موقعیت جدید در زمان بهبودی استفاده می کند. بر حسب تشخیص جراح ، از بخیه جذبی یا غیر جذبی برای بستن برش ها و قرار دادن گوش ها در موقعیت مناسب و جدید ، استفاده می شود.

بهبودی بعد از جراحی گوش چقدر زمان نیاز دارد؟

یک دوره بهبودی یک یا دو هفته ای بعد از اتوپلاستی ، مورد انتظار می باشد. در ابتدا ، ممکن است بیمار درد و ناراحتی مختصری را  تجربه کند ، ولی دکتر ماریا مرادی با تجویز داروهای مناسب برای بیماران خود ، به تسکین  درد کمک می کند. کبودی و تورم نیز جزو عوارض جانبی مورد انتظار بعد از جراحی اتوپلاستی محسوب می شود که طی دو تا سه هفته آینده کاهش یافته و تسکین پیدا می کند. برای کمک به ترمیم مناسب گوش ها گاهی پزشک استفاده از سربند را برای بیماران خود تجویز می کند. معمولاً سرعت بهبود بیماران پس از اجرای روند آنقدر خوب است که در عرض هفت تا ده روز پس از جراحی می توانند به محل کار یا مدرسه باز گردند.

آمادگی قبل از جراحی اتوپلاستی

اولین قدم بالقوه برای انجام عمل جراحی اتوپلاستی این است که اندکی وقت بگذارید و از منابع اطلاعاتی که به  صورت آنلاین در دسترس هستند یا با مراجعه به مطب جراح و شرکت در جلسه مشاوره ، جراح مناسبی را برای سپردن جراحی انتخاب کنید.

بنابراین ، قبل از تعیین زمان جراحی زیبایی گوش ، مشاوره با جراح ، یک قدم الزامی و اجتناب ناپذیر محسوب می شود. این زمان ، فرصتی را  برای جراح فراهم می کند تا سابقه پزشکی شما ، گزینه های جراحی قبلی ، و اهداف و خواسته هایتان از انجام جراحی را مورد بررسی قرار دهد. دکتر ماریا مرادی نحوه انجام اتوپلاستی را با دقت برای شما توضیح می دهد و اطلاعات لازم درباره دوره بهبودی را نیز در اختیار شما قرار می دهد. اگر دکتر ماریا مرادی تشخیص دهد که اتوپلاستی روش مناسبی برای مرتفع نمودن نیازهای خاص شما می باشد ، یک طرح جراحی منحصر به فرد را برای شما خلق می نماید . پس از مشخص شدن هزینه دقیق جراحی اتوپلاستی و ارائه اطلاعات مورد نیاز برای دوره بهبود بعد از عمل و ارزیابی دقیق فیزیکی و بررسی سوابق و تعیین داوطلبی شما ، هماهنگی های لازم برای مقرر نمودن زمان جراحی انجام می پذیرد.

پس از تصمیم گیری در مورد جراحی زیبایی گوش باید چند نکته کلیدی را قبل از عمل به خاطر بسپارید:

دستورالعمل های بعد از جراحی که در جلسه مشاوره با دکتر مرادی ارائه شده است را با دقت مرور کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال ، نگرانی یا دغدغه ، قبل از انجام عمل جراحی اتوپلاستی ، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر داروهایی توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد ، آنها را قبل از روز جراحی از داروخانه تهیه کنید و در منزل قرار دهید . به این ترتیب نیازی نیست که بعد از اتمام جراحی ، ناچار باشید تا به داروخانه مراجعه کرده و داروهای خود را تهیه کنید

اتوپلاستی یک عمل سرپایی است ، ولی به دلیل تاثیرات ناشی از بیهوشی یا بی حسی موضعی ، لازم است شخص دیگری شما را به منزل بازگرداند . در این شرایط ، مجاز به رانندگی کردن نمی باشید.

با ثبت تاریخ جلسات فالو آپ در تقویم خود ، در زمان مقرر در این جلسات شرکت کنید ؛ ویزیت های بعدی برای کسب بهبودی کامل و کارآمد ، از اهمیت به سزایی برخوردار است.

خطرات احتمالی جراحی گوش

اتوپلاستی یک عمل جراحی فوق العاده بی خطر تلقی می شود. از آنجا که این یک جراحی ، یک روند تهاجمی می باشد ، احتمال بروز برخی عوارض جانبی البته در موارد بسیار نادر ، وجود دارد. این موارد در صورت بروز می تواند شامل عفونت ، تاخیر در بهبود زخم یا عدم تقارن در گوش ها باشد.

هزینه عمل گوش

بسته به میزان اصلاح مورد نیاز ، هزینه اتوپلاستی در بیماران مختلف ، متفاوت است . علاوه بر دامنه گستردگی تغییرات لازم در گوش ، فاکتورهای دیگری از قبیل تجربه و مهارت جراح ، موقعیت جغرافیایی مرکز درمان ، هزینه های بیهوشی و برخی فاکتورهای دیگر ، بر روی هزینه نهایی این درمان تاثیر گذار می باشند . پزشک در طول جلسه مشاوره ، پس از انجام بررسی های لازم و تشخیص اصلاحات مورد نیاز در این اندام ، مظنه قیمت این جراحی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

دستورالعمل های کلی بعد از جراحی گوش

 • پس از عمل جراحی ، در طول 24 تا 48 ساعت اول بعد از روند ، به علت احساس ضعف و خواب آلودگی ، از یکی از نزدیکان بخواهید تا در کنار شما باشد.
 • بهتر است پس از عمل گوش ( با کمک گرفتن گرفتن از فردی دیگر ) از رختخواب خارج شوید تا از بروز مشکلاتی از قبیل لخته شدن خون یا یبوست جلوگیری کنید.
 • رژیم غذایی سبک بعد از جراحی ، بهترین گزینه است. با مصرف مایعات ، شروع کنید و سپس سوپ و غذاهای رقیق میل نمایید.
 • بعد از 48 ساعت ، بسته به میزان تحمل بدن ، می توانید رژیم نرمال خود را از سر بگیرید.
 • داروهای مسکن را به همراه غذا مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست از داروهای روان ساز  به همراه داروهای مسکن استفاده کنید . داروهای روان ساز را می توانید بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید.
 •  سیگار نکشید . رعایت این دستورالعمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .
 • استفاده  از کیسه های یخ  (کیسه یخ یا کیسه حاوی نخود های منجمد نگهداری شده در یخچال )  در نواحی درمان شده در  گوش می تواند به تسکین درد و تورم کمک به سزایی نماید.
 • تورم بعد از عمل معمولاً در طول یک دوره 48 ساعته فروکش می کند. در این زمان می توانید پانسمان سر را بردارید.
 • برداشتن پانسمان حدوداً در روز بعد از جراحی توسط پزشک انجام می پذیرد.
 • در طول یک دوره 6 تا 8 هفته ای بعد از عمل جراحی گوش ، هنگام خواب یا هنگام فعالیت های ورزشی از سربند بر روی سر خود استفاده کنید.

فعالیت ها

 •  بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب شبانه ، با قرار دادن چند بالش ، بعد از جراحی اتوپلاستی بسیار مهم است
 • پیاده روی را بعد از جراحی گوش هر چه سریع تر شروع کنید ، زیرا این امر به کاهش تورم و کاهش احتمال لخته شدن خون کمک می کند.
 • تا 24 ساعت پس از جراحی رانندگی نکنید .
 • افراد بزرگسال ، بسته به شغل شان می توانند تقریباً 5 روز پس از جراحی اتوپلاستی به سر کار خود بازگردند.
 • فعالیتهای اجتماعی کامل  خود را می توانید 5-10 روز بعد از جراحی ، از سر بگیرید.
 • از انجام هرگونه فعالیتی که ممکن است باعث خم شدن گوش شود ، به مدت تقریباً یک ماه اجتناب کنید.
 • 1-2 ماه بعد از جراحی گوش می توانید  ورزش های تماسی را از سر بگیرید.
 • حداقل تا دو هفته ورزش سنگین انجام ندهید.
 • تا سه هفته از بلند کردن وزنه و اجسام سنگین خودداری کنید.
 • به مدت دو هفته از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید.
دکتر علی بصام

دکتر ماریا مرادی

دکتر ماریا مرادی اتولارینگولوژیست و جراح زیبایی بینی و صورت هستند .ایشان با علـم و تجربه وافر و با انجام تعداد بیشماری عمل بینی و صورت ، جراحی پلک ، جراحی  پلاستیک و جراحی زیبایی از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله می باشند.

مقالات مرتبط
جراحی پلک

جراحی پلک

چشم های انسان بخش عمده ای از احساسات او را بیان کرده و جرئی ترین تغییرات در احساسات در این عضو از صورت پدیدار می شود. بنابراین، ماهیچه های اطراف چشم ها به...

بیشتر بخوانید
پروتز چانه

پروتز چانه

پروتز چانه یکی از روندهایی است که برای رفع دغدغه در افرادی که احساس می کنند صورت آنها نامتناسب و فاقد تقارن است مورد استفاده قرار می گیرد. البته گاهی اوقات...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =